Wszystko wskazuje na to, że ta sprawa nie znajdzie rychłego zakończenia. Działacze Komitetu Obrony Demokracji, którzy w marcu ubiegłego roku głośno protestowali na wystawie poświęconej armii generała Andersa, po raz kolejny musieli stawić się w suwalskim sądzie. Tym razem sąd apelacyjny podtrzymał wyrok uniewinniający w przypadku dwóch osób, trzy osoby wciąż są obwinione. To wynik drugiej już apelacji w tej sprawie złożonej przez policję.
Otwarcie wystawy „Armia Skazańców” dotyczącej losów żołnierzy generała Andersa odbyło się w Archiwum Państwowym w Suwałkach 4 marca 2016 roku, dzień przed wyborami do senatu. Z ramienia Prawa i Sprawiedliwości kandydowała w nich Anna Maria Anders. Na otwarciu wystawy w Suwałkach Anders pojawiła się w towarzystwie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Błaszczaka oraz jego zastępcy Jarosława Zielińskiego. W czasie ich wypowiedzi część obecnych na sali osób zaczęła głośno protestować. O zakłócanie porządku zostali oskarżeni Marcin Skubiszewski, emerytka Stefania R. (nie wyraziła zgody na publikację swojego nazwiska), Rafał Linczuk, Piotr Łopaciuk oraz Bartosz D. (on także nie wyraził zgody na upublicznienia nazwiska).
Oskarżyciel, czyli suwalska policja, którą na sądowej sali reprezentuje Jarosław Golubek wnioskowała o wymierzenie im kary w postaci prac społecznych. Proces całej piątki ruszył w połowie listopada ubiegłego roku. W roli świadków przesłuchani zostali m.in. Jarosław Zieliński i Tadeusz Radziwonowicz. 19 stycznia sędzia Dominik Czeszkiewicz uniewinnił oskarżonych w uzasadnieniu powołując się na konstytucyjną wolność słowa i prawodawstwo Unii Europejskiej. Policja odwołała się od tego wyroku. Proces ruszył od nowa. Pod koniec czerwca zapadł drugi wyrok, także uniewinniający.
- Zgromadzony materiał dowodowy nie pozwala przypisać oskarżonym zarzucanych im czynów. Ich zachowanie nie wyczerpuje znamion wybryku i nie może być karane jak wykroczenie. Oskarżeni reagowali jedynie wtedy, gdy podczas otwarcia wystawy pojawiały się elementy kampanii wyborczej, a oskarżyciel nie uwzględnił całego kontekstu zdarzenia – tak uzasadnił go sędzia Piotr Taraszkiewicz.
Obwinieni drugi raz odetchnęli z ulgą, ale policja odwołała się po raz kolejny. Tym razem sąd uniewinnił dwóch obwinionych, a w przypadku trzech osób skierował sprawę do kolejnego rozpatrzenia.
- W przypadku Stefanii R., Rafała L. oraz Marcina S. sąd zdecydował o uchyleniu dotychczasowego wyroku i przekazał ją do ponownego rozpatrzenia Sądowi Rejonowemu w Suwałkach. Natomiast w przypadku pozostałych dwóch osób – Bartosza D. i Piotra Ł. Wyrok uniewinniający został utrzymany w mocy. Kosztami postępowania został obciążony skarb państwa – mówi Ewa Radzewicz z biura prasowego suwalskiego sądu.
Sędzia Ryszard Filipow, który wydał taki wyrok, zaznaczył w uzasadnieniu, że sąd pierwszej instancji "zbyt dowolnie uznał, iż wystawa przerodziła się w więc wyborczy". O ile można bowiem protestować przeciwko łamaniu ciszy wyborczej, czy prowadzeniu kampanii wyborczej za publiczne pieniądze, o tyle zakłócanie porządku na "zwykłej" wystawie jest chuligańskim wybrykiem.
Obwinieni, a nawet uniewinnieni nie kryją swojego rozżalenia. Od początku proces nazywają politycznym i uważają, że są karani za protestowanie przeciwko naruszeniu prawa przez obecną władzę. W marcu miną dwa lata od początku procesu. Wtedy zarzuty ulegną przedawnieniu.
(just)
[29.06.2017] Proces działaczy KOD-u w Suwałkach. Wszyscy uniewinnieni
[06.04.2017] Sprawa zakłócenia porządku na wystawie o armii gen. Andersa do ponownego rozpatrzenia
[19.01.2017] Sąd uniewinnił działaczy KOD-u obwinionych o zakłócenie wystawy o generale Andersie
[22.12.2016] Proces działaczy KOD-u w Suwałkach. Zieliński: To nie była kampania
[18. 11.2016] Proces działaczy KOD-u w Suwałkach. Jesteśmy niewinni. To był wiec wyborczy, nie tylko wystawa
[14.11.2016] Przeszkadzali pani Anders. Proces działaczy KOD-u w Suwałkach