Fundacja „Dr Clown” we współpracy z firmą Mars Polska prowadzi ogólnopolski projekt dogoterapii połączonej z „Terapią śmiechem”. Na Oddziale Pediatrycznym Szpitala Wojewódzkiego w Suwałkach mali pacjenci korzystają z dobroczynnego efektu działania psich terapeutów.
Hospitalizowane dzieci mogą już korzystać z zajęć terapeutycznych z udziałem psa, które mają na celu wspieranie małych pacjentów w czasie pobytu w szpitalu. Placówka dołączyła do ogólnopolskiego projektu dogoterapii organizowanego przez Fundację „Dr Clown” w partnerstwie z firmą Mars Polska.
Kontakt ze zwierzętami wywiera dobroczynny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne. Podobne działanie ma śmiech, który pomaga się uspokoić, odprężyć i zrelaksować. I właśnie z połączenia tych dwóch elementów zrodziła się idea współpracy firmy Mars Polska i Fundacji „Dr Clown”. Spotkania dzieci z czworonożnymi terapeutami odbywają się od maja, dwa razy w miesiącu i prowadzone są przez profesjonalnych psich trenerów wraz z wolontariuszami Fundacji. W trakcie zajęć łączona jest zabawa ruchową z edukacją, prowadzący uczą pozytywnego zachowania w stosunku do ludzi i psów oraz pomagają wzmacniać poczucie własnej wartości.
- W Fundacji „Dr Clown” wiemy, że uśmiech i relacja z drugim człowiekiem mają leczącą moc, co potwierdza wiele badań naukowych. Na tej wiedzy oparliśmy nasz program „Terapii śmiechem”. Zbawienne efekty przynosi również kontakt z psem - mówi Iwona Dąbrowska-Wojtanis, Pełnomocniczka Fundacji "Dr Clown" w Suwałkach, koordynatorka zajęć w regionie. - Pies to najlepszy przyjaciel człowieka, a na przyjaciela zawsze można liczyć, w zdrowiu czy chorobie, w radości i smutku. Zajęcia z suczką Szilą są niesamowitą dawką energii, a ze spotkań korzystają dzieci, ale też ich rodzice. Kontakt z psem pozwala naszym podopiecznym choć na chwilę zapomnieć o szpitalnej rzeczywistości, chorobie i trudnościach, wzrasta też poczucie własnej wartości - dodaje Pełnomocniczka Fundacji „Dr Clown”.
Po pięciu dekadach badań nad relacjami człowieka ze zwierzęciem naukowcy z instytutu Waltham należącego do firmy Mars są w stanie precyzyjnie określić realne korzyści płynące z obecności psa.
- Szybsza rekonwalescencja po chorobach i operacjach, lepsze radzenie sobie w sytuacjach stresowych, budowanie poczucia własnej wartości i pewności siebie oraz podwyższanie ogólnej odporności to tylko kilka punktów z szerokiej listy benefitów, jakie daje nam czworonożny przyjaciel – mówi lekarz weterynarii Małgorzata Głowacka z Mars Polska. - Mars odpowiedzialnie podchodzi do wiedzy o zwierzętach w relacji z człowiekiem i nasze intencje są jasne. Psy rzeczywiście pomagają, więc nieprzerwanie będziemy zachęcać do uchylania drzwi dla pupili wiernie towarzyszących człowiekowi od tysięcy lat. Zawsze pamiętając, że w rewanżu należy im się odpowiedzialna opieka i kochający dom na całe życie.