Jedna karta do głosowania i krzyżyk przy jednym wybranym nazwisku. Głosujący powinien pamiętać o dokumencie ze zdjęciem i dokładnym zakreśleniu swego kandydata. Pierwsza tura wyborów prezydenckich przyniosła nowość w postaci głosowania korespondencyjnego.
Głosowanie rozpocznie się w niedzielę o 7 rano i potrwa do 21 wieczorem. Wyborca będzie miał o wiele mniej pracy niż w jesiennych wyborach samorządowych. Wtedy wybierał cztery nazwiska. Teraz skreśla jedno.
- To bÄ™dzie bardzo proste gÅ‚osowanie. Wyborca ma jeden gÅ‚os. Krzyżyk może postawić tylko przy jednym z jedenastu nazwisk – tÅ‚umaczy Alicja Rynkiewicz-DÄ…bek, dyrektor suwalskiej delegatury PaÅ„stwowej Komisji Wyborczej.
NajproÅ›ciej bÄ™dzie jeżeli wyborca zaznaczy znak „X”. Istotne jest to, aby postawiony znaczek przecinaÅ‚ linie kratki. Jeżeli wyborca wybierze dwóch kandydatów lub nie zaznaczy żadnej z kratek, to jego gÅ‚os bÄ™dzie uznany za nieważny.
- Wszelkie zapiski poza obrÄ™bem kratek nie wpÅ‚ynÄ… na ważność gÅ‚osu – dodaje szefowa suwalskiego PKW.
Wyborcy mogÄ… wiÄ™c komentować lub dopisywać swoich kandydatów. Nie wpÅ‚ynie to na wynik wyborów. Komisja zignoruje bowiem pojawienie siÄ™ na karcie do gÅ‚osowania dopisków, jeżeli te nie bÄ™dÄ… znajdowaÅ‚y siÄ™ w kratkach przy nazwiskach.
- Na karcie do gÅ‚osowania jest instrukcja, ale wyborcy o sposób gÅ‚osowania mogÄ… zapytać czÅ‚onków komisji - mówi Alicja Rynkiewicz-DÄ…bek
Do lokalu wyborczego trzeba zabrać dokument ze zdjÄ™ciem. Najlepiej dowód osobisty, paszport lub prawo jazdy.
NowoÅ›ciÄ… w tych wyborach jest gÅ‚osowanie korespondencyjne. W SuwaÅ‚kach zdecydowaÅ‚o siÄ™ na to 30 osób. Jeżeli nie wysÅ‚aÅ‚y one swoich kart do piÄ…tku, to wciąż mogÄ… je oddać w dniu gÅ‚osowania czÅ‚onkom komisji wyborczej.
- Pod żadnym pozorem takich kopert nie można wrzucać do urny. Wtedy gÅ‚os nie bÄ™dzie siÄ™ liczyÅ‚ – podkreÅ›la dyrektor PKW.
(mkapu)