18.10.2017

Europejski Dzień Przeciw Handlowi Ludźmi

18 października w całej Unii Europejskiej obchodzony jest już po raz jedenasty Europejski Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi. Szczególnie tego dnia organy ścigania, w tym Policja, organizacje rządowe jak i pozarządowe starają się uświadomić społeczeństwu, czym jest handel ludźmi i jak się przed nim ustrzec. W Komendzie Głównej Policji funkcjonuje specjalna infolinia i skrzynka e-mail, dzięki którym każdy, kto posiada informacje o przypadkach handlu ludźmi, może skontaktować się z policjantami. Pisząc na adres: handelludzmibsk@policja.gov.pl. lub dzwoniąc pod numer: +48 664 974 934, można zapobiec ludzkim tragediom. Taka wiadomość lub telefon może uratować komuś życie. Nie bądźmy obojętni.

Zgodnie z zaÅ‚ożeniami "Krajowego Planu DziaÅ‚aÅ„ przeciwko Handlowi Ludźmi na lata 2016-2018" Policja obchodzi ten dzieÅ„ poprzez prowadzenie w szkoÅ‚ach policyjnych dziaÅ‚aÅ„ szkoleniowych i informacyjnych skierowanych do sÅ‚uchaczy i studentów, majÄ…cych na celu poszerzenie ich wiedzy na temat przestÄ™pstwa handlu ludźmi.

Jak podaje ONZ, handel ludźmi - dziećmi i kobietami zmuszanymi do prostytucji oraz pracownikami zmuszanymi do niewolniczej pracy - jest dzisiaj najbardziej dochodowym przestÄ™pstwem w Europie. Szacuje siÄ™, że zyski z handlu ludźmi wynoszÄ… rocznie 2,5 mld euro (na caÅ‚ym Å›wiecie dochodzÄ… do 32 mld dolarów).

JednÄ… z najważniejszych rzeczy zwiÄ…zanych ze zwalczaniem handlu ludźmi jest budowanie szeroko rozumianej Å›wiadomoÅ›ci spoÅ‚ecznej. Aby zwalczać i zapobiegać przestÄ™pstwu handlu ludźmi, które jest wyjÄ…tkowo dynamiczne, podlegajÄ…ce znacznym wahaniom, trzeba poznać zÅ‚ożoność tego zjawiska. Pomóc w tym ma Europejski DzieÅ„ Przeciwko Handlowi Ludźmi organizowany i obchodzony pod auspicjami Unii Europejskiej.

Handlem ludźmi jest werbowanie, transport, dostarczanie, przekazywanie, przechowywanie lub przyjmowanie osoby z zastosowaniem: przemocy lub groźby bezprawnej, uprowadzenia, podstÄ™pu, wprowadzenia w bÅ‚Ä…d albo wyzyskania bÅ‚Ä™du lub niezdolnoÅ›ci do należytego pojmowania przedsiÄ™branego dziaÅ‚ania, nadużycia stosunku zależnoÅ›ci, wykorzystania krytycznego poÅ‚ożenia lub stanu bezradnoÅ›ci, udzielenia albo przyjÄ™cia korzyÅ›ci majÄ…tkowej lub osobistej albo jej obietnicy osobie sprawujÄ…cej opiekÄ™ lub nadzór nad innÄ… osobÄ… – w celu jej wykorzystania, nawet za jej zgodÄ…, w szczególnoÅ›ci w prostytucji, pornografii lub innych formach seksualnego wykorzystania, w pracy lub usÅ‚ugach o charakterze przymusowym, w żebractwie, w niewolnictwie lub innych formach wykorzystania poniżajÄ…cych godność czÅ‚owieka albo w celu pozyskania komórek, tkanek i narzÄ…dów wbrew przepisom ustawy.

DominujÄ…cÄ… formÄ… wykorzystania ofiar handlu ludźmi jest ich eksploatacja seksualna. Jednakże ostatnie lata wskazujÄ… na wyraźny wzrost wykorzystania ofiar do pracy przymusowej, także Polaków. WejÅ›cie Polski do strefy Schengen, a tym samym możliwość swobodnego przekraczania granic, spowodowaÅ‚a, że Polska z kraju wyÅ‚Ä…cznie pochodzenia ofiar staÅ‚a siÄ™ krajem zarówno ich tranzytu, jak i przeznaczenia. Identyfikowane w ostatnim czasie w Polsce cudzoziemskie ofiary pochodzÄ… gÅ‚ównie z krajów Europy Wschodniej, np. Ukrainy i BiaÅ‚orusi, Europy PoÅ‚udniowej np. BuÅ‚garii i Rumunii, a także paÅ„stw azjatyckich – Tajlandii i Chin. Polskie ofiary wykorzystywane sÄ… gÅ‚ównie w krajach Europy Zachodniej –  np. w Wielkiej Brytanii, Irlandii i Niemczech.

Na poziomie krajowym polska Policja w walce z handlem ludźmi wspóÅ‚pracuje z organizacjami pozarzÄ…dowymi, spoÅ‚ecznymi i instytucjami użytecznoÅ›ci publicznej, takimi jak: Krajowe Centrum Interwencyjno-Konsultacyjne dla Ofiar Handlu Ludźmi, Fundacja „La Strada”, Fundacja „Dajemy Dzieciom SiÅ‚Ä™”, ITAKA – Centrum PoszukiwaÅ„ Ludzi Zaginionych, Stowarzyszenie „PoMOC” czy MiÄ™dzynarodowa Organizacja ds. Migracji.

Z uwagi na miÄ™dzynarodowy charakter przestÄ™pstwa handlu ludźmi podejmowane sÄ… też dziaÅ‚ania wykraczajÄ…ce poza granice naszego kraju. Policja wspóÅ‚pracuje z polskimi i zagranicznymi oficerami Å‚Ä…cznikowymi, a także miÄ™dzynarodowymi instytucjami policyjno-prokuratorskimi, tj. Interpolem, Europolem, Eurojustem (Europejska Jednostka WspóÅ‚pracy SÄ…dowej), Frontexem (Europejska Agencja ZarzÄ…dzania WspóÅ‚pracÄ… OperacyjnÄ… na Granicach ZewnÄ™trznych PaÅ„stw CzÅ‚onkowskich Unii Europejskiej). Polska Policja uczestniczy ponadto w pracach „EMPACT-u” tj. europejskiej platformy przeciwko zagrożeniom przestÄ™pczoÅ›ciÄ… zorganizowanÄ…, w tym handlu ludźmi, w skÅ‚ad której wchodzÄ… m.in. przedstawiciele 24 krajów Unii Europejskiej oraz mi.in. Szwajcarii. W ramach tej platformy ustalane sÄ… gÅ‚ówne cele i zadania w zakresie zwalczania i zapobiegania handlowi ludźmi w Europie.

Na szczeblu Komendy GÅ‚ównej Policji dziaÅ‚ania zwiÄ…zane z zapobieganiem i zwalczaniem handlu ludźmi koordynuje umiejscowiony w Biurze Kryminalnym WydziaÅ‚ do walki z Handlem Ludźmi. WydziaÅ‚ ten odsÅ‚uguje infoliniÄ™/telefon zaufania nr 664-974-934, gdzie można również w sposób anonimowy przekazać wszelkie informacje dotyczÄ…ce procederu handlu ludźmi oraz uzyskać poradÄ™ lub wsparcie.

WiÄ™cej informacji na temat przestÄ™pstwa handlu ludźmi oraz Europejskiego Dnia Przeciwko Handlowi Ludźmi można przeczytać TUTAJ oraz http://www.handelludzmi.eu. W ostatnim czasie uruchomiony także zostaÅ‚ projekt: Twoje bezpieczeÅ„stwo - nasza sprawa - praca w Holandii.

 

ŹródÅ‚o: KMP w SuwaÅ‚kach

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.26.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
26.07.2024

SZUKAM PRACY

Dodaj nowe og³oszenie