Niezwykle przejmujące słowo padło dziś w Suwałkach w czasie nabożeństwa poświęconego pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej z lipca 1945 roku. Padło z ust syna i brata ofiar ludobójstwa, kapłana stojącego u stóp pomnika św. Jana Pawła II. Te słowo wypowiedziane drżącym głosem, przez łzy brzmiało: WYBACZAM...
Wybaczam tym, którzy uprowadzili naszych najbliższych, poddawali torturom w drodze do doÅ‚u Å›mierci... Wybaczam tym, którzy w bestialski sposób zamordowali naszych ojców, braci... Wybaczam tym, którzy wydali haniebny rozkaz dokonania ludobójstwa, wszystkim którzy przyczynili siÄ™ i ukrywali caÅ‚Ä… prawdÄ™ o mordzie tych, którzy zginÄ™li tylko dlatego, że byli prawdziwymi POLAKAMI.
SÅ‚owa mocne, bardzo mocne, wypowiedziane przez czÅ‚owieka, który w ObÅ‚awie Augustowskiej straciÅ‚ ojca, brata i siostrÄ™, wypowiedziane w obecnoÅ›ci rodzin innych ofiar, w tym krewnych poÅ›miertnie (rozstrzelani w SuchodoÅ‚ach w 1951 r) odznaczonych przez Prezydenta RP Andrzeja DudÄ™ Krzyżami Kawalerskimi Orderu Odrodzenia Polski: Henryka, Józefa i Kaziemierza Czyżów oraz odznaczonych Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski Juliana Czyża (poÅ›miertnie) i Marianny Tylendy z d. Czyż, która ocalaÅ‚a. Odznaczenia czÅ‚onkom rodzin wrÄ™czyÅ‚ JarosÅ‚aw Brysiewicz, zastÄ™pca szefa Biura BezpieczeÅ„stwa Narodowego. W uroczystoÅ›ci udziaÅ‚ wziÄ™li też senator Anna Maria Anders i wiceminister spraw wewnÄ™trznych JarosÅ‚aw ZieliÅ„ski, samorzÄ…dowcy, kombatanci, sÅ‚użby mundurowe, harcerze, mieszkaÅ„cy SuwaÅ‚k, uczniowie z suwalskich, podsuwalskich, sejneÅ„skich i augustowskich szkóÅ‚.
- Przez 70 lat nikt nie zrobiÅ‚ tyle w sprawie przywracania pamiÄ™ci i honoru ofiarom ObÅ‚awy Augustowskiej, Å»oÅ‚nierzom WyklÄ™tym, co zrobiono w ciÄ…gu ostatnich dwóch-trzech lat, żeby Å»oÅ‚nierze WyklÄ™ci wrócili do Polaków. Lepiej późno niż wcale ... – mówiÅ‚ MiÅ‚osz Nartowicz, wnuk jednego z odznaczonych braci Czyż.
A wiceminister J. ZieliÅ„ski przypomniaÅ‚ sejmowy bój o pamięć ofiar powojennego ludobójstwa, ofiar, o zbrodni o której parlamentarzyÅ›ci PO mówili „sprawa regionalna”.
-Ta sprawa nie jest sprawÄ… regionalnÄ…, bo zaangażowane w niÄ… byÅ‚o wojsko, milicja, ubecja i komuniÅ›ci – mówiÅ‚ J. ZieliÅ„ski. – To byÅ‚a sprawa, o której decydowano na najwyższych szczeblach wÅ‚adzy, która cieniem poÅ‚ożyÅ‚a siÄ™ na Polsce na wiele lat. To byÅ‚a zbrodnia czasu pokoju. PamiÄ™ci i prawdy wÅ›ród Polaków, prawdziwych Polaków zabić siÄ™ nie da. Ona zwycięży.
Do dziÅ› nie wiadomo ile naprawdÄ™ osób zginęło w ObÅ‚awie Augustowskiej. PadajÄ… cyfry od dwóch do czterech-piÄ™ciu tysiÄ™cy.
- SkÄ…d z uporem 592 osoby wedÅ‚ug dokumentacji biaÅ‚ostockiego oddziaÅ‚u IPN? – pytaÅ‚ prof. Krzysztof Jasiewicz.- SkÄ…d siÄ™ to bierze? MyÅ›lÄ™, że z ... lewactwa – odpowiedziaÅ‚ sam sobie.
Zaszum nam Polsko nad Wilnem nad Lwowem
ponad Wołyniem gdzie wstają upiory
Zaszum nam Polsko nad katyńskim lasem
gdzie odprawiamy codziennie Nieszpory ...
...
Zaszum nam Polsko wysoko nad głową
wielkÄ… chorÄ…gwiÄ… Twego zmartwychwstania
byÅ›my wrócili do gniazda Ojczyzny
którÄ… skrzydÅ‚ami OrzeÅ‚ znów osÅ‚ania
przed mroźnym wiatrem co wieje ze wschodu
przed wiatrem kłamstwa co z zachodu wraca
Zaszum nam Polsko jak husarskie skrzydła
szumem co wiarę w zwycięstwo przywraca
To fragment pieÅ›ni wedÅ‚ug sÅ‚ów Kazimierza J. WÄ™grzyna, jednej z wielu pieÅ›ni patriotycznych w wykonaniu barda Macieja Wróblewskiego, którego koncert uÅ›wietniÅ‚ dzisiejszÄ… patriotycznÄ… uroczystość w SuwaÅ‚kach.