Rejestracja uchodźców z Ukrainy, którzy chcą uzyskać numer PESEL i pozostać w Polsce rozpocznie się w najbliższą środę 16 marca – poinformował wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji Paweł Szefernaker podczas sobotniej konferencji prasowej.
W konferencji wzięli również udział Piotr Müller, rzecznik Rządu, Janusz Cieszyński, pełnomocnik Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa oraz Paweł Jabłoński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.
- Jesteśmy po spotkaniu z prezydentami miast, ustaliliśmy wspólny mosdel działania. Rejestracja uchodźców z Ukrainy, którzy chcą pozostać w Polsce i mieć nadany numer PESEL rozpocznie się w środę 16 marca. Rejestracja będzie prowadzona przez gminy – powiedział Paweł Szefernaker, sekretarz stanu w MSWiA.
Wiceminister zwrócił się do uchodźców z Ukrainy, by nie wszyscy, którzy chcą uzyskać numer PESEL udali się pierwszego dnia do urzędów.
- Otrzymacie Państwo pełne wsparcie od dnia, w którym przekroczyliście granicę. Data złożenia wniosku nie wpływa na otrzymaną pomoc. Jest to bardzo ważne przedsięwzięcie dla funkcjonowania całej administracji państwowej. Przedstawiciele i pracownicy urzędów administracji centralnej będą wspierać samorząd w tym, aby dokonać tej rejestracji – podkreślił.
Wiceminister dodał, że od środy 16 marca również mieszkańcy, którzy przyjęli uchodźców z Ukrainy do własnych domów, będą mogli składać wnioski o refinansowanie kosztów ich pobytu.
- To 40 zł za dzień za osobę, której udzielone zostało schronienie. Bez wglądu na to, kiedy rodzina złoży wniosek o refinansowanie, to będzie ono przydzielone od momentu, w którym przyjęło się pod swój dach uchodźców z Ukrainy. Będziemy wypłacać środki wstecz, a nie „z góry” – podkreślił.
Do Suwałk pociągami każdego dnia przyjeżdża kilkuset uchodźców z Ukrainy. Część z nich chce jechać dalej w kierunku Litwy, Łotwy, a nawet Finlandii. Niektórzy decydują się by pozostać w Suwałkach. Wszyscy są otoczeni opieką już na dworcu PKP, a następnie otrzymują pomoc w dalszej podróży lub przy zakwaterowaniu w Suwałkach.
- Chciałbym serdecznie podziękować wolontariuszom i organizacjom pozarządowym, które niosą pomoc, ale również pracownikom Urzędu Miejskiego i miejskich jednostek organizacyjnych, którzy od ponad dwóch tygodni często poświęcając swój wolny czas po godzinach pracy i w weekendy realizują zadania związane z pomocą ludności Ukraińskiej – informuje Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.
Z inicjatywy prezydenta Suwałk organizowane są w ostatnich kilku dniach dedykowane transporty dla osób, które chcą jechać dalej w kierunku państw nadbałtyckich. Transporty autobusami do litewskiego Mariampola i Olity (Alytusa) finansuje Miasto Suwałki.
Hala OSiR dołączyła do hostelu Wigry, hoteli Szyszko i Villa Eden oraz Domu Studenta
Od dziś dla osób pozostających w Suwałkach jest podstawiany autobus komunikacji miejskiej, który spod dworca PKP przewozi uchodźców do punktów noclegowych - głównie do Hali OSIR przy ul. Wojska Polskiego, która jest już przygotowana na przyjęcie 200 uchodźców z Ukrainy. Nad przygotowaniem hali, oprócz pracowników OSiR, pracowało m.in. ok. 30 wolontariuszy. Głównie harcerze i uczniowie suwalskich szkół.
- Staramy się robić co w naszej mocy by pomóc uchodźcom uciekającym przed wojną. To budujące, że działania samorządu wspierają sami mieszkańcy za co jeszcze raz serdecznie dziękuję – podsumowuje mówi Czesław Renkiewicz.
Łóżka polowe, pochodzące z Agencji Rezerw Materiałowych, przywieźli z Białegostoku strażacy i druhowie OSP. Obok noclegowni, w małej hali będzie funkcjonowała bawialnia dla dzieci, a pozostale pomieszczenia zostaną przenaczone na stołówki.
Suwalscy darczyńcy proszeni są o przynoszenie materacy, nowej pościeli, ręczników, klapek.
Źródła: MSWiA, UM Suwałki