Wiosna to trudny czas dla osób cierpiących na alergię wziewną. Nieżyt nosa, kichanie, łzawienie i pieczenie oczu to najczęstsze jej objawy. Razem z magister farmacji Anną Krzymińską z Apteki Medicover Atrium w Warszawie sprawdzamy, jakie są jej przyczyny oraz jak łagodzić jej objawy.
Alergia – choroba XXI wieku
Alergia obecnie zaliczana jest do chorób cywilizacyjnych. Wynika to z faktu, że oprócz przyczyn genetycznych, jako przyczynÄ™ sprzyjajÄ…cÄ… jej rozwojowi coraz częściej podkreÅ›la siÄ™ wpÅ‚yw czynników Å›rodowiskowych, zwiÄ…zanych z rozwojem cywilizacji, czyli np. zmiany warunków i stylu życia, np. wzrost higieny czy coraz wiÄ™ksze zanieczyszczenie Å›rodowiska.
Alergia oznacza odmiennÄ…, niewspóÅ‚miernÄ… do bodźca, reakcjÄ™ organizmu na oddziaÅ‚ywanie różnych substancji, okreÅ›lanych mianem alergenów (gr.allos – inny + ergos – reakcja). W wyniku kontaktu z nimi, organizm broniÄ…c siÄ™ uwalnia histaminÄ™ (tzw. mediator reakcji alergicznej), która powoduje rozszerzenie naczyÅ„ krwionoÅ›nych, co skutkuje spadkiem ciÅ›nienia tÄ™tniczego, jak również doprowadza do zwiÄ™kszenia przepuszczalnoÅ›ci tych naczyÅ„, w wyniku czego dochodzi do Å‚zawienia, kataru lub wysypki. PodrażniajÄ…c zakoÅ„czenia nerwowe histamina wywoÅ‚uje Å›wiÄ…d i kichanie. W ostrym przebiegu reakcji alergicznej dochodzi do obrzÄ™ku krtani i skurczu oskrzeli – dlatego pojawia siÄ™ duszność.
Objawy alergii najczęściej sÄ… nagÅ‚e i wystÄ™pujÄ… krótko po kontakcie z uczulajÄ…cym chorego alergenem. W rozpoznaniu alergii najważniejszym etapem jest prawidÅ‚owo i dokÅ‚adnie przeprowadzony wywiad. WskazówkÄ… może być powtarzanie siÄ™ objawów w okreÅ›lonej sytuacji, np. objawy uczulenia na pyÅ‚ki roÅ›lin wystÄ™pujÄ… zwykle w tych samych miesiÄ…cach roku. Alergie dzielimy na: wziewne, kontaktowe i pokarmowe.
Dokuczliwe dolegliwości
Alergiczny nieżyt nosa, najczęściej spotykana choroba wynikajÄ…ca z alergii wziewnej. To stan zapalny Å›luzówek nosa i zatok wywoÅ‚any alergenami wziewnymi. Spowodowany jest najczęściej przez pyÅ‚ki roÅ›lin, stÄ…d potocznie nazywany jest katarem siennym lub pyÅ‚kowicÄ…. Alergiczny nieżyt nosa może być okresowy (sezonowy), gdy objawy trwajÄ… do 4 dni w tygodniu lub poniżej 4 tygodni lub staÅ‚y (przewlekÅ‚y) z objawami trwajÄ…cymi wiÄ™cej niż 4 dni w tygodniu i w okresie powyżej 4 tygodni.
Typowymi objawami pyÅ‚kowicy sÄ…: wodnisty wyciek z nosa, kichanie (zwÅ‚aszcza seryjne), Å›wiÄ…d oraz zaczerwienienie nosa, rzadziej - zatkanie nosa. Charakterystyczne sÄ… objawy ze strony oczu – Å‚zawienie, zaczerwienienie, Å›wiÄ…d, obrzÄ™k powiek. Może im również towarzyszyć Å›wiÄ…d uszu i gardÅ‚a.
Alerigczne s.o.s!
W przypadku pojawienia siÄ™ objawów najważniejsze jest przerwanie kontaktu z uczulajÄ…cym alergenem. Doraźnie można zastosować donosowy lek obkurczajÄ…cy naczynia nosa lub lek przeciwhistaminowy (nie przerywa już obecnych objawów, ale zapobiega ich narastaniu). UlgÄ™ mogÄ… przynieść zimne okÅ‚ady lub regularne pÅ‚ukanie nosa (solÄ… fizjologicznÄ… lub morskÄ…), przemywanie oczu (solÄ… fizjologicznÄ…, kroplami nawilżajÄ…cymi lub przeciwalergicznymi dostÄ™pnymi bez recepty). Najskuteczniejszymi lekami zwalczajÄ…cymi objawy alergicznego nieżytu nosa sÄ… glikokortykosteroidy donosowe. Należy je stosować regularnie, zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie należy obawiać siÄ™ nawet dÅ‚ugotrwaÅ‚ego leczenia – nowoczesne preparaty dziaÅ‚ajÄ… w miejscu podania i wchÅ‚aniajÄ… siÄ™ w znikomym stopniu do krwi, dziÄ™ki czemu nie wywoÅ‚ujÄ… objawów ogólnych. Do leków zmniejszajÄ…cych kichanie, Å‚zawienie, Å›wiÄ…d nosa i oczu, należą leki przeciwhistaminowe. Można je stosować w postaci tabletek lub kropli do nosa lub oczu. Jednymi z częściej stosowanych preparatów antyalergicznych sÄ… kromony. Nie sÄ… to silne leki, ale za to bardzo dobrze tolerowane. Ich zaletÄ… jest dostÄ™pność bez recepty.
Okres leczenia zależy od tego, czy nieżyt nosa ma charakter okresowy – wtedy zaleca siÄ™ leczenie w trakcie trwania objawów, czy caÅ‚oroczny - wtedy chory zazwyczaj musi zażywać leki stale.
Nieleczony alergiczny nieżyt nosa może sprzyjać nawracającym zapaleniom zatok i uszu oraz rozwojowi astmy oskrzelowej.
Przy udowodnionym zwiÄ…zku okreÅ›lonego alergenu z objawami choroby, można zastosować immunoterapiÄ™ – metodÄ™ polegajÄ…cÄ… na podawaniu maÅ‚ych stopniowo zwiÄ™kszanych dawek tego alergenu przez minimum 5 lat. U wiÄ™kszoÅ›ci chorych immunoterapia zmniejsza objawy pyÅ‚kowicy oraz potrzebÄ™ stosowania leków.