16.03.2017

Bezdomni w Suwałkach. Okaż serce, nie dawaj pieniędzy

W roku 2016 do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Suwałkach zgłosiło się 157 bezdomnych, w tym 10 kobiet, z których 57 pozostaje w ciągłym zainteresowaniu ośrodka. Pozostałym starano się zapewnić nocleg, ciepłą odzież, posiłek, opiekę zdrowotną. Na pomoc finansową i w naturze w roku ubiegłym wydano ponad 484 tys. zł.

Jak wynika z danych MOPR, przedstawionych w czwartkowej konferencji prasowej, piÄ™cioro bezdomnych bierze udziaÅ‚ w programie wychodzenia z bezdomnoÅ›ci, z 16 popisano kontrakt socjalny, troje braÅ‚o udziaÅ‚ w indywidualnym programie zatrudnienia socjalnego, troje innych znalazÅ‚o pracÄ™ i podpisaÅ‚o umowy o pracÄ™, jedna osoba wykonywaÅ‚a prace spoÅ‚ecznie-użyteczne. Z 28 osób, które zÅ‚ożyÅ‚y wnioski o przydziaÅ‚ mieszkania, dla dwóch rodzin przyznano lokale socjalne, 15 zakwaterowano w wynajÄ™tych mieszkaniach, a sześć umieszczono w domach pomocy spoÅ‚ecznej. 

Dzięki tym działaniom liczba bezdomnych zmniejszyła się do 131 (dane na koniec 2016 roku).

Z przeprowadzonej w pierwszych dniach lutego przez MOPR, przy wspóÅ‚pracy ze sÅ‚użbami mundurowymi i socjalnymi, akcji liczenia bezdomnych okazaÅ‚o siÄ™, że w naszym mieÅ›cie SuwaÅ‚ki jest ich 53. Wszystkim dano do wypeÅ‚nienia ankietÄ™ zawierajÄ…cÄ… 9 pytaÅ„ dotyczÄ…cych bezdomnoÅ›ci.

A oto wyniki ankiety:

Jako miejsce przebywania bezdomni (tylko mężczyźni) wskazywali:

noclegowniÄ™ – 18,

areszt Å›ledczy – 17,

szpital, hospicjum, inne palcówki sÅ‚użby zdrowia – 6,

miesjca niezamieszkane (klatki schodowe, piwnice) – 5,

pogotowie dla nietrzeźwych – 4,

pustostany, domki, altany dziaÅ‚kowe – 3.

Przedział wiekowy bezdomnych:

41-60 lat – 23

18-40 lat – 20

powyżej 60 lat – 10

Okres pozostawania w bezdomności:

Do 2 lat – 16 osób

3 - 5 lat – 13

6 – 10 lat – 14

11 – 15 lat – 6

16 – 20 lat – 3

powyżej 20 lat – 1.

Co czwarty bezdomny trafiÅ‚ „na bruk” po eksmisji lub wymeldowaniu z mieszkania, co trzeci z powodu uzależnienia od alkoholu, co czwarty w wyniku konflikty w rodzinie, co piÄ…ty z powodu zÅ‚ego stanu zdrowia lub niepeÅ‚nosprawnoÅ›ci, co szósty po utracie pracy.

Z czego utrzymujÄ… siÄ™ bezrobotni:

21 proc. z zasiÅ‚ków z pomocy spoÅ‚ecznej

10 proc. ze zbieractwa (puszki, makulatura, butelki, złom)

6 proc. z pracy na czarno

po 3 proc. z „zatrudnienia” lub renty/emerytury

2 proc. z żebractwa.

W grupie bezdomnych aż 23 proc. stanowią osoby z wykształceniem podstawowym, 16 z zawodowym, 8 z gimnazjalnym, po 3 proc. z niepełnym podstawowym lub średnim.

A oto co o swojej bezdomności powiedział nam jeden z suwlaczan, Staszek, z zawodu stolarz, żonaty:

- Mam 62 lata i od piÄ™ciu mieszkam gdzie siÄ™ da. Latem pod mostem czy w altanach na dziaÅ‚kach, zimÄ… w opuszczonych domach, kanaÅ‚ach, piwnicach, na klatkach schodowych – opowiada. – Wszystko byÅ‚o fajnie dopóki nie zwolnili mnie z pracy. Redukcja etatów – tak to siÄ™ nazywaÅ‚o. Tyle tylko że objęła gÅ‚ównie takich jak ja, przed emeryturÄ…. Mam fach, robotÄ™ znajdÄ™ i jakoÅ› to bÄ™dzie – myÅ›laÅ‚em. I siÄ™ pomyliÅ‚em. Faceta przed 60-tkÄ… nikt już nie zatrudni, bo to siÅ‚y nie te żeby zapieprzać po 12-14 godzin, Å›wiÄ…tek czy piÄ…tek. ChodziÅ‚em od zakÅ‚adu do zakÅ‚adu, od warsztatu do warsztatu. Owszem, dostawaÅ‚em pracÄ™ na kilka-kilkanaÅ›cie dni i to na czarno. Ale żyć siÄ™ z tego nie daÅ‚o. Å»ona coraz częściej nazywaÅ‚a mnie nieudacznikiem, a później nierobem, pasożytem. Wreszcie pokazaÅ‚a drzwi. Co miaÅ‚em robić? WrzuciÅ‚em do torby tyle, ile weszÅ‚o i wyszedÅ‚em. Kilka nocy spÄ™dziÅ‚em u kolegów, po prostu na melinach. SprzedaÅ‚em to, co daÅ‚o siÄ™ sprzedać, oddaÅ‚em, to co chcieli wziąć, i  kiedy okazaÅ‚o siÄ™, że nie mam już nawet torby i oni wyrzucili mnie za drzwi. ByÅ‚em gÅ‚odny, brudny, nieogolony. CuchnÄ…Å‚em. Ludzie omijali mnie z daleka. Znajomi, a raczej dawni znajomi, na mój widok uciekali na drugÄ… stronÄ™ ulicy. Nie majÄ…c nic wsiadÅ‚em do pociÄ…gu. PamiÄ™tam tylko tyle, że w wagonie byÅ‚o ciepÅ‚o. Å»eby nie straszyć ludzi wszedÅ‚em do ubikacji, zamknÄ…Å‚em siÄ™ i film mi siÄ™ urwaÅ‚. ObudziÅ‚em siÄ™ w szpitalu. A ponieważ nie miaÅ‚em przy sobie żadnych dokumentów podaÅ‚em dane jaki wpadÅ‚y mi do gÅ‚owy. Szybko je zweryfikowano, ale ja twardo mówiÅ‚em, że tak siÄ™ wÅ‚aÅ›nie nazywam, że nie pamiÄ™tam gdzie mieszkam i nie wiem co tutaj robiÄ™, ale chcÄ™ wyjść. Kiedy już doszedÅ‚em do siebie i naprawdÄ™ m usiaÅ‚em opuÅ›cić szpital wystraszyÅ‚em siÄ™ i to bardzo. ByÅ‚ grudzieÅ„, Å›nieg, mróz, a ja miaÅ‚em na nogi trampki i starÄ… marynarkÄ™ na grzbiet. WróciÅ‚em na dworzec i tam doczekaÅ‚em wiosny. NauczyÅ‚em siÄ™ żebrać, kraść, zbierać puszki, butelki, makulaturÄ™. OkazaÅ‚o siÄ™, że na tym na mieszkanie siÄ™ nie zarobi, ale na przysÅ‚owiowy „kieliszek chleba” to i owszem. Po roku wróciÅ‚em w rodzinne strony. PrzestaÅ‚em wstydzić siÄ™ ludzi, za to oni wstydzÄ… siÄ™ mnie. Ich sprawa. JakoÅ› dajÄ™ sobie radÄ™. Najgorsze sÄ… Å›wiÄ™ta, kiedy widzi siÄ™ Å›wieczki czy lampki na choinkach, sÅ‚yszy siÄ™ Å›piew kolÄ™d, widzi ludzi spieszÄ…cych na pasterkÄ™. Wówczas nie wytrzymujÄ™ i beczÄ™, beczÄ™ tak dÅ‚ugo, aż zasnÄ™. ChodzÄ™ do jadÅ‚odajni, w parafii dostajÄ™ czystÄ… odzież, jestem zahartowany wiÄ™c myjÄ™ siÄ™ w rzece. Czego dziÅ› potrzebujÄ™? Ludzkiego serca, dobrego sÅ‚owa, ale nie wspóÅ‚czucia.  DziÄ™ki temu, mam nadziejÄ™, że wytrwam do wiosny... tej prawdziwej, a nie w kalendarzu – koÅ„czy. – Spadam, cześć – rzuca robiÄ…c w tyÅ‚ zwrot, ale po chwili odwraca siÄ™ i dodaje: - To rzuć piÄ…taka na „kieliszek chleba”...

Na „kieliszek” nie dostaje. Dostaje za to bochenek chleba i pÄ™to kieÅ‚basy Å›redniego gatunku. Zaskoczony nie wie co zrobić. RozglÄ…da siÄ™ i po chwili zaczyna jeść, szybko, Å‚apczywie, żeby tylko zdążyć przed nadejÅ›ciem kolegów. Okruchy chleba zatrzymujÄ… siÄ™ na siwej brodzie, a z oczu Staszka pÅ‚ynÄ… Å‚zy. Wielkie jak groch.   

Czy tak musi wyglądać życie?

Zdecydowanie nie. JeÅ›li ktoÅ› chce i może pomóc bezdomnym niech :

1. nie daje pieniędzy, bo te z reguły przeznaczane są na alkohol

2. o miejscu przebywania bezdomnego poinformuje służby: policję, Straż Miejską, MOPR

3. wskaże miejsce, w którym można uzyskać :

a) pomoc finansowÄ… i rzeczowÄ… – Miejski OÅ›rodek Pomocy Rodzinie w SuwaÅ‚kach, ul. 23 Października 20; tel. 87 562 89 70

b) schronienie, odzież – OÅ›rodek Wsparcia i Profilaktyki dla Osób Nietrzeźwych, Uzależnionych i Bezdomnych w SuwaÅ‚kach ul. Sportowa 24; tel. 87 566 34 19  (czynny caÅ‚Ä… dobÄ™)

TM

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.24.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie