Dogłębnie poruszający, refleksyjny i poważny spektakl, ale z nutą humoru i spontaniczności. Zainspirowana twórczością Tadeusza Kantora opowieść o życiu i umieraniu pozwala widzowi poczuć się jak w tytułowej szatni – „byciu w niebyciu”.
Na zakończenie tegorocznego Wigrasza w Sali im. Andrzeja Wajdy w suwalskim Ośrodku Kultury będzie można obejrzeć spektakl „Szatnia”. Zapraszamy do udziału w konkursie, w którym można wygrać dwa pojedyncze bilety na to przedstawienie. Więcej informacji już niebawem w zakładce KONKURS DNIA.
Czwartek, 22.06.2017, godz. 18.30,
Sala im. A. Wajdy, ul. Jana Pawła II 5
Bilety: 10 zł KUP TERAZ >> lub w kasie SOK
Szkoły i grupy zorganizowane zapraszamy na godz. 10.30. Zobacz OFERTĘ >>
SPRAWDŹ program Festiwalu >> | program prezentacji konkursowych >> | opisy prezentowanych spektakli >>
„Szatnia” jest syntezą między tym co było, co jest i co będzie lub co może się wydarzyć. To zderzenie przeszłości i historii postaci z teraźniejszością, aktualnym położeniem, tzw. „byciem w niebycie”. Wrzuceni w przestrzeń, w „szatnię” pytają „co dalej?”. Spektakl to swoisty rachunek sumienia bohaterów, a jednocześnie odbiorców. Stawia pytania o zasadnicze wartości i relacje międzyludzkie, o sens życia. Zatem „jak żyć, by nadal być?”. Akcji towarzyszy uczucie odrealnienia, pewnej nieważkości. Wszystko, aby zatrzymać widza, skłonić do refleksji nad „sztuką życia i… umierania”. Znakomity spektakl doceniono na wielu festiwalach teatralnych w Polsce – Sukces goni sukces CZYTAJ WIĘCEJ >>.
Pół godziny przed spektaklem (o godz. 18.00) zapraszamy do Galerii Patio na finisaż wystawy malarstwa Dariusza Milińskiego z udziałem artysty.
Obrana konwencja „nurtu kantorowskiego” i odczucie przy tym swoistego sacrum okazało się „strzałem w dziesiątkę”, co widać po reakcjach publiczności za każdym razem, gdy aktorzy schodzą ze sceny. Aby lepiej zrozumieć spektakl, jego stylistykę i pewien metafizyczny wymiar, należy pokrótce przybliżyć postać Tadeusza Kantora (1915-1990), który został kiedyś nazwany „najbardziej światowym z polskich artystów i najbardziej polskim z artystów światowych”. Już za życia przez jednych uważany był za geniusza, ale przez innych za mistyfikatora. Dziś nikt nie powinien mieć wątpliwości, że w 1990 roku odszedł od nas jeden z najwybitniejszych twórców sztuki XX wieku – choć nadal trudno wytłumaczyć, na czym polegał fenomen jego wyobraźni. Malarz, scenograf, poeta, aktor, happener – światową sławę zyskał jako człowiek teatru. Największym osiągnięciem Kantora był Teatr „Cricot 2”, którego spektakle – począwszy od „Umarłej Klasy” (1975) – osiągnęły wymiar światowego arcydzieła. Niezwykła formuła „teatru śmierci” polegała na stworzeniu plastycznej ilustracji mechanizmów pamięci. Stworzył niezwykłą przestrzeń, w której mieszają się żywi i umarli, gdzie ujawniają się najwstydliwsze pragnienia, najbardziej okrutne przeżycia…
Teatr Przebudzeni Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (koło w Ostródzie) funkcjonuje od 2003 roku. Grupa propaguje głównie teatr ruchu i muzyki, lecz w najnowszym spektaklu wykorzystuje również słowo. Teatr to dla grupy swoista forma terapii i wyrażania siebie, a spektakle to swego rodzaju manifesty, nad którymi zespół pracuje wspólnie. Teatr uczestniczy głównie w festiwalach osób pełnosprawnych, burząc przy tym mity i stereotypy dotyczące osób niepełnosprawnych.
Scenariusz: Zespół
Reżyseria: Monika Kazimierczyk i Dariusz Wychudzki
Muzyka: Dariusz Wychudzki (fortepian na żywo)
Obsada:
Bałdyga Mateusz – postać tajemnicza (Kantor?)
Foryński Bartek – Szatniarz
Ilasz Justyna – postać zatrzymana w dzieciństwie
Jaworski Paweł – szukający swoich korzeni
Kondrusik Anna – Sprzątaczka
Kudlak Justyna – podróżniczka
Łukasik Paweł – bokser (walka z życiem)
Olszewska Natalia – artystka
Pajka Zdzisław – pielgrzym
Pawłowski Dominik – ksiądz
Sajdak Brygida – panna młoda
Połeć Iwona – osoba w związku
Wóltański Patryk – osoba w związku
Adamski Adam (wymiennie)
Opiekunowie: Monika Kazimierczyk, Dariusz Wychudzki, Wojciech Polak
Premiera spektaklu odbyła się 4 grudnia 2015 roku.
„Wędrówka. Podróż”, pod takim hasłem przebiegać będzie tegoroczna, szesnasta edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży WIGRASZEK, 19-22 czerwca. Festiwal z powodzeniem promuje amatorski świat teatrów dziecięcych i młodzieżowych z Polski oraz zagranicy. Do udziału w tegorocznej edycji zakwalifikowało się ponad dwadzieścia zespołów z Polski (Białegostoku, Ostrołęki, Torunia, Sulejówka, Żor, Łodzi, Rybnika, Łap, Ustrzyk Dolnych i Wrocławia) oraz Europy: Litwy, Łotwy, Słowacji i Ukrainy. Tegoroczny program obfituje w bardzo różnorodne propozycje, które bez wątpienia umożliwią zetknięcie z magią żywego teatru.
SPRAWDŹ program Festiwalu >> oraz szczegółowy program prezentacji konkursowych >>