O prawnych, medycznych i psychologicznych aspektach stosowania środków psychoaktywnych rozmawiali z uczniami Szkoły Podstawowej nr 9 w Suwałkach przedstawiciele Policji i Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej. Profilaktycy wskazywali młodym ludziom, jakie zagrożenia niosą za sobą substancje psychoaktywne, zwłaszcza te niewiadomego pochodzenia i składu, popularnie nazywane dopalaczami.
W Szkole Podstawowej nr 9 w SuwaÅ‚kach odbyÅ‚o siÄ™ kolejne spotkanie w ramach programu profilaktycznego „Mam wybór… wybieram rozsÄ…dek”, dotyczÄ…cego profilaktyki uzależnieÅ„. Tym razem policjanci rozmawiali z uczniami klas VII. Do udziaÅ‚u w lekcji profilaktyki zaprosili także przedstawicieli Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w SuwaÅ‚kach oraz eksperta z Komendy Wojewódzkiej Policji w BiaÅ‚ymstoku. Prelegenci wskazywali mÅ‚odym ludziom, jakie zagrożenia niosÄ… ze sobÄ… substancje psychoaktywne, zwÅ‚aszcza te niewiadomego pochodzenia i skÅ‚adu, popularnie nazywane dopalaczami.
Przedstawiciel Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej omówiÅ‚ medyczne aspekty stosowania Å›rodków psychoaktywnych. SÅ‚uchacze poznali definicjÄ™ substancji psychoaktywnych oraz przypomnieli sobie, co to jest uzależnienie. UsÅ‚yszeli także dane statystyczne, dotyczÄ…ce zatruć tymi substancjami. Podczas tego panelu omówiono również konsekwencje zażywania dopalaczy, mechanizm uzależnienia i ich wpÅ‚yw na organizm. MÅ‚odzi ludzie dowiedzieli siÄ™ także, jak poznać, że dana osoba zażyÅ‚a substancjÄ™ psychoaktywnÄ… i co należy wtedy zrobić.
W dalszej kolejnoÅ›ci ekspert z Komendy Wojewódzkiej Policji w BiaÅ‚ymstoku przedstawiÅ‚, na konkretnych przykÅ‚adach, konsekwencje zażywania substancji psychoaktywnych. Wspólnie z mÅ‚odzieżą ustaliÅ‚ przyczyny zażywania tych substancji oraz alternatywne formy spÄ™dzania wolnego czasu. MÅ‚odzi ludzie dowiedzieli siÄ™ również, gdzie należy szukać pomocy i kto może jej udzielić.
W ostatniej części przedsiÄ™wziÄ™cia funkcjonariusze z WydziaÅ‚u Ruchu Drogowego KMP w SuwaÅ‚kach omówili stan bezpieczeÅ„stwa na drogach powiatu suwalskiego. Policjanci przypomnieli również najważniejsze kwestie zwiÄ…zane z ich bezpieczeÅ„stwem na drodze.
Wiele emocji wzbudziÅ‚y także alko-gogle, w których otoczenie postrzega siÄ™ oczami osoby nietrzeźwej. PowodujÄ… one m.in. znieksztaÅ‚cenie obrazu, spowolnienie reakcji i problemy z ocenÄ… odlegÅ‚oÅ›ci. Jest to sprzÄ™t zakupiony w ramach realizacji projektu „BezpieczeÅ„stwo w Ruchu Drogowym KIK-76”, finansowanego ze Å›rodków Szwajcarsko–Polskiego Programu WspóÅ‚pracy.
Funkcjonariusze przedstawili mÅ‚odym ludziom aspekty prawne, zwiÄ…zane z problematykÄ… uzależnieÅ„. WyjaÅ›nili sÅ‚uchaczom m.in. kto to jest „nieletni”, co to jest „demoralizacja” i „czyn karalny”. Przedstawiono również Å›rodki wychowawcze i poprawcze, jakie może zastosować sÄ…d wobec nieletniego, w przypadku zachowania niezgodnego z prawem.
Wszyscy prelegenci podkreÅ›lili, że zażywanie substancji psychoaktywnych w żaden sposób nie rozwiÄ…zuje problemów, a wrÄ™cz przeciwnie - pogÅ‚Ä™bia je.
Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem. Mamy nadzieję, że lekcje profilaktyki pozwolą młodym ludziom usystematyzować ich wiedzę odnośnie poruszanych zagadnień.
KM Policji w Suwałkach