15.10.2014

Dzień walki z rakiem piersi [wideo]

Niebawem do Suwałk zawita mammobus.

Lekarze szacują, że w Polsce żyje około 360 tys. osób z niedawno rozpoznaną chorobą nowotworową. U prawie jednej czwartej kobiet jest to rak piersi. Jednak ten rodzaj nowotworu to nie tylko problem zdrowotny, ale i dla niektórych pacjentek kwestia natury „kobiecej”. O tym, dlaczego kobiety nie chcą same się badać, dlaczego nie chodzą do onkologa oraz jak wesprzeć rodzinę chorującej osoby, z okazji Europejskiego Dnia Walki z Rakiem Piersi, mówią naukowcy SWPS.

Warto uczulać, przypominać i zapraszać kobiety na badania profilaktyczne, ponieważ wczesne wykrycie problemu może uratować życie. Właśnie temu służy Dzień Walki z Rakiem Piersi (Breast Health Day), który tak jak różowa wstążka ma przypominać kobietom o działaniach zapobiegających nowotworowi i propagowaniu zdrowego trybu życia.

Główną przyczyną tego, że kobiety nie badają się same jest strach przed chorobą. Dlaczego boją się badań profilaktycznych? Czy jedna z najbardziej znanych aktorek, Angelina Jolie dobrze postąpiła decydując się na wcześniejsze usunięcie piersi? – Trudno mieć pewność co do motywów zachowania Angeliny Jolie nie znając jej osobiście. Jednak patrząc z perspektywy psychologicznej była to uzasadniona decyzja. Ta kobieta wzięła sprawy w swoje ręce, nie czekała na wyrok, na moment w którym będzie za późno – odpowiada dr Ewa Jarczewska-Gerc, psycholog SWPS.

[Zobacz komentarz: „Strach ma wielkie oczy. Nastawienie psychiczne a badanie piersi”]

Jak pomóc chorym w walce z rakiem? Prócz pomocy medycznej pacjenci wymagają wsparcia psychologów zdrowia i interwencji psychospołecznych. – Liczne badania potwierdzają, że chorujący na nowotwory, którzy zostają poddani tego typu interwencjom, częściej wracają do pracy zawodowej, są aktywniejsi życiowo i przejawiają mniej zaburzeń nastroju – twierdzi dr Izabela Pawłowska, psycholog zdrowia SWPS Wrocław.  Naukowcy podkreślają, że pomoc terapeutyczna w trudnych życiowych sytuacjach, tak jak np. choroba nowotworowa członka rodziny, może być również potrzebna bliskim chorego.

[Zobacz komentarz: „Wsparcie psychologa w walce z rakiem”]

Więcej o problemach natury psychologicznej pojawiających się podczas terapii nowotworowej mówi dr Jolanta Życińska, psycholog SWPS Katowice. – Można powiedzieć, że choroby często chodzą parami. Istotnym problemem jest późne rozpoznawanie depresji wśród pacjentów onkologicznych. Przyczyn tego stanu jest kilka. Personel medyczny, jak i sami pacjenci mogą utożsamiać objawy zaburzenia, na przykład smutek i przygnębienie, z reakcją na wiadomość o chorobie – mówi dr Życińska.

[Zobacz komentarz: „Gdy choroby chodzą parami: depresja wśród pacjentów onkologicznych”]

Rekonstrukcja piersi, jeśli nie ma przeciwwskazań medycznych, powinna być oferowana każdej kobiecie po mastektomii z przyczyn nowotworowych. Międzynarodowe badania wskazują jednak, że tylko niewielki odsetek pacjentek decyduje się na taki zabieg. Zespół psychologów koordynowany przez dr Jolantę Życińską z katowickiego wydziału SWPS wykazał, iż decyzja o rekonstrukcji piersi uwarunkowana jest dobrostanem kobiety, czyli wysoką samooceną i poczuciem własnej skuteczności.

[Zobacz badanie: „Dlaczego kobiety chcą być piękne? – uwarunkowania decyzji o rekonstrukcji piersi”]

 

Październik miesiącem walki z rakiem piersi.  Czy zgłosiłaś się już na badanie?

Mimo, iż mammografia to najskuteczniejsza metoda profilaktyki raka Piersi, nadal mniej niż połowa kobiet poddała się bezpłatnemu badaniu w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi – jednego z Narodowych Programów Zwalczania Chorób Nowotworowych. Dobrą okazją do zgłoszenia się na badanie jest miesiąc walki z rakiem piersi.

Mammografię można będzie wykonać w dniach 27 – 29 października w Suwałkach przy Aquaparku, Jana Pawła II 7.

Kogo dotyczą badania w ramach Programu?

Programem objęte są kobiety w wieku 50-69 lat, ponieważ jest to grupa szczególnie narażona na zachorowanie na raka piersi. Na badania nie potrzebne jest skierowanie lekarskie. Badanie jest bezpłatne, refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

 Jak się zarejestrować?

Niektóre kobiety nie zdają sobie sprawy z tego, jak istotna jest regularna kontrola i profilaktyka, która umożliwiając wczesne wykrycie zmian nowotworowych, pozwala na ich niemal 100% wyleczenie. Zachęcamy do aktywnego włączenia się w propagowanie wspomnianego Programu w swoim najbliższym otoczeniu!

Nie dostała Pani imiennego zaproszenia na badanie? Nie szkodzi, jeśli jest Pani w wieku pomiędzy 50 a 69 rokiem życia (roczniki 1945 – 1964) i w ciągu dwóch lat nie miała Pani wykonywanej mammografii, przysługuje Pani bezpłatne badanie. Zachęcamy do rejestracji!

Aby nie musiały panie czekać w kolejce przy mammobusie, rekomendujemy wcześniejszą rejestrację pod nr tel. 58 666 2 444. Call Center czynne jest 7 dni w tygodniu. Informacje o badaniach dostępne również na stronie internetowej www.mammo.pl

UWAGA: Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi skierowany jest do kobiet zdrowych, które nie chorowały wcześniej na raka piersi. Poprzez objęcie swoim zasięgiem jak największej liczby kobiet w populacji 50 – 69 lat, czyli najbardziej narażonej na zachorowanie na raka piersi, ma na celu zwiększenie odsetka nowotworów piersi wykrywanych w najwcześniejszym stadium zaawansowania klinicznego. Otrzymywany wynik badania skryningowego (przesiewowego) to ocenione przez dwóch lekarzy specjalistów zdjęcia rentgenowskie piersi, z krótką adnotacją – czy wynik jest zmianowy bądź bezzmianowy. Nie jest on w formie pełnego opisu diagnostycznego tak, jak przy tradycyjnym badaniu. W razie konieczności dalszej diagnostyki, list zawiera wytyczne względem sposobu postępowania.

Informacje o Grupie LUX MED:

Grupa LUX MED to największa sieć medyczna w Polsce. Opieka medyczna świadczona jest w 161 placówkach. Pod jej opieką znajduje się ponad 1 400 000 pacjentów.

LUX MED Diagnostyka jest jednym z największych usługodawców diagnostyki obrazowej w Polsce - posiada 29 placówek w 17 miastach. W centrach diagnostycznych wykonywane są badania tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego, RTG oraz mammograficzne (także w ramach mobilnej mammografii na terenie całego kraju - LUX MED Diagnostyka dysponuje 15 mammobusami). Marka oferuje Pacjentom wysoki poziom usług, a partnerom biznesowym efektywne kosztowo rozwiązania outsourcingu medycznego i teleradiologii.

 

 

Fot. www.zdrowieintymne.pl

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
01.06.2025 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie