Co wydarzyło się 1 kwietnia 1944 roku w Suwałkach przy ulicy Sejneńskiej? Nad odpowiedzią na te pytanie zastanawiały się Kamila Siękiewicz i Maria Sobuniewska- uczennice III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Alfreda Lityńskiego w Suwałkach, podczas realizacji projektu XXII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży.
Temat tegoroczny brzmi ,,Miejsca pamiÄ™ci – materialne Å›wiadectwo wydarzeÅ„ szczególnych dla lokalnej i narodowej tożsamoÅ›ci”.
Zadanie polegaÅ‚o na wytypowaniu odpowiedniego miejsca, przeanalizowaniu wiadomoÅ›ci w opracowaniach książkowych i internetowych, zbadaniu wiedzy mieszkaÅ„ców, wyciÄ…gniÄ™ciu wniosków oraz przeprowadzeniu na ich podstawie zmian.
Wyniki przeprowadzonego w dniu 21 marca na ulicy Chłodnej badania były następujące:
- ponad połowa badanych suwalczan nie wie z jakim wydarzeniem związany jest Pomnik Straceń przy skrzyżowaniu ulic Sejneńska i Utrata;
- część z nich sÅ‚yszaÅ‚a o dziaÅ‚alnoÅ›ci polskiego ruchu oporu, natomiast zdecydowana wiÄ™kszość nie wie, lub ich wiadomoÅ›ci sÄ… bardzo pobieżne(88%) dlaczego Niemcy w dniu 1 kwietnia 1944 roku zamordowali 16 Polaków;
- prawie 100% badanych uważa, że należy pielÄ™gnować i przekazywać pamięć o tragicznych wydarzeniach kolejnym pokoleniom. Wielokrotnie powtarzali, że przekazywanie historii tworzy naszÄ… tożsamość narodowÄ…, a sam fakt bycia Polakiem, zobowiÄ…zuje do patriotycznych postaw( wiedza o historii lokalnej powinna być przekazywana przede wszystkim w szkole, ale także powinna być upowszechniana w formie dostÄ™pnych materiaÅ‚ów, publikowana w internecie).
Po wyciÄ…gniÄ™ciu wniosków dziewczyny rozpoczęły dziaÅ‚ania polegajÄ…ce na realizacji oczekiwaÅ„ mieszkaÅ„ców. We wspóÅ‚pracy ze sponsorami wykonaÅ‚y ulotkÄ™ przedstawiajÄ…cÄ… Pomnik StraceÅ„, wraz z opisem w jÄ™zyku polskim i angielskim. Ulotki zostaÅ‚y przekazane do Centrum Informacji Turystycznej i bÄ™dÄ… dostÄ™pne dla turystów odwiedzajÄ…cych nasze miasto.
Wspólnie z grupÄ… rekonstrukcyjnÄ… Garnizon SuwaÅ‚ki nagraÅ‚y film opowiadajÄ…cy o tamtych wydarzeniach, który wraz z opracowanÄ… historiÄ… zostaÅ‚ przekazany do WydziaÅ‚u OÅ›wiaty w SuwaÅ‚kach, aby upowszechnić wÅ›ród uczniów suwalskich szkóÅ‚.
W celu wiÄ™kszego spopularyzowania wiedzy, napisaÅ‚y także artykuÅ‚, który umieÅ›ciÅ‚y na wikipedii- internetowej encyklopedii. WychodzÄ…c również naprzeciw oczekiwaniom mieszkaÅ„ców wraz z innymi uczniami odnowiÅ‚y badane miejsce, sprzÄ…tajÄ…c teren wokóÅ‚ i myjÄ…c sam pomnik.
Jak powiedziaÅ‚a Marysia-jedna z uczestniczek projektu ,,Najważniejsze jest, aby tÄ… wiedzÄ™ upowszechniać i o tym, albo podobnych wydarzeniach dowiedziaÅ‚o siÄ™ jak najwiÄ™cej osób”.
Konrad WiÅ›niewski, nauczyciel w Zespole SzkóÅ‚ nr 1 w SuwaÅ‚kach