Inauguracja nowego roku szkolnego w programie „CYBER.MIL z klasą" odbędzie się 1 września w I Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Konopnickiej w Suwałkach. W uroczystości weźmie udział gen. bryg. dr inż. Artur Dębczak – pełnomocnik Ministra Obrony Narodowej - dyrektor Biura do spraw Programu „Zostań Żołnierzem".
W inauguracji wezmą udział także uczniowie z innych programów dla klas wojskowych: Liceum Ogólnokształcącego Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Białymstoku z siedzibą w Suwałkach oraz Liceum Ogólnokształcące dla Młodzieży Centrum Edukacji Mundurowej w Ełku.
I LO w Suwałkach jest jedną z szesnastu szkół w całej Polsce, która rozpoczyna program. „CYBER.MIL z klasą" to odpowiedź MON na zagrożenia naszych czasów związanych z technologią i wrogimi działaniami podejmowanymi w przestrzeni cyfrowej. Nie ma wątpliwości, że w najbliższym czasie współczesne armie potrzebować będą specjalistów od wychwytywania i zapobiegania zagrożeniom w sieci. Dlatego program, który zadebiutuje w nowym roku szkolnym, to propozycja dla tych młodych ludzi, którzy interesują się informatyką, a swoją zawodową przyszłość chcieliby widzieć w instytucjach wojskowych.
Program zakłada kształcenie uczniów w zakresie informatyki z uwzględnieniem zagadnień dotyczących cyberbezpieczeństwa, szczególnie w obszarze bezpieczeństwa państwa. „CYBER.MIL z klasą" prowadzony będzie przez 3 pierwsze lata nauki w danym typie szkoły (licea i technika). Program nauczania obejmie takie obszary tematyczne jak: podstawy kryptografii, historia kryptografii, podstawy algorytmiki, podstawy cyberbezpieczeństwa, zarządzanie bezpieczeństwem danych i informacji. Nauka w takiej klasie umożliwi uczniom zdobycie wiedzy i kompetencji z obszaru współczesnych zagrożeń cyfrowych, zarządzania ryzykiem w zakresie cyberbezpieczeństwa, bezpieczeństwa systemów informacyjnych oraz kryptograficznych aspektów ochrony danych. W ramach kształcenia przewidziano zajęcia teoretyczne i praktyczne z wykorzystaniem nowoczesnych systemów operacyjnych i pakietów obliczeń symbolicznych. MON udzieli uczestnikom programu wsparcia finansowego na realizację zadania. Środki publiczne zostaną przekazane organom prowadzącym w formie dotacji celowych.
„CYBER.MIL z klasą" to program elitarny. Zakwalifikowano do niego 16 szkół. Szkołom chcącym uczestniczyć w projekcie postawiono bardzo wysokie wymagania, m.in. z zakresu poziomu kształcenia w wybranych przedmiotach, mimo to zainteresowania było ogromne. W każdej klasie będzie ograniczona liczba uczniów – nie mniej niż 10 i nie więcej niż 15. Łącznie będzie to ok. 200 osób.
Znacznie więcej, bo aż 8 tys. uczniów, rozpocznie naukę w klasach wojskowych w programie Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe. To najstarszy z programów, który działa od 2017 roku. Obecnie ruszy jego V edycja. Uczniowie w ciągu trzech semestrów nauki szkolnej w ramach przedmiotu „Edukacja wojskowa" odbywają łącznie 185 godzin lekcyjnych, w tym 45 teoretycznych i 140 praktycznych. Absolwenci mogą liczyć m.in. na odbycie dwunastodniowej skróconej służby przygotowawczej, która kończy się przysięgą wojskową. Po jej zakończeniu mogą ubiegać się o przyjęcie do służby wojskowej. Mogą też liczyć na dodatkowe punkty przy ubieganiu się o przyjęcie na uczelnie wojskowe. W CWKM uczestniczy 113 szkół, w których nauka odbywa się w 328 klasach.
Programem docelowym dla klas wojskowych są Oddziały Przygotowania Wojskowego. 1 września naukę w tym programie rozpocznie 7100 uczniów 280 klasach zorganizowanych w 147 szkołach. OPW ma oparcie w znowelizowanym prawie oświatowym. Nauczanie wojskowe w OPW obejmuje szkolenie zasadnicze w klasach I–III liceum i klasach I–IV technikum, w trakcie którego są realizowane zajęcia teoretyczne i praktyczne oraz obóz szkoleniowy w klasie IV liceum i klasie V technikum. Minimalna liczba zajęć realizowanych w ramach programu w obu typach szkół to 230 godzin, w tym 53 godziny zajęć teoretycznych i 177 godzin zajęć praktycznych. Są one przeprowadzane zarówno w szkole jak i w „patronackiej" jednostce wojskowej. We wrześniu rozpocznie się drugi rok funkcjonowania programu. Z czasem absolwenci OPW będą mogli liczyć na podobne korzyści jak ich koledzy z CWKM – to możliwość odbycia skróconej służby przygotowawczej czy dodatkowe profity przy przyjęciach na uczelnie wojskowe. Wszyscy, którzy będą tego chcieli, mają mieć możliwość zostania żołnierzami zawodowymi.
Łącznie we wszystkich programach w nowym roku szkolnym naukę rozpocznie 15 tys. kadetów z 207 szkół, uczących się w ponad 600 klasach. We wszystkich bez wyjątku MON oferuje też poza wsparciem merytorycznym, również to finansowe – dotacja obejmująca 80 procent może być przeznaczona na zakup wyposażenia lub ubioru ucznia, inspirowanego mundurem wojskowym. Koordynowaniem wszystkich trzech projektów edukacyjnych z ramienia MON zajmuje się Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej".
Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej" powstało 24 stycznia 2020 roku. Jest instytucją powołaną do zoptymalizowania procesu rekrutacji do Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Misją Biura jest wsparcie tej części społeczeństwa, która jest zainteresowana wstąpieniem w przyszłości w szeregi Wojska Polskiego lub chce ściśle współpracować z jednostkami wojskowymi jako strona społeczna. Dla wszystkich zainteresowanych wojskiem Biuro przygotowało szereg programów i projektów. Na wsparcie instytucji mogą liczyć m.in. uczniowie klas o profilu wojskowym, studenci, członkowie organizacji proobronnych oraz przedstawiciele samorządu terytorialnego.