Miał powstać film opiewający życie w Korei Północnej. Świat miał przekonać się, że istnieje kraj idealny, w którym wszyscy są szczęśliwy. Plan był doskonały, ale… nie wypalił.
Dyskusyjny Klub Filmowy 13 przy Suwalskim Ośrodku Kultury zaprasza na kolejną projekcję:
„Pod opieką wiecznego słońca”
Środa, 19.04.2017, godz. 18:00
Sala Kameralna, ul. Jana Pawła II 5
bilety: 12 zł KUP TERAZ >> lub w kasie SOK
Łotwa/Niemcy/Czechy/Korea Północna, 2015, reż. Witalij Manski
Wyobraźmy sobie idealne życie w idealnym kraju. Idealni ludzie mieszkają w idealnych apartamentach. Pracują w idealnych miejscach pracy, a ich życie i świat porządkują idealne instytucje w idealny sposób…
To oficjalny obraz Północnej Korei, która według koreańskiej propagandy jest najszczęśliwszym krajem na świecie. Czy taka jest jednak prawda? Wystarczył spryt Witalija Manskiego, by można było się przekonać, jaka jest rzeczywistość.
Media o filmie:
Dokument Rosjanina Witalija Manskiego „Pod opieką wiecznego słońca” – zwycięzca festiwalu Millennium Docs Against Gravity – jest odbywającym się na naszych oczach pojedynkiem między władzą a filmowcami. Reżyser wykorzystał to, że północnokoreańscy opiekunowie jego ekipy nie znali możliwości elektronicznego sprzętu, który filmował również wtedy, gdy wydawał się wyłączony. Tę niebezpieczną rozgrywkę wygrali filmowcy, choć trudno mówić o satysfakcji. Dokument Manskiego odsłania przeraźliwą prawdę o innych formach zniewolenia społeczeństwa niż proste zastosowanie przemocy. (www.wyborcza.pl >>>)
I nie byłoby w tej opowieści nic pewnie nowego, gdyby Manski filmował wyłącznie oczekiwane ujęcia. Tymczasem dokumentalista nie wyłączał kamery w czasie poprzedzającym filmowanie reżyserowanych scen. Dzięki temu powstał dokument o filmie. I o drugim reżyserze człowieku wydelegowanym przez koreańskie władze do pilnowania wizerunku. Widzowie mogą zobaczyć, jak dalece kreowany jest obraz idealnego narodu – wszystkie sceny „prawdziwego” życia zostały bowiem zainscenizowane. (www.rp.pl >>>)
Obraz świata – zindoktrynowanego, kontrolowanego przez władze, niedopuszczającego żadnej poza oficjalną narracji społecznej i historycznej – jest przerażający. Owszem, bywa zabawny: trudno nie uśmiechnąć się na widok dzieci znudzonych opowieściami weterana wspominającego „zabijanie Amerykańców”. Ale przede wszystkim jest uderzająco aktualny: posępna widokówka z komunistycznego skansenu zamienia się w budzące niepokój ostrzeżenie. (www.film.dziennik.pl >>>)
Chociaż absurdy Korei Północnej wydają się świetnym materiałem na surrealistyczną komedię, w czasie seansu „Pod opieką…” do uśmiechu trudno jest się zmusić. I chociaż dokument Manskiego powstał nielegalnie, wbrew intencjom władzy, to po jego seansie nasuwa się pytanie, czy aby na pewno. Bo czy Kim Dzong Unowi, a wcześniej jego poprzednikom, nie chodzi o to, żeby na myśl o jego kraju przechodziły nas ciarki? (www.film.interia.pl >>>)
Zapraszamy do udziału w konkursie, w którym można wygrać podwójną wejściówkę na film „Pod opieką wiecznego słońca”. Więcej informacji w zakładce KONKURS DNIA.
KOLEJNE POKAZY W DKF 13 w pierwszym półroczu 2017 roku
31.05
AKSAMITNI TERRORYŚCI
Słowacja/Chorwacja/Czechy, 2013
reż. Ivan Ostrochovsky, Pavol Pekarčík, Peter Kerekes
Stano, Fero i Władimir to trzej buntownicy, którzy zaplanowali kiedyś zamachy terrorystyczne przeciw komunistycznemu reżimowi w Czechosłowacji. Wszyscy skazani zostali zgodnie z paragrafem 93, czyli za terroryzm, choć żaden z nich nie zranił i nie zabił człowieka.
21.06
OSTATNIE DNI MIASTA
Niemcy/Wielka Brytania/Egipt/Zjednoczone Emiraty Arabskie
reż. Tamer El Said
35-letni Khalid pracuje nad filmem, który ma oddać ducha czasu, uchwycić puls rodzinnego Kairu, gdy stary świat sypie się i kruszy.
Na myśl o więzi z miastem nie opuszcza go elegijny ton, przeczucie końca przenika wszystkie działania.