21.04.2019

Alleluja! Zmartwychwstał Pan! Pierwszy dzień świąt Wielkanocnych [zdjęcia]

Dzisiaj wierni kościoła katolickiego obchodzą Wielkanoc – dzień Zmartwychwstania Pańskiego, który poprzedzało Triduum Paschalne – Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota. W tym czasie wierni przeżywali na nowo mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.

W Wielki Czwartek byliÅ›my Å›wiadkami Uroczystej Mszy Wieczerzy PaÅ„skiej. Ten dzieÅ„ byÅ‚ przede wszystkim dziÄ™kczynieniem za ustanowienie dwóch sakramentów: Eucharystii i KapÅ‚aÅ„stwa. W Wielki Czwartek odprawiana jest jedna Msza ÅšwiÄ™ta w ciÄ…gu dnia, podczas której przypominana jest nie tylko Ostatnia Wieczerza PaÅ„ska, ale również umycie dwunastu ApostoÅ‚om nóg przez Jezusa. PrzywoÅ‚ywany jest również moment, kiedy to nastÄ™puje zdrada Jezusa i Jego pojmanie. Åšpiewa siÄ™ wówczas hymn „SÅ‚aw jÄ™zyku tajemnicÄ™” autorstwa Å›w. Tomasza z Akwinu. Wielki Czwartek koÅ„czy siÄ™ adoracjÄ… Chrystusa w Ciemnicy, który zamkniÄ™ty w wiÄ™zieniu oczekuje na wyrok i mÄ™kÄ™.

W Wielki PiÄ…tek nastaje cisza. Wszyscy zgromadzeni w milczeniu klÄ™czÄ…, a kapÅ‚an leży krzyżem. W tym szczególnym dniu nie jest sprawowana liturgia Mszy ÅšwiÄ™tej, natomiast odprawiana jest Liturgia MÄ™ki PaÅ„skiej. W Starym Testamencie sÅ‚uchamy o CierpiÄ…cym SÅ‚udze Jahwe, co czytane jest z podziaÅ‚em na trzy osoby -Ewangelia Å›w. Jana i opis MÄ™ki PaÅ„skiej. Najważniejsza w tym dniu jest adoracja krzyża, przy którym brzmiÄ… sÅ‚owa „Oto drzewo Krzyża, na którym zawisÅ‚o zbawienie Å›wiata”. Wielki PiÄ…tek to również dzieÅ„ postu Å›cisÅ‚ego, wyciszenia i modlitwy.

W WielkÄ… SobotÄ™ tradycyjnie Å›wiÄ™ci siÄ™ w koÅ›cioÅ‚ach pokarmy, które spożywane sÄ… podczas Å›niadania wielkanocnego. Późnym wieczorem rozgrywajÄ… siÄ™ najważniejsze prawdy wiary. Wszystko rozpoczyna siÄ™ przed koÅ›cioÅ‚em, gdzie pÅ‚onie ognisko. W czasie Liturgii ÅšwiatÅ‚a, Å›wiÄ™cony jest ogieÅ„, a na paschale ksiÄ…dz żłobi rylcem znak krzyża, bieżący rok oraz greckie litery alfa i omega. Potem, od zapalonego paschaÅ‚u wierni zapalajÄ… przyniesione Å›wiece. W tym dniu czyta siÄ™ dziewięć czytaÅ„ – siedem ze Starego Testamentu i dwa z Nowego. Rozpoczyna je opis stworzenia Å›wiata z ksiÄ™gi Rodzaju. NastÄ™pnie czytana jest historia próby wiary Abrahama oraz przejÅ›cia Izraela przez Morze Czerwone. Kolejne czytania pochodzÄ… z ksiÄ…g prorockich: Izajasza, Barucha i Ezechiela. NastÄ™pnie odbywa siÄ™ Liturgia Chrzcielna, po której dopiero Liturgia Eucharystyczna. Na zakoÅ„czenie wierni uczestniczÄ… w procesji rezurekcyjnej. Wtedy to, wszyscy wychodzÄ… na zewnÄ…trz, aby uroczyÅ›cie ogÅ‚osić Zmartwychwstanie Chrystusa. Na koniec odbywa siÄ™ obrzÄ™d bÅ‚ogosÅ‚awieÅ„stwa NajÅ›wiÄ™tszym Sakramentem i Å›piew wielkanocnej antyfony do NajÅ›wiÄ™tszej Maryi Panny "Wesel siÄ™, Królowo miÅ‚a."

Wielkanoc jest najważniejszym, jak i najstarszym Å›wiÄ™tem chrzeÅ›cijaÅ„skim. Misterium Paschalne to nie sÄ… tylko widowiskowe i podniosÅ‚e rytuaÅ‚y, ale niejako powtórzenie za Å›wiÄ™tym PawÅ‚em, że gdyby Chrystus nie zmartwychwstaÅ‚, wiara nie miaÅ‚aby sensu. ChrzeÅ›cijanie sÄ… pewni, że Jego Ofiara, która dokonuje siÄ™ każdego dnia na oÅ‚tarzu, daje odpuszczenie grzechów i pewność na życie wieczne.

 

 

Aleksandra Bieryło

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
09.03.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie