Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosław Zieliński, Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku nadinspektor Daniel Kołnierowicz, przedstawiciele prokuratur, kapelan i reprezentanci służb mundurowych, samorządowcy wzięli udział w podsumowującej rok 2016 dzisiejszej odprawie rocznej w Komendzie Miejskiej Policji w Suwałkach.
- Rok 2016 był dobrym rokiem dla suwalskiej policji – podkreślał w swoim wystąpieniu podinsp. Jacek Tarnowski, Komendant Miejski Policji w Suwałkach. – W stosunku do roku 2015 w 2016 w siedmiu podstawowych kategoriach zanotowaliśmy mniej przestępstw, przy znacznie większej wykrywalności. Z 47 do 83 wzrosła liczba przestępców zatrzymanych na gorącym uczynku. Niestety wzrosła liczba wypadków, w których zanotowaliśmy ofiary śmiertelne. Suwalczanie są bardzo aktywni we wskazywaniu miejsc zagrożonych przestępstwami. Na Krajowej Mapie Bezpieczeństwa nanieśli 647 zagrożeń, z których praktycznie potwierdziły się 462. Komenda Miejska Policji dysponowała 220 etatami, a w roku 2017 dostanie jeszcze trzy. Zdaje egzamin wprowadzony w tym roku na miejskim odcinku drogi krajowej numer 8 zakaz wyprzedzania przez samochody ciężarowe.
Zdaniem wiceministra SWiA rok 2016 był rokiem dobrym dla całej policji, dla bezpieczeństwa państwa i obywateli nie tylko w czasie największych imprez, takich jak Światowe Dni Młodzieży, szczyt NATO, obchody 1050-lecia Chrztu Polski, 11 Listopada, ale na co dzień.
80 procent Polaków czuje się bezpiecznie w kraju, 95 w miejscu zamieszkania, 72 procent deeklaruje poparcie dla policji. Jest się z czego cieszyć – mówił wiceminister Zieliński. – Policjant, jak i prokurator, musi być obrońcą uciśnionych. W Polsce przybywa policjantów, dbamy o to, żeby byli to funkcjonariusze dobrze przygotowani, wyszkoleni, opłacani. Wzmacniamy rolę dzielnicowych, bo to oni są blisko ludzi i dla ludzi, spełniają taką rolę jak lekarze rodzinni.
Wiceminister Zieliński zapowiedział, że w lutym policjanci i pracownicy cywilni policji otrzymają wynagrodzenie wg wyższych stawek, z wyrównaniem od 1.01.2017.
- Mam nadzieję, że tendencje z roku 2016 nie będą jednorazowymi, ale będize to stały trend w pracy podlaskiej Policji - dodał Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku nadinspektor Daniel Kołnierowicz.
Kierownik Posterunku Policji w Bakałarzewie, drugiego odtworzonego w kraju, ale pierwszego, który rozpoczął praktyczną działalność (czerwiec 2016) asp. sztab. Krzysztof Sitko odebrał zrąk ministra Zielińskiego pamiątkowy grawerton. Pracę funcjonariuszy z tego posterunku pochwalił i za jego odtworzenie w imieniu mieszkańców podziękował sekretarz Urzędu Gminy w Bakałarzewie. To jedne z trzech, obok Filipowa i Rutki-Tartak posterunków na terenie powiatu suwalskiego. Wiele wskazuje na to, że jeszcze w pierwszym półroczu br przywrócony zostanie kolejny w powiecie posterunek policji, tym razem w Szypliszkach.