Dekomunizacja nazw ulic w Suwałkach dobiega końca. We wtorek na spotkaniu z władzami miasta propozycje nowych nazw zgłosili mieszkańcy ulic Henryka Mereckiego i Tadeusza Paweckiego. W obu przypadkach jedna z propozycji brzmi: ULICA POGODNA.
Inne propozycje nowych nazw to:
dla ul. H. Mereckiego – ks. Jerzego Popiełuszki (zgłoszona przez Klub Radnych PiS), Aleksandry Kujałowicz (propozycja uczniów SP 6 im. Aleksandry Kujałowicz), ks. Władysława Święckiego (parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, której proboszczem był śp. ks. Święcki), a także zaproponowane przez mieszkańców nazwy: Pogodna (bo są Pogodne Suwałki), Paryska, Tadeusza Mazowieckiego i Łąkowa;
dla ul. T. Paweckiego – Pogodna, Wiosenna, Krzywa (propozycje mieszkańców) i Orląt Lwowskich (zgłoszona przez Klub Radnych PiS).
Te nazwy plus jedno wolne miejsce na dopisanie swojej propozycji znajdą się na kartach do głosowania jakie mieszkańcy tych ulic otrzymają jeszcze w tym tygodniu. Wypełnione karty, z zaznaczeniem jednej nowej nazwy ulicy, będzie można wrzucać do urny wystawionej w SP 4 w dniach 24 – 28.04. Na majowej sesji Rady Miejskiej radnym zostanie przedstawiony projekt uchwały zmieniającej nazwę ulic na te, które uzyskają poparcie największej liczby głosujących.
Na ulicy Mereckiego zameldowanych jest 315 osób, w tym 265 pełnoletnich. Na Paweckiego 167, w tym 124 pełnoletnich.
Być może do władz miasta wpłynie wniosek o pozostawienie nazwy ul. Mereckiego lub zmianę jej na ul Paryska dla części ulicy Mereckiego (boczna w stronę Sportowej) na której zamieszkuje pięć rodzin.
W czasie spotkania ponownie dyskutowano o potrzebie nadawania suwalskim ulicom nazw związanych z rodzimymi bohaterami. Tym razem taką dyskusję wywołał polonista z I LO Marek Urbanowicz wspierany przez dwie uczennice. Przypomnijmy, że wcześniej z taki wnioskiem wystąpili uczniowie SP 6 im. Aleksandry Kujałowcz oraz II LO, którzy chcą w ten sposób uhonorować siostry Niciuńskie, suwalczanki, żołnierzy AK, które zostały rozstrzelane przez hitlerowców w Warszawie.
W środę o godz. 17:00 w dawnym Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, obecnie Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie o zmianie nazwy dyskutować będą mieszkańcy ulicy 23 Października. Klub Radnych PiS w piśmie złożonym na ręce Przewodniczącego Rady Miejskiej i Prezydenta Miasta Suwałk zaproponował, zmianę nazwy z 23 Października na Bitwy Niemeńskiej, uzasadniając wniosek tak: „Bitwa niemeńska rozegrana we wrześniu 1920 r ostatecznie zadecydowała o klęsce bolszewickiej koncepcji światowej rewolucji i obronieniu przez Polskę niepodległości. Jednocześnie część działań wojennych nazywanych bitwą niemeńską toczyła się na Suwalszczyźnie, a jej celem było uderzenie na wojska bolszewickie od północy. Bitwa niemeńska jest mniej znana niż bitwa warszawska, a równie ważna”.
Nie wykluczone, że wynikającym z ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego obowiązkiem zmiany nazwy podlegać będą także nazwy ulic Bohaterów i Partyzantów. Na zmianę nazw samorządy mają czas do 2.09.17. Jeśli tego nie uczynią decyzje podejmie wojewoda.
O zmianach nazw zadecydowali już mieszkańcy dwóch ulic. Uchwałą Rady Miejskiej od 29.03. dawna XXX-Lecia PRL zmieniła nazwę na Kawaleryjska, a Mariana Buczka czeka na uchwałę radnych (nastąpi to na kwietniowej sesji) w sprawie przywrócenia nazwy Raczkowska.