Na 35 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego wzruszający program poetycko-muzyczny pod kierunkiem nauczyciela Jana Żukowskiego przygotowali uczniowie LO im. Marii Konopnickiej w Suwałkach. Szkoda tylko, że na to rocznicowe spotkanie poświęcone pamięci ofiar stanu wojennego przyszło mniej osób niż na marsz KOD-u.
Był prezydent Czesław Renkiewicz, tylko jeden radny (zaproszeni byli wszyscy), kilkunastu członków NSZZ „Solidarność” sprzed 35 lat. A reszta... Gdzie ci chłopcy z tamtych lat, gdzie są oni ...
Słowa uznania pod adresem J. Żukowskiego i grupy uczniów z I LO w Suwałkach, bo gdyby nie oni rocznica stanu wojennego nad Czarną Hańczą minęłaby prawie bez echa.
W intencji ofiar stanu wojennego i internowanych modlili się byli i obecni działacze NSZZ Solidarność" na Mszy w konkatedrze św. Aleksandra. Po jej zakończeniu złożyli kwiaty pod pomnikiem ks. Jerzego Popiełuszki.
Odeszli ks. Kazimierz Hamerszmidt i Jerzy Zawadzki, odeszli tacy działacze jak Tadeusz Tylenda, ale wielu jeszcze zostało... tylko gdzie oni są? Być może pamięc odświezy im „Piosenka dla córki” napisana przez Macieja Pietrzyka w czasie strajku w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980, piosenka która była nieoficjalnym hymnem powstającej Solidarności,
Nie mam teraz czasu dla ciebie
Nie widziała cię długo matka
Jeszcze trochę poczekaj, dorośnij
Opowiemy ci o tych wypadkach
O tych dniach pełnych nadziei
Pełnych rozmów i sporów gorących
O tych nocach kiepsko przespanych
Naszych sercach mocno bijących
O tych ludziach, którzy poczuli
Że są teraz właśnie u siebie
Solidarnie walczą o dzisiaj
I o jutro także dla ciebie
Więc się nie smuć i czekaj cierpliwie
Aż powrócisz w nasze objęcia
W naszym domu, który nie istniał
Bo w nim brak było prawdziwego szczęścia.”