Stres zyskał sobie złą sławę. Wielu ludzi narzeka, że są zestresowani, że stres zdominował ich życie i nie pozwala im efektywnie funkcjonować. Tymczasem mało mówi się o tym, że tak naprawdę stres jest ważnym fizjologicznym mechanizmem ukształtowanym w toku ewolucji po to, aby zwiększać naszą efektywność i umiejętność radzenia sobie z problemami i trudnymi sytuacjami!
Gdy zaczynamy odczuwać stres, wówczas do naszej krwi wyrzucone zostajÄ… trzy hormony: adrenalina, noradrenalina i kortyzol. SprawiajÄ… one, że mamy wiÄ™cej energii, siÅ‚y i mocy, aby stawiać czoÅ‚o trudnym sytuacjom pojawiajÄ…cym siÄ™ w pracy czy w życiu prywatnym. To od nas w znacznej mierze zależy to, co bÄ™dzie dalej – co zrobimy z naszÄ… energiÄ… i napiÄ™ciem. Warto spróbować wykorzystać je do rozwiÄ…zania naszych kÅ‚opotów i poradzenia sobie z trudnÄ… sytuacjÄ… by stać siÄ™ stresozaradnym.
CO NAS STRESUJE I JAKIE Z TEGO WNIOSKI?
Zacznijmy od tego co nas, Polaków, stresuje. StresujÄ… nas przede wszystkim praca pod presjÄ… czasu, natÅ‚ok obowiÄ…zków, niewÅ‚aÅ›ciwa organizacja pracy, problemy z realizacjÄ… wyznaczonych celów czy nadmiar biurokracji. Prywatnie natomiast najczęściej odczuwamy stres w zwiÄ…zku z problemami finansowymi, chorobami bliskich, remontami czy obciążeniem obowiÄ…zkami domowymi[1]. Jak szybko można siÄ™ zorientować wiele stresorów to sytuacje, na które mamy wpÅ‚yw. NatÅ‚ok obowiÄ…zków czy niewÅ‚aÅ›ciwa organizacja pracy mogÄ… stanowić efekt naszych wÅ‚asnych niedopatrzeÅ„ np. zostawiania wszystkiego na ostatni moment. Z tych doÅ›wiadczeÅ„ możemy jednak korzystać - radzenie sobie ze stresem może być zapoczÄ…tkowane naukÄ…, którÄ… czerpiemy ze stresujÄ…cych sytuacji z przeszÅ‚oÅ›ci. Podobnie: brak realizacji celów kiedyÅ› może stanowić siÅ‚Ä™ napÄ™dowÄ… do realizacji celów dziÅ›. Dla przykÅ‚adu, im wiÄ™cej stresowaliÅ›my siÄ™ podczas wczeÅ›niejszych egzaminów tym pilniej możemy przygotować siÄ™ do kolejnego, tym mniejszy stres odczujemy w trakcie jego zdawania. PojawiajÄ…ce siÄ™ wtedy tylko umiarkowane pobudzenie (odczuwane jako „zdenerwowanie”) pomaga nam dziaÅ‚ać, motywuje i dodaje energii, aby dobrze wypaść. I w ten oto sposób obracamy stres w pozytywne dla nas dziaÅ‚anie.
PODSTAWY STRESOZARADNOÅšCI
Stresozaradność - na czym polega ta kompetencja? Przede wszystkim na obracaniu stresu w dziaÅ‚anie, jednak pierwszym etapem jest odpowiedni stosunek do stresu i trudnych sytuacji. Każdy problem możemy postrzegać na dwa sposoby: jako wyzwanie lub jako zagrożenie. Czujemy wyzwanie wówczas, gdy mamy przekonanie, że mimo trudnoÅ›ci poradzimy sobie z sytuacjÄ…, że jesteÅ›my w stanie jej sprostać. Takie poczucie motywuje do dziaÅ‚ania i sprawia, że najczęściej udaje nam siÄ™ efektywnie dziaÅ‚ać. Co dzieje siÄ™ natomiast, gdy odczuwamy zagrożenie? Mamy poczucie, że to sytuacja rzÄ…dzi, a nie my, że nie jesteÅ›my w stanie stawić jej czoÅ‚a. Taka interpretacja zdarzeÅ„ paraliżuje i sprawia, że stres nas obezwÅ‚adnia. Od czego zależy czy postrzegamy danÄ… sytuacjÄ™ jako wyzwanie czy jako zagrożenie? W znacznej mierze od nas samych. Osoba stresozaradna stara siÄ™ podchodzić do problemów zadaniowo - na bieżąco je rozwiÄ…zywać. To buduje poczucie wÅ‚asnej skutecznoÅ›ci i kontroli nad życiem i otoczeniem. To wÅ‚aÅ›nie to poczucie sprawstwa daje nam podstawy do tego, aby trudnoÅ›ci traktować jak wyzwania, a nie zagrożenia. Czyli mówiÄ…c jÄ™zykiem stresozaradnoÅ›ci – robić pierwszy krok ku temu by obracać je w dziaÅ‚anie!
Dr Ewa Jarczewska-Gerc