Charyzmatyczna wokalistka i skrzypaczka Maria Natanson, której historia to gotowy scenariusz na niezwykły film, i czterech jej muzycznych towarzyszy tworzą jedną z najlepszych folkowych grup w Polsce. Energia, pasja, magia, barwy, wrażliwość… to wszystko składa się na muzykę Čači Vorba.
Koncert muzyki cygańskiej, bałkańskiej i karpackiej
Środa, 30.03.2016, godz. 19:00
Duża Scena, ul. Jana Pawła II 5
Bilety: 15 zł w kasie SOK i na www.bilety.soksuwalki.eu
Interaktywne spotkanie z muzyką cygańską dla małych i dużych odbiorców
Čači Vorba, postrzegany jest jako jeden z czołowych polskich wykonawców folkowych ostatnich kilku lat, to grupa wielokrotnie nagradzana w Polsce i na świecie. Charyzmatyczna wokalistka i skrzypaczka Maria Natanson oraz czterech towarzyszących jej muzyków tworzą oryginalną mieszankę muzyki cygańskiej, bałkańskiej i karpackiej, jazzu, rocka oraz innych gatunków muzycznych. Zadebiutowali – i zostali znakomicie przyjęci – na legendarnym WOMAD Festival. Potem już poszli jak burza: Nagroda Niemieckich Krytyków Fonograficznych, polski Folkowy Fonogram Roku i ponad 400 koncertów w 19 krajach.
Čači Vorba:
Maria Natanson – śpiew, skrzypce, kabak keman
Rafał Gontarski – akordeon
Piotr Majczyna – bouzouki, mandola, gitara, śpiew
Robert Brzozowski – kontrabas
Stanisław Siedlaczek – instr. perkusyjne
Čači Vorba przyjeżdża do Suwałk z nową, wielokrotnie nagrodzoną w kraju i za granicą, trzecią płytą „Šatrika”, świętując jednocześnie 10-lecie swojej działalności. „Šatrika” to wielobarwna, wielopłaszczyznowa opowieść, bezpańsko snująca się od Europy Wschodniej, Bałkanów, przez nieistniejącą już dzielnicę cygańską w Stambule, aż po Indie i azjatyckie stepy.
Na „Šatrice” usłyszycie brzmienia stonowane i gwałtowne, tradycyjne i nowoczesne jednocześnie, ale zawsze w doskonałej równowadze. Wśród tekstów – oprócz autorskich piosenek – przesycone magią poezji romskiej poetki Papuszy. Muzyka głównie etniczna, znajdziecie jednak trochę cygańskiego swingu, rumuńskiego bluesa, brzmień śródziemnomorskich, czy, przetworzonego w zaskakujący sposób, bałkańskiego popu. Ponadto jazz, psychodelia oraz wymykające się muzycznym definicjom własne pomysły charyzmatycznego zespołu. Nic dziwnego, że zostali okrzyknięci przez Brytyjczyków mianem jednej z najdoskonalszych i najbardziej dynamicznych grup z naszej części Europy.
W niespełna dwa miesiące od wydania „Šatrika” odniosła duży międzynarodowy sukces – wyróżniły ją dwa czołowe brytyjskie magazyny world-music: „Froots” i „Songlines”, otrzymała nominację do kwartalnej Nagrody Niemieckich Krytyków, zanotowała wysokie miejsca w europejskich i światowych rankingów płytowych, zaś piosenka „Amaro kheliben” przez kilka tygodni znajdowała się w czołówce listy przebojów warszawskiego Radia Dla Ciebie.
O wielkiej pasji do muzyki może świadczyć fakt, że wokalistka grupy – Maria Natanson – w wieku kilkunastu lat porzuciła szkołę i rodzinny dom, rozpoczynając kilkuletnią samotną wędrówkę przez Karpaty w poszukiwaniu żywej muzyki tradycyjnej. Mieszkała m.in. z romskimi muzykami ze Spisza, ucząc się ich języka, pieśni oraz muzycznej wrażliwości. Dziś, dzięki tym doświadczeniom, swobodnie posługuje się różnymi tradycyjnymi technikami śpiewu i ma opinię jednej z czołowych polskich wokalistek folkowych. Jest również jedną z niewielu nieromskich artystek tworzących własne teksty i śpiewających w tym języku.