Odprawiana o świcie msza rezurekcyjna z procesją i przy biciu dzwonów, a potem wspólne, rodzinne śniadanie. święconka, żurek,wspólne biesiadowanie – dziś Wielkanoc, najważniejsze święto dla chrześcijan.
DzieÅ„ Zmartwychwstania poprzedziÅ‚o triduum paschalne – Wielki Czwartek, PiÄ…tek i Sobota.
W kościele Matki Bożej Miłosierdzia w Suwałkach, podobnie jak we wszystkich innych kościołach, sobotnie nabożeństwo rozpoczęło się Liturgią Światła.
Mrok już opadÅ‚, nastaÅ‚a noc. Zanim nadejdzie Å›wit, w Å›wiÄ…tyni rozegrajÄ… siÄ™ najważniejsze prawdy wiary. Wigilia Paschalna rozpoczyna siÄ™ przed koÅ›cioÅ‚em, a ciemnoÅ›ci rozjaÅ›nia tylko blask pÅ‚onÄ…cego ogniska. ÅšwiÄ…tynia jest pusta i ciemna, wszystkie Å›wiatÅ‚a sÄ… wygaszone. KapÅ‚an wita zgromadzony lud: "Drodzy bracia i siostry, w tÄ™ najÅ›wiÄ™tszÄ… noc, w którÄ… nasz Pan Jezus Chrystus, przeszedÅ‚ ze Å›mierci do życia KoÅ›cióÅ‚ wzywa swoje dzieci rozproszone po caÅ‚ym Å›wiecie, aby zgromadziÅ‚y siÄ™ na czuwanie i modlitwÄ™."
Po poÅ›wiÄ™ceniu ognia celebrans żłobi rylcem na paschale znak krzyża, bieżący rok oraz grecki litery alfa i omega. Po zapaleniu Å›wiecy nastÄ™puje procesjonalne wejÅ›cie do koÅ›cioÅ‚a. To od paschaÅ‚u wierni zapalajÄ… przyniesione Å›wiece, które tego dnia sÄ… bardzo ważnym elementem.
Po umieszczeniu paschału na świeczniku i zapaleniu świateł w kościele, odśpiewany jest starożytny hymn "Exsultet" (Orędzie wielkanocne).
Część drugÄ… stanowi niezwykle rozbudowana Liturgia SÅ‚owa. Tego dnia czyta siÄ™ aż dziewięć czytaÅ„ - siedem ze Starego Testamentu i dwa z Nowego. Rozpoczyna je opis stworzenia Å›wiata z ksiÄ™gi Rodzaju. NastÄ™pnie czytana jest historia próby wiary Abrahana oraz przejÅ›cia Izraela przez Morze Czerwone. Kolejne czytania pochodzÄ… z ksiÄ…g prorockich: Izajasza, Barucha i Ezechiela.
Część trzeciÄ… stanowi liturgia chrzcielna. Niezwykle uroczyÅ›cie brzmi Å›piewana Litania do Wszystkich ÅšwiÄ™tych. Po pobÅ‚ogosÅ‚awieniu wody chrzcielnej, do której wstawia siÄ™ paschaÅ‚, nastÄ™puje akt wyrzeczenia siÄ™ szatana i wyznania wiary. Odnowienie przyrzeczeÅ„ chrzcielnych - ze Å›wiecami trzymanymi w rÄ™kach - stanowi kulminacjÄ™ tej części liturgii.
OstatniÄ…, czwartÄ… część, stanowi Liturgia Eucharystyczna, która chociaż bardzo uroczysta, nie różni siÄ™ od tradycyjnej Mszy Å›w. Coraz częściej staje siÄ™ zwyczajem procesja rezurekcyjna. Wierni wychodzÄ… na zewnÄ…trz, aby uroczyÅ›cie ogÅ‚osić zmartwychstanie Chrystusa i wezwać "caÅ‚e stworzenie do udziaÅ‚u w triumfie ZmartwychwstaÅ‚ego".
Na zakoÅ„czenie ma miejsce obrzÄ™d bÅ‚ogosÅ‚awieÅ„stwa NajÅ›wiÄ™tszym Sakramentem i Å›piew wielkanocnej antyfony do NajÅ›wiÄ™tszej Maryi Panny "Wesel siÄ™, Królowo miÅ‚a."
Wielka Sobota koÅ„czy Triduum Paschalne, rozpoczyna siÄ™ teraz okres wielkanocny. Tradycyjnie tego dnia Å›wieci siÄ™ w koÅ›cioÅ‚ach pokarmy, które spożywane bÄ™dÄ… podczas Å›niadania wielkanocnego. Wielkanoc jest najważniejszym, jak i najstarszym Å›wiÄ™tem chrzeÅ›cijaÅ„skim. Misterium Paschalne to nie sÄ… tylko widowiskowe i podniosÅ‚e rytuaÅ‚y, ale niejako powtórzenie za Å›wiÄ™tym PawÅ‚em, że gdyby Chrystus nie zmartwychwstaÅ‚, wiara nie miaÅ‚aby sensu. ChrzeÅ›cijanie sÄ… pewni, że Jego Ofiara, która dokonuje siÄ™ każdego dnia na oÅ‚tarzu, daje odpuszczenie grzechów i pewność na życie wieczne.
Aleksandra Bieryło