Studenci kierunku Bezpieczeństwo wewnętrzne suwalskiej PWSZ, seniorzy, kilkoro mieszkańców Suwałk to uczestnicy zorganizowanej w czwartek w Urzędzie Gminy w Suwałkach przez KM Policji w Suwałkach debaty społecznej pt. „Bezpieczeństwo publiczne ze szczególnym zwróceniem uwagi na seniorów".
Debatę prowadził podinsp. Jarosław Golubek, naczelnik Wydziału Prewencji KM Policji w Suwałkach, który podkreślił troskę suwalczan o stan bezpieczeństwa w mieście, czego dowodem jest m.in. liczba zgłoszeń niebezpiecznych miejsce w systemie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. W Suwałkach takich zgłoszeń było 228, w Łomży 110, Olsztynie 212, a w Białymstoku 336. Codziennie na mapę nanoszonych jest 10-15 zgłoszeń. W czasie debaty jedna ze studentek jako miejsce, w którym suwalczanie nękani są przez żebraków wskazała okolice sklepu „Jedynka” na rogu ulic Sejneńskiej i Nonieiwcza.
Uczestnicy debaty wypełniali ankietę na temat przyczyn zjawisk społecznych mające wpływ na poczucie bezpieczeństwa i działania, jakie, ich zdaniem, należałoby podjąć dla rozwiązania problemu.
Jakie to zjawiska, ich przyczyny i sposoby rozwiązania problemu sugerują policji uczestnicy debaty prezentujemy na naszych zdjęciach.
Debata policji ze społeczeństwem to dobry pomysł, szkoda tylko, że w czwartkowej udziału nie wzięli przedstawiciele suwalskich szkół, bowiem sporo miejsca poświecono młodzieży. Za to aktywni byli suwalscy seniorzy, a szczególnie jedna z seniorek: kompetentna, rzeczowa.
Najważniejszy wniosek z debaty – jeśli chcemy czuć się w swoim mieście bezpiecznie nie możemy pozostawać bierni widząc wandali, awanturników, ludzi łamiących prawo, zakłócających porządek nie tylko w miejscach publicznych ale też w miejscach zamieszkania, na drogach i ulicach. Władze miasta natomiast powinny, przy współpracy z suwalskimi biznesmenami postarać się o zwiększenie liczby miejsc (lokali), w których bezpiecznie mogłaby się spotykać młodzież i, co także mocno podkreślano, otwarciu Domu Dziennego Pobytu dla seniorów.