Listy poborowych, jeńców i zesłanych, szacunki mienia utraconego, nakazy – takie i szereg innych dokumentów można oglądać w Archiwum Państwowym w Suwałkach na wystawie "Czas Wielkiej Wojny. Wydarzenia lat 1914-1915 między Narwią a Niemnem w archiwaliach".
Wystawa pokazuje, jaki wpływ na życie Suwalszczyzny, Sejneńszczyzny i okolic miała wojna prusko-bolszewicka.
Niemcy wypowiedzieli wojnÄ™ Rosji 1 sierpnia 1914 roku. Ludność, gÅ‚ównie chÅ‚opska, zostaÅ‚a wrzucona w wir wojennej zawieruchy. MieszkaÅ„com Guberni Suwalskiej przyszÅ‚o żyć na drodze przemieszczajÄ…cych siÄ™ wojsk.
- Mężczyźni musieli iść do wojska, gospodarzom zabierano konie z uprzężą, żywność. PanowaÅ‚a nÄ™dza, olbrzymia demoralizacja. Nie nadążano z pochówkiem zabitych i zmarÅ‚ych w wyniku chorób. W powiecie sejneÅ„skim wiosnÄ… 1914 roku na tyfus plamisty i inne choroby zmarÅ‚o tysiÄ…c osób. Trupy ludzi i koni walaÅ‚y siÄ™ po ulicach. Zaniedbywano ceremoniaÅ‚ pogrzebowy. Chowano naprÄ™dce, w pÅ‚ytkich, zbiorowych mogiÅ‚ach – opowiada Tadeusz Radziwonowicz, dyrektor Archiwum PaÅ„stwowego w SuwaÅ‚kach.
- Niektórzy mieszkaÅ„cy regionu nie chcieli być jedynie statystami. Nie chcieli być bierni. Z jednej strony dziaÅ‚ali na rzecz ofiar wojny, z drugiej szukali w niej sposobu na szybkie dorobienie siÄ™. Nie wiedzieli, czyjÄ… wziąć stronÄ™. Å»yli na ziemiach zajÄ™tych przez Rosjan. Nie mieli pojÄ™cia, jak zachować siÄ™ wobec siÅ‚ pruskich. Tych, którzy pomagali Niemcom, w sytuacji odwrotu wojsk czekaÅ‚a Å›mierć lub wieloletnia katorga - dodaje.
Wojna, wbrew wczeÅ›niejszym przewidywaniom nie trwaÅ‚a krótko. PozostaÅ‚y po niej dokumenty wspomnienia. Po niektóre suwalscy archiwiÅ›ci jeździli do Litewskiego Archiwum PaÅ„stwowego w Wilnie.
Wystawa skÅ‚ada siÄ™ z kilkunastu tablic. Część dokumentów przetÅ‚umaczono na jÄ™zyk polski. SÄ… czasopisma, ksiÄ™gi, np. spis „Warunków dla okreÅ›lenia przydatnoÅ›ci wozów z uprzężą i koÅ„mi lub woÅ‚ami dla sÅ‚użby w transportach wojskowych – luty 1915”, rachunki ze sklepów i mÅ‚ynów w SuwaÅ‚kach i w Raczkach, w których w listopadzie i grudniu 1914 roku dokonywano zakupów produktów spożywczych na potrzeby komitetów obywatelskich, listy jeÅ„ców, rannych, żoÅ‚nierzy i cywili, szacunki mienia utraconego. Na wystawie można też obejrzeć fotografie i dokumenty na specjalnych tablicach multimedialnych.
Wiele o wojnie napisaÅ‚ Kazimierz Omilianowicz. Cytowane sÄ… fragmenty zapisków z jego pamiÄ™tnika.
- StaraliÅ›my siÄ™, aby wystawa byÅ‚a jak najbardziej emocjonalna. Dlatego przytaczamy prawdziwe relacje, wspomnienia – mówi MichaÅ‚ Witkowski z suwalskiego archiwum.
Wystawę "Czas Wielkiej Wojny. Wydarzenia lat 1914-1915 między Narwią a Niemnem w archiwaliach", można od wtorku oglądać w Archiwum Państwowym w Suwałkach, przy ul. T. Kościuszki 69. Wystawę można zwiedzać do 20 stycznia.
(just)