W 2014 roku u zbiegu Kościuszki i Placu Józefa Piłsudskiego odsłonięty został pomnik Marszałka. Jesienią po drugiej stronie Parku Konstytucji 3 Maja, po przekątnej, stanie pomnik jego drugiej żony, suwalczanki Aleksandry Piłsudskiej, z domu Szczerbińskiej.
2023 zostaÅ‚ ogÅ‚oszony zarówno przez Sejm, jak i RadÄ™ MiejskÄ… Rokiem Aleksandry PiÅ‚sudskiej, jednej z dwóch, obok Marii Konopnickiej, najbardziej znanych i wybitnych suwalczanek. Z inicjatywÄ… budowy pomnika wystÄ…piÅ‚ do samorzÄ…du ZwiÄ…zek PiÅ‚sudczyków Rzeczypospolitej Polskiej OddziaÅ‚ Ziemi Suwalskiej Towarzystwo PamiÄ™ci Józefa PiÅ‚sudskiego. Wszyscy radni byli za, ale dÅ‚ugo toczyÅ‚y siÄ™ spory dotyczÄ…ce lokalizacji. PowoÅ‚ana przez prezydenta SuwaÅ‚k komisja architektoniczno-urbanistyczna zarekomendowaÅ‚a trawnik od ulicy KoÅ›ciuszki przy Szkole Podstawowej nr 2, której fundatorkÄ… i patronkÄ… jest Aleksandra PiÅ‚sudska.
Na to miejsce nie zgodzili siÄ™ inicjatorzy ani czÅ‚onkowie SpoÅ‚eczego Komitetu budowy Pomnika. Już w trakcie sesji przegÅ‚osowana zostaÅ‚a poprawka, wskazujÄ…ca na pas drogowy ulicy Hamerszmita przy skrzyżowaniu z ul. Mickiewicza obok parkingu zlokalizowanego naprzeciwko I Liceum OgólnoksztaÅ‚cÄ…cego w SuwaÅ‚kach.
Takiej lokalizacji, z wzglÄ™du na duży ruch uliczny i konieczność likwidacji 4 miejsc parkingowych niechÄ™tni byli m.in. prezydent CzesÅ‚aw Renkiewicz i radny Jacek Niedźwiedzki, szef suwalskich struktur Platformy Obywatelskiej. Ten ostatni wskazywaÅ‚ na szacowane na ok. 100 tys. zÅ‚ koszty przygotowania terenu i nie zadowoliÅ‚a go informacja, że tylko 15 tys. stanowić bÄ™dzie wÅ‚ad miejskiego ZakÅ‚adu Dróg i Zieleni, że pozostaÅ‚e koszty wykonania i postawienia monuentu pomnika zobowiÄ…zuje siÄ™ ponieść OddziaÅ‚ PiÅ‚sudczyków i SpoÅ‚eczny Komitet budowy Pomnika, którego sekretarzem jest Bogdan Bezdziecki, radny Prawa i SprawiedliwoÅ›ci.
- Komitet wystÄ…pi o pieniÄ…dze do ministerstwa kultury czy spóÅ‚ek Skarbu PaÅ„stwa i PiS w październiku, przy okazji odsÅ‚oniÄ™cia pomnika, zorganizuje w SuwaÅ‚kach przedwyborczÄ… imprezÄ™ – nie mógÅ‚ pogodzić siÄ™ dziaÅ‚acz Platformy.
- Być może zÅ‚ożymy wniosek do ministerstwa kultury, ale nie widzÄ™ w tym nic zÅ‚ego – odpieraÅ‚ Bogdan Bezdziecki i skutecznie (za poprawkÄ… przenoszÄ…cÄ… lokalizacjÄ™ spod SzkoÅ‚y nr 2 na róg Hamerszmita i Mickiewicza gÅ‚osowaÅ‚o 13 radnych, 4 byÅ‚o przeciw i 4 siÄ™ wstrzymaÅ‚o) zachwalaÅ‚ lokalizacjÄ™ pomnika.
- To bardzo uczÄ™szczane miejsce. PojawiajÄ… siÄ™ tam też duże grupy turystów, a wpÅ‚yw na to ma m.in. sÄ…siedztwo Centrum Informacji Turystycznej. Zmieniono też lokalizacjÄ™ wiÄ™kszoÅ›ci imprez miejskich i przeniesiono je na bulwary. Za sprawÄ… tego, obok tego punktu spacerujÄ… zarówno suwalczanie, jak i goÅ›cie. Uzyskamy wiÄ™c tam najwiÄ™kszy efekt poznawczy. Każdy, kto przejdzie obok, zwróci uwagÄ™ na pomnik i dowie siÄ™, kim ona byÅ‚a – dowodziÅ‚ Bogdan Bezdziecki.
Wszyscy wiedzÄ…, że byÅ‚a drugÄ… żonÄ… MarszaÅ‚ka Józefa PiÅ‚sudskiego, ale już nie wszyscy, że przede wszystkim patriotkÄ…, już od suwalskich czasów gimnazjalnych bojowniczkÄ… o wolność ojczyzny, konspiratorkÄ…, spoÅ‚eczniczkÄ…. Za wybudowaniem jej pominika gÅ‚osowaÅ‚o 19 radnych, 1 byÅ‚ przeciw i 1 siÄ™ wstrzymaÅ‚.
Aleksandra PiÅ‚sudska z domu SzczerbiÅ„ska należaÅ‚a do Organizacji Bojowej PPS. SÅ‚użyÅ‚a w Legionach Polskich i Polskiej Organizacji Bojowej. Jako MarszaÅ‚kowa byÅ‚a kobietÄ… czynu, prowadzÄ…cÄ… bogatÄ… dziaÅ‚alność spoÅ‚ecznÄ… i charytatywnÄ… na rzecz sierot wojskowych, osób bezdomnych, biednej mÅ‚odzieży oraz kombatantów. WalczyÅ‚a ponadto o równouprawnienia kobiet. BÄ™dÄ…c poza rodzinnym miastem, w okresie miÄ™dzywojennym nie zerwaÅ‚a zwiÄ…zków z SuwaÅ‚kami, wspierajÄ…c m.in. lokalne inicjatywy wÅ‚adz w zakresie oÅ›wiaty. ZaangażowaÅ‚a siÄ™ miÄ™dzy innymi we wspieranie budowy gmachu szkolnego, gdzie znalazÅ‚y siedzibÄ™ szkoÅ‚y powszechne: Nr 1 i Nr 2. Od 1934 r. SzkoÅ‚a Podstawowa nr 2 nosi jej imiÄ™. W 1935 r. A. PiÅ‚sudska zostaÅ‚a uhonorowana tytuÅ‚em „Honorowy Obywatel Miasta SuwaÅ‚k", zaÅ› 12 grudnia 1937 r. w 55. urodziny, wÅ‚adze SuwaÅ‚k umieÅ›ciÅ‚y tablicÄ™ na jej rodzinnym domu przy ul. Krzywej (aktualnie GaÅ‚aja 47). Po zburzeniu domu dokonano powtórnego odsÅ‚oniÄ™cia tej tablicy w dniu 11 listopada 1990 r.
Przed trzema laty Rada Miejska nadaÅ‚a nowej ulicy Å‚Ä…czÄ…cej SportowÄ… z ul. Utrata imiÄ™ Aleksandry PiÅ‚sudskiej. Na Å›cianie SP 2 pojawiÅ‚ siÄ™ mural przedstawiajÄ…cy Aleksandra i Józefa PiÅ‚sudskich.
- Na tym obrazie Aleksandra jest brzydka i ciÄ™gi za to zbiera nie autor, a Miasto – padaÅ‚y gÅ‚osy na sesji. – To zbyt ważna postać. Å»ebyÅ›my nie musieli wstydzić siÄ™ także pomnika.
Prezydent SuwaÅ‚k, który wykonuje uchwaÅ‚y radnych, przyznaÅ‚, że po raz pierwszy za jego kadencji powstanie pomnik bez przeprowadzenia konkursu na projekt czy zlecenia komuÅ› z tytuÅ‚em profesorskim stworzenia projektu i monumentu.
Prezydent SuwaÅ‚k podpisze umowÄ™ z posiadajÄ…cym osobowość prawnÄ… ZwiÄ…zkiem PiÅ‚sudczyków. Przygotowanie i budowa pomnika zostanie sfinansowana ze zbiórki publicznej przeprowadzonej przez SpoÅ‚eczny Komitet, który jako inwestor bÄ™dzie odpowiedzialny za przygotowanie niezbÄ™dnej dokumentacji, w tym projektu budowlanego oraz uzyskanie stosownych zezwoleÅ„, okreÅ›lenie parametrów technicznych i materiaÅ‚ów, z jakich zostanie wykonany pomnik oraz za wyÅ‚onienie autora i wykonawcy.
Postać Aleksandry PiÅ‚sudskiej w wysokoÅ›ci 2 metrów zostanie wykonana z brÄ…zu i osadzona na cokole granitowym o wysokoÅ›ci 1 m.
WD
ŹródÅ‚o i fot. UM SuwaÅ‚ki
Fot. Suwalki24.pl