Bezpieczeństwu na drogach, ale nie tylko poświęcone było piątkowe (25.11.) spotkanie w Suwałkach wiceministra SWiA Jarosława Zielińskiego z przedstawicielami służb mundurowych: policji, Straży Granicznej, Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, celników, ITD i uczniami klas mundurowych ZDZ. Najważniejszy wniosek ze spotkania – będzie więcej kontroli na DK nr 8.
O stanie bezpieczeństwa na drogach mówili wiceminister J. Zieliński i Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku nadinsp. Daniel Kołnierowicz, a o bezpieczeństwie pożarowym, ze przed szczególnie groźnym w okresie grzewczym „cichym zabójcy” czyli tlenku węgla ostrzegał Komendant Wojewódzki PSP st. bryg. Bogdan Wendt.
- Mamy dobre, profesjonalne służby, które potrafią dbać o obywateli – twierdził J. Zieliński. – Mijający rok sprawił, że nasze państwo przestało być państwem teoretycznym, co udowodniliśmy organizując i bezpiecznie przeprowadzając szczyt NATO i Światowe Dni Młodzieży, na które przyjechali do Polski przedstawiciele 186 krajów.
Minister Zieliński zapewnił, że rząd PiS chce „przywrócić policję społeczeństwu, policję bliską ludziom, przyjazną uczciwym i groźną dla przestępców”. Badania wykazują wzrost zaufania społeczeństwa do policji, ale„ chodzi o to, aby było ono jeszcze wyższe i trwałe”. Temu służyć ma nie tylko większa liczba policjantów, ale większa ich aktywność, widoczność.
Jak ujął to jeden z uczestników spotkania, czas najwyższy, żeby dzielnicowy przestał być jak yeti, o którym wszyscy słyszeli, ale nikt go nie widział.
- Dzielnicowy musi być aktywny, organizować spotkania z mieszkańcami, słuchać tego co ludzie mają do powiedzenia – przekonywał J. Zieliński.
Tylko w tym roku z inicjatywy MSWiA odbyło się w Polsce 12.000 spotkań, na których rozmawiano o bezpieczeństwie, promując m.in. Krajową Mapę Bezpieczeństwa. Przywrócono kilkadziesiąt posterunków zlikwidowanych w czasach rządów PO-PSL. Jeszcze w tym roku w województwie podlaskim odtworzo9en zostaną posterunki w Szumowie, Knyszynie i Piątnicy.
Sporo uwagi minister Zieliński i Komendant Wojewódzki Policji poświęcili stanowi bezpieczeństwa na drogach. W skali kraju w 2015 roku w wypadkach drogowych śmierć poniosło 2.938 osób, a wszystko wskazuje na to, że tym liczba ofiar ponownie przekroczy 3.000. . W województwie podlaskim w 2015 r na drogach zginęło 100 osób, w tym już 105, najwięcej na drogach krajowych i wojewódzkich. Ale nie brak też śmiertelnych zdarzeń na drogach powiatowych, gminnych czy gruntowych. Często ofiarami są piesi poruszający się po zmroku bez kamizelek odblaskowych. A taki obowiązek spoczywa na każdym pieszym idącym po zmroku poboczem jezdni. Minister i komendant wojewódzki uczniom klas mundurowych wręczylii opaski odblaskowe.
Szef podlaskiej policji nadinsp. Daniel Kołnierowicz zapewnił, że na DK nr 8, na której najczęściej dochodzi do śmiertelnych wypadków, często z udziałem TiR-ów, będzie więcej patroli nie tylko drogówki, ale też funkcjonariuszy np. z prewencji. I będą to patrole przemieszczające się, nastawione na eliminowanie piratów drogowych, szczególnie w miejscach niebezpiecznych, a nie „stójki”, których celem jest tylko wlepianie mandatów.
Taką „parę stójkowych” (policjant i policjantka) minister Zieliński spotkał na drodze z Supraśla do Suwałk.
Fotoradar, policyjny radiowóz, nawet stojący na poboczu, ale z włączonym „kogutem” mają wpływ na poprawę bezpieczeństwa.