W sobotę, 21 września 2013 roku, witana przez kilka tysięcy wiernych, kopia cudownego obrazu Maki Boskiej Częstochowskiej po raz trzeci w historii nawiedziła Suwałki. Od pierwszego nawiedzenia minęły 54 lata (rok 1959), od drugiego 30 (1983).
Tym razem właśnie w Suwałkach, witana przez biskupów ełckich Jerzego Mazura i Romualda Kamińskiego, Królowa Polski rozpoczęła wizytę w diecezji ełckiej, która potrwa do 7 czerwca 2014 roku.
W uroczystości powitania, a następnie mszy uczestniczyło ok. 3 tysiące wiernych. Liturgię sprawowało 40 biskupów, w tym biskupi z Litwy, Łotwy, Białorusi, Ukrainy i Angoli oraz ponad 200 księży. Mszy przewodniczył abp Celestino Migliore, Nuncjusz Apostolski w Polsce, a homilię wygłosił abp.Józef Michalik, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
„Bądź pozdrowiona Królowo ziemi naszej, zwycięska Pani Jasnogórska! Wypatrywaliśmy Ciebie z utęsknieniem, Witamy Cię z radością i modlimy się do Ciebie z nadzieją wołając: Przybądź nam miłościwa Pani ku pomocy...” te słowa śp. ks. prałata Kazimierza Hamerszmita, proboszcza parafii pw. Św. Aleksandra w Suwałkach wypowiedziane 4.06.1983 roku nic nie straciły na aktualności. Były, może nie dosłownie, powtarzane dziś przez wszystkich witających Królową Polski na suwalskiej ziemi, na ziemi ełckiej diecezji.
Przesłanie Ojca Świętego Franciszka skierowane wiernych zgromadzonych na uroczystości w Suwałkach odczytał bp Romuald Kamiński, biskup pomocniczy diecezji ełckiej.
- Chcemy Cię zaprosić do naszych świątyń, a przede wszystkim do naszych serc. Bądź gościem u nas wszystkich, bo wszyscy potrzebujemy Twej matczynej opieki i wstawiennictwa u syna Twego Jezusa Chrystusa – tak zakończył powitalne wystąpienie Czesław Renkiewicz, Prezydent Miasta Suwałk, który wspomniał też o trwającej nowennie przygotowującej Suwałki i suwalczan do jubileuszu 300-lecia miasta.
A bp Jerzy Mazur, ordynariusz diecezji ełckiej powiedział m.in.: Matko i Królowo nasza zwracamy się w pokornej modlitwie do Ciebie, wspomóż naszą wiarę, pomagaj nam w słuchaniu słowa, byśmy rozpoznali głos Boga oraz doświadczyli jego miłości i miłosierdzia. Ucz nas przeżywania wiary, która wymaga od nas wysiłku i zaangażowania, odwagi oraz wytrwałości. Ucz nas trwania na modlitwie. Wysłuchaj i pomagaj ludziom słabym i grzesznym oraz pomagaj nam wszystkim, abyśmy w Chrystusie Twoim synu znajdowali drogę do domu Ojca. Niech Twoje nawiedzenie stanie się w diecezji ełckiej ożywczym tchnieniem Ducha Świętego, czasem refleksji i odnowy duchowej. A nasze serca niech napełnią radości, odwaga, miłość, pokój i nadzieja. Maryjo ufamy, że Twoje ucho zawsze wysłuchuje, Twoje serce zawsze przygarnia, a Twoja modlitwa nigdy nie zawodzi. Oddajemy pod Twoją opiekę wszystkich mieszkających na terenie diecezji, także tych, którzy za pracą, wyjechali do innych regionów Polski i za granicę.
Natomiast abp Józef Michalik, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski nawiązał do roli Maryi w życiu Chrystusa od niepokalanego poczęcia, poprzez dzieciństwo, życie w rodzinie, po mękę na krzyżu, zmartwychwstanie i Wniebowstąpienie. Powiedział też, że : Czas nawiedzenia tego wizerunku, to czas wielkiej łaski. Zaczerpnijcie jej zatem jak z napełnionej stągwi, jak z czystego, bijącego wodą źródła. To nawiedzenie jest po to, abyśmy wszyscy stali się mądrzejsi mądrością bożą i abyśmy stali się lepsi dzięki przyjęciu bożej mądrości. (...) Niech nikt nie zmarnuje tego czasu nawiedzenia. Najświętsza Maryja Panna przychodzi Jezusem do wszystkich i do każdego, nawet najbardziej wątpiącego i oddalonego od Boga..”
Abp Michalik mówiąc też, że dziś z programów szkolnych wykreśla się poemat narodowy Adama Mickiewicza, poezję Juliusza Słowackiego, Kamila Cypriana Norwida i powieści historyczne Henryka Sienkiewicza, wprowadzając wychowanie seksualne, uczy się dzieci korzystania ze środków antykoncepcyjnych zamiast uczyć samodyscypliny i czystej miłości. Wspomniał też o nasilającej się walce z kościołem, promowaniu małżeństw „między osobami jednej płci”, czemu nie oprze się ani polski parlament, ani polski rząd. Zacytował też słowa papieża Franciszka, że „Dobry katolik miesza się dzisiaj do polityki dając z siebie, to co najlepsze aby rządzący mógł rządzić, aby robił to zgodnie z prawem bożym, w trosce o państwo i ludzi, którym służy, a nie w trosce o swoje własne interesy. Co jest najlepsze co możemy dać rządzącym? Modlitwa. Za rządzących i Ojczyznę także trzeba się modlić”. Kazanie arcybiskup zakończył słowami: Zła nie ubędzie do narzekania. Zło trzeba dobrem zwyciężyć.
W darach ołtarza oprócz hostii, wody i wina było też 21 miniatur łodzi żaglowych W imieniu suwalskich rodzin pod obrazem kwiaty złożyła rodzina państwa Bagińskich: Piotr, Krystyna i 8-letnia Ula.
Życzenia wiernym, mieszkańcom i gościom diecezji ełckiej przekazali biskupi z Litwy, Łotwy i Angoli.
W czasie kiedy na zakończenie mszy wierni śpiewali „Barkę” delegacje parafii z rąk biskupów odbierały miniatury łodzi żaglowych wykonanych przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Ełku, symbolizujących bogactwo przyrody ziem diecezji ełckiej, które podczas perygrynacji w każdej parafii będą miejscem gromadzenia „darów duchowych”.
W niedzielę kopię cudownego obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej przejmie parafia św. Apostołów Piotra i Pawła.
W tym tygodniu obraz nawiedzi też następujące parafie:
Ducha Świętego w Kaletniku – poniedziałek, św. Wojciecha Biskupa i Męczennika – wtorek, św. Kazimierza Królewicz – środa, Trójcy Przenajświętszej w Raczkach – czwartek, Chrystusa Króla – piątek, bł. Anieli Salawy – sobota i Bożego Ciała – niedziela.