Sprawy sądowe dotyczące rodziny należą do jednych z najbardziej skomplikowanych, wymagających szczególnych umiejętności od wszelkich specjalistów podejmujących działania w obrębie jej systemu.
Sąd Okręgowy w Suwałkach podjął się w związku z tym inicjatywy organizacji konferencji pn.,,Interdyscyplinarne wsparcie dziecka i rodziny‘’ oraz pierwszego Krajowego Zjazdu Opiniodawczych Zespołów Sądowych Specjalistów.
Wydarzenie zostało otwarte przez Prezesa Sądu Apelacyjnego pana Krzysztofa Adamiaka oraz Prezesa Sądu Okręgowego Jacka Sowula. Podczas trzydniowego spotkania odbywającego się w Sejnach specjaliści sądowi w zakresie psychologii oraz pedagogiki z różnych części kraju pracujący w ramach struktur sądów okręgowych zastanawiali się nad rozwiązanymi, jakie należy podejmować, aby adekwatnie rozpoznawać potrzeby osób najbardziej potrzebujących, a co się z tym wiąże właściwie oddziaływać na system rodzinny w trakcie toczących się spraw przed wymiarem sprawiedliwości.
Do wydarzenia włączyli się także: Areszt Śledczy w Suwałkach, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Suwałkach, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Suwałkach, Suwalski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli, Sąd Rejonowy w Suwałkach oraz Specjalistyczny Psychiatryczny Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Suwałkach. Spotkanie zostało zakończone koncertem Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego w synagodze.
- Wydarzenie, które zostało zainicjowane przez nasz Sąd stanowi pierwszą inicjatywę w Polsce, co spotkało się z ogromnym uznaniem. Stworzyliśmy przestrzeń do wspólnej rozmowy, wymiany doświadczeń, ale również budowania komunikacji pomiędzy zespołami - informuje Jak twierdzi Kinga Poszwa, kierownik Opiniodawczego Zespołu Sądowych Specjalistów, inicjatorka przedsięwzięcia.
- Dzięki dołączeniu przedstawicieli innych instytucji poszerzyliśmy nasze dyskusje o merytoryczne kwestie, które mimo odrębnej dyscypliny faktycznie pozostają związane z naszą pracą zawodową. Wszyscy działamy na rzecz dobra dziecka i rodziny, dlatego powinniśmy spotkać się i ze sobą rozmawiać o tym co można robić lepiej i jak to realizować w praktyce - dodaje K. Poszwa.