Prace na budowie obwodnicy Suwałk prowadzone są w iście sprinterskim tempie, za to w ślimaczym wycenianie gruntów i nieruchomości zajętych pod inwestycję, co niepokoi ich właścicieli. Dlaczego tak się dzieje zapytaliśmy w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim.
Na to pytanie: Na jakim etapie są prace związane z wyceną gruntów i nieruchomości pod obwodnicę Suwałk, ilu właścicieli gruntów/nieruchomości odwiedzili prowadzący wycenę, kiedy planują jej zakończenie. Dotyczy to zarówno osób fizycznych jak i samorządów. Czy, a jeśli tak to z iloma osobami fizycznymi i samorządami zawarto już ugody? odpowiedziała Monika Mróz, Asystent polityczny, Biuro Wojewody Podlaskiego:
7 marca 2017 r. podpisana została umowa z wyłonioną w wyniku postępowania przetargowego Kancelarią Rzeczoznawcy Majątkowego Danutą Glejzer (Skierniewice) na sporządzenie wyceny nieruchomości przejętych pod budowę obwodnicy Suwałk z terminem realizacji – 6 maja 2017 r.
9 maja 2017 r. wpłynęło do wojewody podlaskiego pismo Pani Glejzer z prośbą o przedłużenie terminu wykonania umowy z uwagi na fakt przebywania ww. na zwolnieniu lekarskim do dnia 19 maja 2017 r. Pismem z dnia 9 maja 2017 r. odmówiono Pani Glejzer zmiany terminu realizacji przedmiotu zamówienia, ponieważ postanowienia zawartej w tym przedmiocie umowy nie przewidywały takich okoliczności.
Do 1.06. wpłynęło do Urzędu około 50 % operatów szacunkowych, które są w trakcie weryfikacji. Żaden z operatów nie został jeszcze przyjęty jako dowód w postępowaniu, nie zawierano też żadnych ugód.
A na pytanie jakie konsekwencje przewidziano w umowie w przypadku niedotrzymania terminu sporządzenia wycen nieruchomości? odpowiedzi udzieliła Anna Idźkowska,rzecznik prasowy wojewody:
Zgodnie z zawartą umową ramową, w razie zwłoki w wykonaniu zamówienia jednostkowego Zamawiającemu przysługuje kara umowna w wysokości 0,5 % wynagrodzenia za wykonanie zamówienia jednostkowego za każdy dzień zwłoki liczonej od dnia wyznaczonego na jego wykonanie.
Komentarz pozostawiamy Państwu...