Przemieszczające się szybko hulajnogi elektryczne, na których często jadą dwie osoby, stały się plagą Suwałk. W ostatnim czasie doszło do dwóch niebezpiecznych zdarzeń z ich udziałem. Jedna z nastolatek trafiła do szpitala.
W minioną środę nad zalewem Arkadia doszło do wypadku hulajnogi, którą poruszały się dwie nastoletnie dziewczyny.
Jak mówi Anna Wałecka-Chamiuk z suwalskiej Policji, po 18.00 w okolicy zalewu doszło do wypadku hulajnogi, którą kierowała 15-letnia dziewczyna. Razem z nią jechała 17-latka. Wypadek był na tyle groźny, że kierująca została przetransportowana do szpitala.
- Najprawdopodobniej nastolatka jechała z nadmierną prędkością i doszło do wywrócenia się hulajnogi. Policjanci zabezpieczali miejsce zdarzenia. O całej sprawie powiadomiony został Sąd Rodzinny i Nieletnich. Kierująca nie posiadała karty rowerowej – dodaje A. Wałecka-Chamiuk.
Z kolei w piątek, 21 czerwca, około godziny 16.00 na ulicy Bulwarowej kierujący hulajnogą 13-latek uderzył w samochód osobowy.
Policjanci przypominają, że chociaż hulajnoga wydaje się niedużym, nieskomplikowanym pojazdem, osoba nią kierująca musi pamiętać o wielu zasadach. Ich złamanie grozi poważnymi konsekwencjami:
Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić – z prędkością dopuszczalną 20 km/h. Dodatkowo jest obowiązany korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje drogi dla rowerów, drogi dla pieszych oraz pasa ruchu dla rowerów.
Korzystanie z drogi dla pieszych przez kierującego hulajnogą elektryczną jest dozwolone wyjątkowo, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z zachowaniem zasad:
- jazda z prędkością, która jest zbliżoną do prędkości pieszego,
- ustępowanie pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudnianie ruchu pieszemu,
- zachowanie szczególnej ostrożności.
Kierującemu hulajnogą elektryczną zabrania się:
- kierowania hulajnogą osobie znajdującej się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu,
- przewożenia hulajnogą elektryczną innych osób, zwierząt i ładunków,
- ciągnięcia lub holowania hulajnogą elektryczną innych pojazdów,
- korzystania podczas jazdy z telefonu, wymagające trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku przez kierującego hulajnogą.
Hulajnoga elektryczna: uprawnienia
Do kierowania hulajnogą elektryczną przez osoby w wieku od 10 lat do 18 lat wymagane jest posiadanie tych samych uprawnień, co w przypadku kierowania rowerem. Karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Osoby, które ukończyły 18 lat, nie muszą posiadać wyżej wymienionych uprawnień do poruszania się hulajnogą elektryczną.Dzieci w wieku do 10 lat mogą poruszać się hulajnogą elektryczną jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej.
Za złamanie tych przepisów groża mandaty w wysokości od kilkudziesięciu do nawet kilku tysięcy złotych (w przypadku, gdy na hulajnodze porusza się osoba nietrzeźwa).
Policjanci apelują o rozwagę.
Fot. Suwalki24.pl