08.07.2015

Chcą pracować w wakacje. Tylko, że pracy nie ma

„Mam 17 lat i poszukuję pracy na wakacje”, „jestem 18-letnim chłopakiem, który szuka pracy na okres wakacyjny. Interesuje mnie praca na budowie, wyładunek towarów, ale inne też biorę pod uwagę”, „studentka lingwistyki z biegłą znajomością j. angielskiego i francuskiego szuka pracy na sezon wakacyjny” – takie i wiele podobnych ogłoszeń można znaleźć na naszej stronie w zakładce Ogłoszenia.

Pracy jak na lekarstwo

Młodzi ludzie szukają pracy, bo chcą zdobyć doświadczenie zawodowe, zarobić na wyjazdy, studia, hobby i zakupy. Z danych CBOS wynika, że ponad trzy czwarte młodzieży z ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych ma za sobą doświadczenie pracy zarobkowej. Najwięcej uczniów -73 proc., pracuje właśnie podczas wakacji.

- Udało mi się „zahaczyć” u wujka na budowie. Ciężka robota, bo noszenie bloczków, ale za tydzień pracy dostałem 400 złotych. Chciałbym przepracować tak całe wakacje, bo pracy dla osób w moim wielu nie ma  – mówi siedemnastoletni Mateusz.

To prawda. Ofert pracy w sezonie wakacyjnym, zwłaszcza dla osób niepełnoletnich jest jak na lekarstwo.

Do Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Suwałkach młodzi ludzie najczęściej dzwonią. Pytają o oferty pracy i słyszą odpowiedź, że takich nie ma. Obecnie poszukiwani są jedynie chętni do przeprowadzania ankiet za pomocą tableta lub smartfona.

- Ofert pracy dla osób poniżej osiemnastego roku życia nie mamy, po prostu do nas nie wpływają – mówi pracownica CEiPM OHP w Suwałkach.

Do Urzędu Pracy osoby uczące się też nie mają po co iść.

- Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych nie są naszymi klientami. Nie mamy ofert pracy sezonowej dla młodzieży. Możemy pomóc absolwentom szkół średnich i wyższych – mówi Bożena Jarmołowicz-Gąska, kierownik Działu Pośrednictwa i Poradnictwa w Powiatowym Urzędzie Pracy w Suwałkach.

W ostatnim czasie spadła liczba młodych osób, które rejestrują się w PUP.

- To wynik niżu demograficznego oraz tego, że wszystkie informacje o ofertach pracy osoby zainteresowane mogą znaleźć na tablicy oraz w Internecie. Dane pracodawcy, wysokość zatrudnienia i wymagania podajemy do publicznej wiadomości. Wielu młodych ludzi czeka na wynik rekrutacji na studia – tłumaczy Jarmołowicz-Gąska.

Jednak tylko osoby zarejestrowane mogą korzystać z tak zwanych „ofert zamkniętych” – w ramach doposażenia stanowiska pracy czy prac interwencyjnych.

Ogłoszeń też mało

Tylko nieliczne firmy dają ogłoszenia, że zatrudnią młodocianych. Parkowe Centrum Wypoczynku „Widok” w Bryzglu poszukuje studentów, absolwentów oraz uczniów szkół średnich do pracy w usługach turystycznych. Mieliby oni pracować jako kelnerzy. Potrzebna jest książeczka zdrowia i środek transportu, bo trasa z Suwałk do „Widoku” to 18 kilometrów.

- Generalnie młodzi ludzie, którzy sami się do nas zgłaszają, nie z namowy rodziców, są bardzo dobrymi pracownikami – mówi Dariusz Kulbacki, prowadzący „Widok”.

- Zainteresowanie pracą rośnie z roku na rok. Młodzież czy absolwenci, wiedzą, że zaprocentuje to w dalszym życiu. Widać też, jak praca ich zmienia: nabywają nowych umiejętności interpersonalnych, pewności siebie – dodaje Kulbacki.

W tym roku trudniej o pracę w rolnictwie. Dotkliwa susza skróciła sezon na truskawki i czereśnie, będzie mniej wiśni. Bardzo mało owoców jest też w lasach.

Trzeba uważać

Portale zajmujące się pośrednictwem zachęcają do pracy za granicą: do szklarni w Holandii, zrywania owoców w Niemczech. Na takie oferty trzeba jednak bardzo uważać. Oszustów nie brakuje i wyjazd, z którym wiąże się wiele nadziei, może okazać się tragiczny w skutkach.

W poradniku MSW: „Nie daj się sprzedać! Pracuj bezpiecznie za granicą” można znaleźć  praktyczne wskazówki, jak odpowiednio przygotować się do wyjazdu.

- Wyjeżdżając za granicę należy dokładnie sprawdzić wiarygodność przyszłego pracodawcy i upewnić się, co do legalności zatrudnienia. Warto skorzystać z baz ofert pracy od sprawdzonych pracodawców i pośredników pracy. Można skorzystać z takich stron, jak EURES – Europejskie Służby Zatrudnienia (www.eures.praca.gov.pl), czy KRAZ – Krajowy Rejestr Agencji Zatrudnienia (www.kraz.praca.gov.pl). Na stronie KRAZ można sprawdzić, czy dana agencja zatrudnienia oferująca pracę, jest zarejestrowana i działa legalnie. Jeśli masz wątpliwości, czy oferta pracy może budzić obawy, przed wyjazdem warto dokładnie sprawdzić wiarygodność takiego pracodawcy – przestrzega policja.

 

 (just)

 Fot. www.jobfitter.pl

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.20.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie