22.10.2017

Elektroniczne zwolnienia lekarskie. Lekarze ich nie lubiÄ…

Minął ponad rok od uruchomienia aplikacji internetowej do wystawiania zwolnień, ale korzysta z niej bardzo niewielki procent podlaskich lekarzy. Większość nadal wybiera tradycyjną formę papierową, która w lipcu przyszłego roku przestanie funkcjonować. Na ponad 43 tys. wystawionych we wrześniu zwolnień w naszym województwie tylko ok 1,4 tys. były przekazane do ZUS w formie elektronicznej. To zaledwie 3,19 % wszystkich wydawanych zwolnień.

Chociaż elektroniczna forma zwolnieÅ„ lekarskich weszÅ‚a do użycia w styczniu 2016 roku, pacjenci mogÄ… otrzymywać od lekarza zwolnienie wystawione wedÅ‚ug dotychczasowych zasad. Ten tradycyjny, papierowy formularz jest o wiele częściej stosowany niż prostsza wersja elektroniczna. Wraz z upÅ‚ywem czasu coraz częściej bÄ™dziemy mieć mimo wszystko do czynienia wÅ‚aÅ›nie z elektronicznymi zwolnieniami. Sposób postÄ™powania z e-ZLA różni siÄ™ od wczeÅ›niej stosowanego rozwiÄ…zania.

PodstawowÄ… różnicÄ… pomiÄ™dzy e-ZLA a ZLA jest brak dokumentu w postaci papierowej. Lekarz wystawia ten rodzaj zwolnienia poprzez system informatyczny i podpisuje je z wykorzystaniem kwalifikowanego certyfikatu lub profilu zaufanego e-PUAP. DziÄ™ki temu uÅ‚atwieniu nie musimy już zanosić formularza swojemu pracodawcy, gdyż zwolnienie trafia automatycznie zarówno do ZUS jak i zakÅ‚adu pracy.

– Bardzo dogodnym uÅ‚atwieniem jest to, że nie musimy przestrzegać siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentu, a obniżenie zasiÅ‚ku chorobowego lub opiekuÅ„czego o 25% za okres od ósmego dnia orzeczonej niezdolnoÅ›ci do pracy aż do dnia dostarczenia papierowego zwolnienia nie ma racji bytu – informuje Katarzyna Krupicka, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Prostsze jest również wypisywanie formularza, które w przypadku e-ZLA trwa o wiele krócej. Lekarz uzyskuje automatycznie dostÄ™p do danych pacjenta, jego pracodawców oraz czÅ‚onków jego rodziny – jeÅ›li zwolnienie bÄ™dzie wystawiane w celu opieki nad nimi. Gdy wpisze numer PESEL pacjenta, to pozostaÅ‚e dane identyfikacyjne zostanÄ… automatycznie uzupeÅ‚nione przez system. Z kolei adres pacjenta czy dane pÅ‚atnika lekarz bÄ™dzie wybieraÅ‚ z wyÅ›wietlonej listy. Jest wiÄ™c zarówno szybciej, jak i Å‚atwiej. System przypomina także lekarzowi o możliwoÅ›ci skierowania pacjenta na rehabilitacjÄ™ leczniczÄ… w ramach prewencji rentowej ZUS. Lekarz bÄ™dzie mógÅ‚ wiÄ™c od razu wystawić wniosek o rehabilitacjÄ™ i przesÅ‚ać go w formie elektronicznej w celu wydania orzeczenia przez lekarza orzecznika ZUS.

Jeśli w okresie przejściowym, tj. do końca czerwca 2018 r., pracodawca pacjenta nie ma jeszcze profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, to nie będzie możliwe elektroniczne przekazanie e-ZLA. W takiej sytuacji lekarz wręczy nam wydruk zwolnienia. Ten dokument musimy dostarczyć swojemu pracodawcy na dotychczasowych zasadach. O tym, że konieczne jest wydrukowanie e-ZLA podpowie lekarzowi system. Lekarz może wydrukować zwolnienie także na naszą prośbę. W tym przypadku nie musimy nikomu go przekazywać. Wydruk stanowi jedynie dodatkowe potwierdzenie dla pacjenta.

Więcej informacje o elektronicznych zwolnieniach lekarskich można znaleźć na stronie www.zus.pl.

 

Katarzyna Krupicka

Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa podlaskiego

 





udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.27.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
26.07.2024

SZUKAM PRACY

Dodaj nowe og³oszenie