18.09.2015

Bruksela. Obława Augustowska kamieniem węgielnym PRL

W Parlamencie Europejskim w Brukseli odbyła się konferencja upamiętniająca ofiary Obławy Augustowskiej. W wydarzeniu zorganizowanym przez Annę Fotygę wzięli udział świadkowie tamtych tragicznych wydarzeń, przedstawiciele lokalnych władz oraz historycy z Instytutu Pamięci Narodowej.

WÅ›ród prelegentów byÅ‚ również prof. Nikita Pietrow, wiceprzewodniczÄ…cy MemoriaÅ‚u. KonferencjÄ™ odbywajÄ…cÄ… siÄ™ w przeddzieÅ„ rocznicy sowieckiej napaÅ›ci na RzeczpospolitÄ… rozpoczÄ™to od odÅ›piewania "Modlitwy Obozowej".

Podczas konferencji niezwykle poruszające świadectwo przedstawił ks. prałat Stanisław Wysocki.

- Jestem Å›wiadkiem tej bolesnej historii naszego terenu, skrwawionej Ziemi Augustowskiej, Suwalskiej, SejneÅ„skiej i Sokólskiej. Nasze rodziny nieustannie cierpiÄ…, choć ich liczba niemalże z każdym dniem maleje. Jako 7-letni chÅ‚opak byÅ‚em Å›wiadkiem, gdy na naszÄ… ojcowiznÄ™ napadÅ‚y oddziaÅ‚y NKWD i na moich oczach aresztowano mego ojca i moje dwie siostry. Od tamtego momentu Å›lad po nich zaginÄ…Å‚. Ilekroć to wspominam, nie mam siÅ‚ powstrzymać Å‚ez. ObÅ‚awa Augustowska wywarÅ‚a tak bolesne piÄ™tno, że nie sposób wypowiedzieć tego sÅ‚owami - wspominaÅ‚ ks. Wysocki.

- Świadectwo księdza prałata Wysockiego ma wartość prawno-międzynarodową. Poświadcza, iż komunizm został Polsce narzucony wbrew woli narodu i kosztem wielu ofiar. Nie ma najmniejszych wątpliwości, że jest to największa masowa zbrodnia po 1945 roku - powiedziała Anna Fotyga.

SÅ‚owa te potwierdziÅ‚ dr Marcin Markiewicz, wskazujÄ…c, iż kolejne ludobójstwo w Europie miaÅ‚o miejsce pięćdziesiÄ…t lat później, podczas wojny w JugosÅ‚awii.  Historyk z Instytutu PamiÄ™ci Narodowej jasno stwierdziÅ‚, iż od 1944 roku mieliÅ›my do czynienia z kolejnÄ… sowieckÄ… okupacjÄ…, co pociÄ…gaÅ‚o za sobÄ… wiele konsekwencji. ObÅ‚awa Augustowska byÅ‚a częściÄ… planu zdÅ‚awienia antykomunistycznej opozycji, która najsilniejsza byÅ‚a w tej części Polski.

- Liczba ofiar - 592 - pozostaje niedoszacowana i z pewnoÅ›ciÄ… jest wyższa. Niestety, dostÄ™p do archiwów zarówno w Rosji jak i na BiaÅ‚orusi nie jest taki, jak byÅ›my sobie życzyli - oceniÅ‚ dr Marcin Markiewicz.

Historyk podaÅ‚ także, iż co najmniej 252 osoby narodowoÅ›ci litewskiej, które zatrzymano podczas ObÅ‚awy, zostaÅ‚y przekazane komunistycznym sÅ‚użbom po stronie litewskiej i tam zamordowane.

O losach polskiej partyzantki niepodlegÅ‚oÅ›ciowej na WileÅ„szczyźnie oraz litewskich partyzantów mówiÅ‚ prof. JarosÅ‚aw WoÅ‚konowski, dziekan wileÅ„skiej filii Uniwersytetu w BiaÅ‚ymstoku. Naukowiec przedstawiÅ‚ przykÅ‚ady zbrodniczych dziaÅ‚aÅ„ Sowietów, opierajÄ…cych siÄ™ na podobnej taktyce zastosowanej podczas ObÅ‚awy Augustowskiej. Prof. WoÅ‚konowski przede wszystkim wymieniÅ‚ podstÄ™pne rozbrojenie w sierpniu 1943 roku oddziaÅ‚u ppor. Antoniego BurzyÅ„skiego „Kmicica”, a nastÄ™pnie rozstrzelanie blisko stu żoÅ‚nierzy OddziaÅ‚u WileÅ„skiego Armii Krajowej.

Litewski historyk wspomniaÅ‚ także o przeprowadzonej przez sowieckie wojska kilka tygodni po ObÅ‚awie akcji w regionie Mariampola, bÄ™dÄ…cej przeniesieniem ObÅ‚awy na ziemie zamieszkane przez Litwinów. Prof. WoÅ‚konowski przedstawiÅ‚ także przykÅ‚ady wspóÅ‚dziaÅ‚ania polskich i litewskich partyzantów, które uniemożliwiÅ‚y Sowietom ich rozbicie. Historyk zwróciÅ‚ uwagÄ™, iż partyzanci w wileÅ„skiej Armii Krajowej, czÄ™sto korzystajÄ…cy ze wsparcia w regionie Puszczy Augustowskiej, po lipcu 1945 roku na takie wsparcie nie mogli już liczyć.

Anna Fotyga zwróciÅ‚a uwagÄ™ na dziaÅ‚alność prof. Pietrowa, który dotarÅ‚ do wielu dokumentów zwiÄ…zanych z ObÅ‚awÄ… AugustowskÄ….

- DziÄ™ki niemu wiemy, że to ludobójstwo dokonywaÅ‚o siÄ™ dokÅ‚adnie w tym samym czasie, gdy Zachód rozmawiaÅ‚ ze Stalinem w Poczdamie. WysyÅ‚ano wówczas depesze, jak dobrze NKWD wywiÄ…zuje siÄ™ ze swoich zadaÅ„ - powiedziaÅ‚a Anna Fotyga.

Prof. Pietrow podkreÅ›liÅ‚, że ze zgromadzonych dokumentów wynika, iż rozkaz wykonania ObÅ‚awy Augustowskiej pochodziÅ‚ bezpoÅ›rednio od Stalina.

- Ani Beria, ani dowódca Smiersz gen. Wiktor Abakumow, nigdy nie podważali legalnoÅ›ci zbrodni na osobach, które nie byÅ‚y poddane procesom sÄ…dowym. Nawet prawo wojenne nie pozwalaÅ‚o na coÅ› takiego, jak miaÅ‚o to miejsce z ObÅ‚awÄ… AugustowskÄ… - mówiÅ‚ prof. Pietrow.

Rosyjski naukowiec podkreÅ›liÅ‚, że trzeba mówić otwarcie i szczerze o historii represji stalinowskich.

- Uważam siÄ™ za patriotÄ™, a bycie patriotÄ… oznacza mówienie prawdy. Naszym obowiÄ…zkiem jest dotarcie do prawdy o zbrodniach stalinowskich, upamiÄ™tnienie ofiar i postawienie im pomników. Dopiero to umożliwi rozliczenie siÄ™ ze stalinowskÄ… przeszÅ‚oÅ›ciÄ… - powiedziaÅ‚ prof. Pietrow.

Podczas konferencji zaprezentowaÅ‚ także najnowszÄ… publikacjÄ™ MemoriaÅ‚u - po raz pierwszy w publikacji rosyjskiej pojawiÅ‚a siÄ™  lista ofiar zbrodni katyÅ„skiej, zawierajÄ…ca także nowe nazwiska.  LiczÄ…ca blisko tysiÄ…c stron książka "Zabici w Katyniu"("Ubity w Katyni") zawiera biografie ofiar, a także wypisy z sowieckich dokumentów, do których udaÅ‚o siÄ™ dotrzeć historykom MemoriaÅ‚u.

- Podobna książka  powinna zostać opublikowana odnoÅ›nie ofiar ObÅ‚awy Augustowskiej - zaznaczyÅ‚ profesor Pietrow.

WiceprzewodniczÄ…cy MemoriaÅ‚u, który, jak podkreÅ›lali wszyscy uczestnicy konferencji, szczególnie przyczyniÅ‚ siÄ™ do ujawnienia prawdy o ObÅ‚awie, zaznaczyÅ‚, że obecny rosyjski rzÄ…d wypiera siÄ™ tej zbrodni, zamykajÄ…c archiwa. Nikita Pietrow, który swego czasu skierowaÅ‚ do  rosyjskiego wymiaru sprawiedliwoÅ›ci wniosek o rehabilitacjÄ™ ofiar ObÅ‚awy, pomimo, iż okazaÅ‚ siÄ™ on nieskuteczny, zaznaczyÅ‚, iż obecnie w Rosji nie istnieje żaden mechanizm prawny, który mógÅ‚by przybliżyć nas do prawdy, nie mówiÄ…c już o sprawiedliwoÅ›ci.

- Musimy postawić pomniki ofiarom stalinowskich zbrodni, w tym ObÅ‚awy Augustowskiej.  Ta zbrodnia musi trwale zaistnieć w pamiÄ™ci Rosjan, Polaków i Europejczyków - mówiÅ‚ Nikita Pietrow.

Obecny podczas konferencji burmistrz Augustowa Wojciech Walulik, dziÄ™kujÄ…c Annie Fotydze za zorganizowanie konferencji, powiedziaÅ‚,  iż cieszy siÄ™, że "sprawa mordu na naszych siostrach i braciach nie pozostaje zapomniana i nie jest obca opinii publicznej, także miÄ™dzynarodowej". Walulik zaznaczyÅ‚, że historia obÅ‚awy augustowskiej wywarÅ‚a piÄ™tno na powojennej Polsce.

- Obława Augustowska jest kamieniem węgielnym PRL. Do nas nie przyszli wyzwoliciele, ale kaci - powiedział burmistrz Walulik.

- Nasi mieszkaÅ„cy nigdy nie pogodzili siÄ™ z tÄ… zbrodniÄ… - mówiÅ‚ z kolei Jan Kramnicz, wójt gminy Giby, w której ObÅ‚awa Augustowska miaÅ‚a najbardziej krwawy przebieg, przedstawiajÄ…c dziaÅ‚ania upamiÄ™tniajÄ…ce ofiary zbrodni, w tym powstanie w Gibach pomnika -symbolicznego grobu ofiar ObÅ‚awy.

Dr Ewa Rogalewska z Instytutu PamiÄ™ci Narodowej przypomniaÅ‚a, iż Instytut od momentu swego powstania zajmuje siÄ™ ObÅ‚awÄ… AugustowskÄ…, prowadzÄ…c Å›ledztwo w tej sprawie.  Jednym z celów Å›ledztwa jest ustalenie miejsca pochówku ofiar. Poinformowano także, iż wciąż tworzona jest baza DNA ofiar ObÅ‚awy.

W Parlamencie Europejskim odbyÅ‚a siÄ™ także prezentacja wystawy autorstwa dr Rogalewskiej "Nowe zniewolenie.  ObÅ‚awa Augustowska. Lipiec 1945".

ObÅ‚awa Augustowska byÅ‚a najwiÄ™kszÄ… sowieckÄ… operacjÄ… ekstremistycznÄ… skierowanÄ… przeciw Polakom po zakoÅ„czeniu II wojny Å›wiatowej.  W lipcu 1945 roku oddziaÅ‚y Armii Czerwonej i NKWD, wspierane siÅ‚ami polskimi podlegÅ‚ymi ustanowionemu przez Sowietów rzÄ…dowi, przeczesaÅ‚y PuszczÄ™ AugustowskÄ… i tereny do niej przylegÅ‚e. W wyniku dziaÅ‚aÅ„ jednostek 50. Armii 3. Frontu BiaÅ‚oruskiego oraz 62 i 64 dywizji NKWE, wspieranych przez oddziaÅ‚y UrzÄ™du BezpieczeÅ„stwa i miejscowej agentury terenowej, w dniach 12-28 lipca 1945 r. zatrzymano kilka tysiÄ™cy osób. Sowieci dopuszczali siÄ™ brutalnych napadów, grabieży, a także morderstw i gwaÅ‚tów. Aresztowanych poddano przesÅ‚uchaniom, czÄ™sto brutalnym, poÅ‚Ä…czonym z biciem i torturami. W toku dochodzenia kolejne osoby zwalniano do domów, natomiast grupÄ™ blisko 600 osób wyodrÄ™bniono, uwiÄ™ziono, wywieziono i w dotÄ…d nieznanym miejscu - zamordowano.

 

Sławomir Moćkun

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.21.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie