Wystawę prac Juliusza i Wojciecha Kossaków otwarto w piątek w suwalskim Muzeum Okręgowym w Suwałkach. Prace wybitnych artystów, ojca i syna, będzie można podziwiać do końca roku.
Od piątku w suwalskim Muzeum Okręgowym wystawa, którą można było oglądać w Muzeum Polskim w szwajcarskim Rapperswilu (20.06–24.09) i Bibliotece Polskiej w Paryżu (28.09–28.10.) To ekspozycja malarstwa pt. Juliusz Kossak 1824–1899 |Wojciech Kossak 1856–1942.
Na ekspozycji można będzie obejrzeć ponad sześćdziesiąt prac pochodzących ze zbiorów Muzeów Narodowych w Krakowie, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu, Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy oraz z kolekcji prywatnych w tym Fundacji PBG Wysogotowo.
Na wystawie zostaną pokazane najważniejsze motywy i tematy obecne w twórczości obu malarzy. Delikatne, o lekko spłowiałej kolorystyce akwarele Juliusza Kossaka przedstawiają sceny rodzajowe, np. Stadnina u wodopoju i Jarmark koński na Pradze, kompozycje batalistyczne, jak Tomasz Łubieński pod Wagram w roku 1809 i pojedyncze postacie jeźdźców, jak np. wczesny bardzo, olejny portret koński młodego mężczyzny Jeździec, bohaterów sarmackich, kresowych opowieści, np. Trzech budrysów.
Twórczość Wojciecha Kossaka dynamiczna, epatująca kolorem i dużymi formatami, prezentowana jest portretami, np. Portret arcyksięcia Karola Stefana von Habsburga z Żywca i, jakże licznymi, autoportretami, np. Portret własny z paletą, scenami batalistycznymi związanymi z rodzimą przeszłością, np. Bitwa pod Stoczkiem lub historią europejską np. Scena z wojen napoleońskich – Przed szarżą lub Husaria polska w przejeździe przed Janem II Sobieskim.
Scenariusz, kurator: Eliza Ptaszyńska
Aranżacja: Wiesław Szumiński
Druki towarzyszące wystawie: Bartłomiej Bączkowski
Koordynator projektu: Hanna Gajewska
Program edukacyjny: Eliza Ptaszyńska, Margareta Sobczak
Prace komputerowe: Kazimierz Sobecki
Zdjęcia: Marcel Kwiatkowski, Miłosz Kozakiewicz