30.03.2022

Maja Kałęka i Aleksandra Chodkiewicz z I LO ubiegają się o miejsce w Sejmie Dzieci i Młodzieży

Trwają, tak jak co roku, rekrutacje do Sejmu Dzieci i Młodzieży. Jest on projektem edukacyjnym, którego celem jest m.in. kształtowanie postaw obywatelskich wśród młodych ludzi i upowszechnianie wiedzy na temat funkcjonowania polskiego Sejmu.

Temat tegorocznego Sejmu Dzieci i MÅ‚odzieży to: ,,Jakie ideaÅ‚y żoÅ‚nierzy Armii Krajowej i Narodowych SiÅ‚ Zbrojnych przetrwaÅ‚y i odniosÅ‚y zwyciÄ™stwo? Które z tych wartoÅ›ci sÄ… dla Ciebie ważne?” MÅ‚odzież ma za zadanie przedstawienie i rozpropagowanie sylwetki lokalnego bohatera, który w szeregach Armii Krajowej lub Narodowych SiÅ‚ Zbrojnych zasÅ‚użyÅ‚ siÄ™ w walce o wyzwolenie ojczyzny.

Uczennice 1 Liceum OgólnoksztaÅ‚cÄ…cego im. Marii Konopnickiej z OddziaÅ‚ami DwujÄ™zycznymi w SuwaÅ‚kach, Maja KaÅ‚Ä™ka i Aleksandra Chodkiewicz, opracowaÅ‚y postać niezwykle zasÅ‚użonej, a prawie zupeÅ‚nie nieznanej, suwalczanki Antoniny Krynickiej.

ByÅ‚a ona już od grudnia 1939 r. żoÅ‚nierzem ZwiÄ…zku Walki Zbrojnej, a potem Armii Krajowej. Po wojnie za jej dziaÅ‚alność zesÅ‚ano jÄ… na 10 lat Å‚agrów, a po powrocie szykanowano. NiezwykÅ‚a i bohaterska byÅ‚a caÅ‚a rodzina Krynickich. Dziadek Antoniny walczyÅ‚ w powstaniu styczniowym, jej brat, StanisÅ‚aw, byÅ‚ również żoÅ‚nierzem ZwiÄ…zku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej, a jej mąż, WacÅ‚aw, byÅ‚ żoÅ‚nierzem POW i zasÅ‚użyÅ‚ siÄ™ siÄ™ w walkach w powstaniu sejneÅ„skim, potem razem z żonÄ… walczyÅ‚ w ZWZ i AK. Za tÄ™ dziaÅ‚alność zostaÅ‚ zesÅ‚any do obozu w Stutthofie i tam zginÄ…Å‚. Å»oÅ‚nierzem Armii Krajowej byÅ‚ też ich syn, Ryszard, który również polegÅ‚, walczÄ…c w oddziale partyzanckim. To smutne, że Suwalczanie nie znajÄ… tej bohaterskiej rodziny. Aleksandra Chodkiewicz i Maja KaÅ‚Ä™ka podejmujÄ… starania majÄ…ce rozpropagowanie tych wspaniaÅ‚ych Polaków, gromadzÄ… materiaÅ‚y archiwalne, m.in. nakrÄ™cÄ… film o opisywanych bohaterach.

 

 

Antonina Krynicka – zapomniana suwalska bohaterka

 

Antonina Krynicka (1902-1984) byÅ‚a jednÄ… z najbardziej bohaterskich kobiet, jakie żyÅ‚y w SuwaÅ‚kach, a jest - niestety - osobÄ… prawie w ogóle w spoÅ‚ecznoÅ›ci suwalskiej nieznanÄ…. Już w grudniu 1939r. stanęła do walki o wyzwolenie ojczyzny, najpierw w ZwiÄ…zku Walki Zbrojnej, a potem w Armii Krajowej. Po wojnie przez dziesięć lat za swojÄ… dziaÅ‚alność patriotycznÄ… przebywaÅ‚a w sowieckich Å‚agrach.

Urodziła się 6 lipca 1902 r. w Suwałkach w rodzinie o tradycjach patriotycznych, jej dziadek walczył o niepodległość ojczyzny w powstaniu styczniowym, a brat Stanisław w czasie II wojny światowej działał w Związku Walki Zbrojnej, a potem w Armii Krajowej, gdzie był szefem propagandy Obwodu Suwałki, a w 1943r. został aresztowany i przebywał do końca wojny w obozie koncentracyjnym Stutthof.

Antonina Krynicka od 1907r. do I wojny Å›wiatowej mieszkaÅ‚a w Zagórzu, a potem znowu w SuwaÅ‚kach. Nieznane sÄ… fakty z okresu jej życia szkolnego. Wiadomo, że w okresie od lipca do października 1920 ukoÅ„czyÅ‚a kurs sanitarny sióstr Czerwonego Krzyża organizowany przez Polski Czerwony Krzyż OddziaÅ‚ w SuwaÅ‚kach. OdbyÅ‚a praktykÄ™ w Szpitalu Miejskim ÅšwiÄ™tego Piotra i PawÅ‚a. PoÅ›wiÄ™ciÅ‚a siÄ™ leczeniu ludzi i ratowaniu ich życia. Do koÅ„ca 1922 r. pracowaÅ‚a w Szpitalu PCK oraz w funkcjonujÄ…cym przy nim oddziale pomocy doraźnej.

W 1922r. wyszła za mąż za Wacława Krynickiego i zajęła się opieką nad urodzonym 6 listopada 1922r. synem Ryszardem oraz prowadzeniem domu. Potem znowu zaczęła pracować w służbie zdrowia, zatrudniając się w ambulatorium Kasy Chorych w Suwałkach. Do wybuchu II wojny światowej działała jako pielęgniarka, traktując swoją pracę jako powołanie i bardzo się jej poświęcając.

Gdy wybuchÅ‚a wojna, nie pogodziÅ‚a siÄ™ z okupacjÄ… kraju przez wojska niemieckie i sowieckie, dlatego już w grudniu 1939r. wstÄ…piÅ‚a do powoÅ‚anego 13 listopada 1939r. ZwiÄ…zku Walki Zbrojnej. DziaÅ‚aÅ‚a w nim pod pseudonimem „Alicja”, a nastÄ™pnie „Sieja”. Po rozszerzeniu OkrÄ™gu BiaÅ‚ostockiego ZWZ o SuwalszczyznÄ™ peÅ‚niÅ‚a funkcjÄ™ referenta Å‚Ä…cznoÅ›ci Obwodu Suwalskiego. 4 lutego 1942r. ZwiÄ…zek Walki Zbrojnej przemianowano na ArmiÄ™ KrajowÄ….

Po tym, jak uniknęła aresztowania przez gestapo w kwietniu 1942r. (wówczas uwiÄ™ziono jej męża), jej wÅ‚adze przeniosÅ‚y jÄ… na okoÅ‚o póÅ‚ roku do BiaÅ‚egostoku, gdyż w SuwaÅ‚kach rozwieszono za niÄ… listy goÅ„cze, a nawet wyznaczono nagrodÄ™ za pomoc przy jej schwytaniu. Po powrocie do SuwaÅ‚k peÅ‚niÅ‚a funkcjÄ™ referenta informacyjno - wywiadowczego Armii Krajowej w Obwodzie SuwaÅ‚ki. DziaÅ‚aÅ‚a w oddziaÅ‚ach partyzanckich na obszarze Obwodu SuwaÅ‚ki. Gdy tereny Suwalszczyzny zajęły wojska sowieckie, jesieniÄ… 1944r. rozpoczęła wspóÅ‚pracÄ™ z komendantem obwodu Kazimierzem PtaszyÅ„skim, który zbiegÅ‚ z sowieckiej niewoli. BraÅ‚a wraz z nim udziaÅ‚ w odtwarzaniu struktur obwodu, ale 28 stycznia 1945r. zostali oboje aresztowani przez NKWD.

Wywieziono jÄ… do obozu jeÅ„ców wojennych w Kalininie. 27 października 1945r. wojenny TrybunaÅ‚ Wojsk NKWD skazaÅ‚ jÄ… na dziesięć lat pozbawienia wolnoÅ›ci w Å‚agrach, 25 grudnia 1945r. SÄ…d Najwyższy ZSRR odrzuciÅ‚ jej odwoÅ‚anie i utrzymaÅ‚ wyrok. PrzebywaÅ‚a kolejno w Poprawczo- Roboczej Kolonii nr1 w Kalininie, a potem w Å‚agrach w Workucie i RieczÅ‚agu, Stalingradzie, Borowiczach, Darnicy, w obwodzie woÅ‚oszytgradskim, w Dubrawnym. Ze wzglÄ™du na bardzo zÅ‚y stan zdrowia uznano jÄ… za inwalidkÄ™ i 14 czerwca 1955r. odesÅ‚ano do BrzeÅ›cia, zostaÅ‚a objÄ™ta repatriacjÄ… i powróciÅ‚a do Polski.

W komunistycznej Polsce znajdowaÅ‚a siÄ™ pod obserwacjÄ… sÅ‚użb bezpieczeÅ„stwa, byÅ‚a szykanowana, m.in. w 1963r. Wojewódzki zespóÅ‚ Weryfikacji OdznaczeÅ„ przy ZarzÄ…dzie OkrÄ™gu ZBOWID w BiaÅ‚ymstoku odrzuciÅ‚ jej wniosek weryfikacyjny. Od 1955r. znowu poÅ›wiÄ™ciÅ‚a siÄ™ pracy w sÅ‚użbie zdrowia, wpierw w Szpitalu Powiatowym w SuwaÅ‚kach, a od 1959r. do 1965r. w Powiatowej Stacji Pogotowia Ratunkowego.

W czasie wojny odznaczona zostaÅ‚a Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari ( 10 listopada 1944r.), Krzyżem Walecznych (1943r.), BrÄ…zowym Krzyżem ZasÅ‚ugi z Mieczami (1942r.). W 1975r. otrzymaÅ‚a Krzyż Partyzancki, a w 1981r. odznakÄ™ „ Za zasÅ‚ugi dla województwa suwalskiego”. ZmarÅ‚a w SuwaÅ‚kach 19 maja 1984r., swojÄ… dziaÅ‚alnoÅ›ciÄ… w ZwiÄ…zku Walki Zbrojnej i w Armii Krajowej udowodniÅ‚a, że miÅ‚ość do ojczyzny i walka o jej wolność stanowiÅ‚y dla niej najwiÄ™kszÄ… wartość.

NiezwykÅ‚a jest też rodzina, którÄ… zaÅ‚ożyÅ‚a, gdyż zarówno jej mąż WacÅ‚aw Krynicki, jak i syn Ryszard oddali życie za wolnÄ… PolskÄ™, pÅ‚acÄ…c najwyższÄ… cenÄ™ za dziaÅ‚alność w Armii Krajowej. WacÅ‚aw Krynicki oraz jego brat Aleksander byli czÅ‚onkami Polskiej Organizacji Wojskowej. WacÅ‚aw, pseudonim „PakuÅ‚a”, zostaÅ‚ zaprzysiężony w listopadzie 1915r., m.in. braÅ‚ udziaÅ‚ w akcjach wykradania broni, organizowaÅ‚ grupy POW, byÅ‚ prezesem „ Klubu Robotniczego” oraz czÅ‚onkiem Tymczasowej Rady Obywatelskiej w SuwaÅ‚kach. WalczyÅ‚ w powstaniu sejneÅ„skim w 1919r., wykazujÄ…c siÄ™ wielkim mÄ™stwem. Gdy Sejny zostaÅ‚y zajÄ™te przez powstaÅ„ców, zostaÅ‚ zastÄ™pcÄ… komendanta miasta, a po zakoÅ„czeniu walk pracowaÅ‚ w Dowództwie Obrony Kresów Ziemi Suwalskiej, nastÄ™pnie walczyÅ‚ w wojnie z bolszewikami w 1920r., odznaczajÄ…c siÄ™ bohaterstwem. W dwudziestoleciu miÄ™dzywojennym pracowaÅ‚ w Powiatowej Komendzie UzupeÅ‚nieÅ„ w SuwaÅ‚kach, a po wybuchu II wojny Å›wiatowej zostaÅ‚ od 13 grudnia 1939r. wraz ze swojÄ… żonÄ… AntoninÄ… żoÅ‚nierzem ZwiÄ…zku Walki Zbrojnej (pseudonim „ Korwin”), a potem Armii Krajowej, byÅ‚ komendantem Rejonu I SuwaÅ‚ki. ZostaÅ‚ aresztowany i osadzony w wiÄ™zieniu w Królewcu, a potem w obozie Stutthof, gdzie zmarÅ‚ 2 marca 1944r.

Także syn Antoniny Krynickiej, Ryszard, byÅ‚ żoÅ‚nierzem Armii Krajowej pseud. „Bob”, walczyÅ‚ jako partyzant w oddziale Witolda Winiewicza „Walka”; zginÄ…Å‚ 15 sierpnia 1944r.

Dzieje Antoniny Krynickiej i jej rodziny sÄ… niezwykÅ‚ym przykÅ‚adem ducha polskiego patriotyzmu, jaki w tych rodzinach panowaÅ‚ i ich tragizmu. Tak, jak mówiÄ… sÅ‚owa „ Roty” Marii Konopnickiej, twierdzÄ… polskoÅ›ci byÅ‚y progi polskich domów, w których wychowanie w duchu miÅ‚oÅ›ci do ojczyzny odgrywaÅ‚o niezwykle ważnÄ… rolÄ™.

Jakże wiele byÅ‚o rodzin, którym przyÅ›wiecaÅ‚o hasÅ‚o ” Bóg, Honor, Ojczyzna”, widniejÄ…ce przez wieki na szablach i sztandarach polskich żoÅ‚nierzy. Wolność i suwerenność ojczyzny byÅ‚y dla Antoniny Krynickiej i jej bliskich wartoÅ›ciami najwyższymi, dla których ludzie ci poÅ›wiÄ™cali caÅ‚e swoje życie.

 

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
09.08.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie