21.10.2016

Jubileusz Zespołu Szkół nr 6 w Suwałkach. Zielna, dawniej Mechaniak, ma 90 lat [wideo, zdjęcia]

Dziewięćdziesiąt lat istnienia świętuje Zespół Szkół nr 6 w Suwałkach, popularnie zwany „Zielną”, a wcześniej "Mechaniakiem". Była uroczysta msza święta, akademia oraz ślubowanie klas pierwszych.

- Oferujemy kilka naprawdę bardzo atrakcyjnych kierunków. Zawsze największym powodzeniem cieszy się technik mechanik samochodowy, ale w ostatnich latach postawiliśmy też na informatykę – mówi Joanna Woronko, dyrektor ZS nr 6 w Suwałkach. - Mamy bardzo ambitne plany. Chcemy stać się najlepszą szkołą zawodową w mieście – dodaje.
Początki szkoły sięgają dwudziestolecia międzywojennego. 17 listopada 1926 roku decyzją Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego powstała Państwowa Szkoła Rzemieślniczo – Przemysłowa w Suwałkach. Mieściła się w budynku u zbiegu ulic Kościuszki i 3-go Maja. Pierwszym dyrektorem placówki był J. Skawiński.
Po wybuchu II wojny światowej szkoła przestała funkcjonować. W kwietniu 1940 r. dyrektor i kierownik warsztatów zostali aresztowani przez gestapo i wywiezieni do obozu koncentracyjnego, gdzie zostali zamordowani. Całkowite rozwiązanie szkoły nastąpiło w kwietniu 1941 r.
W lipcu 1947 r. Kuratorium Okręgu Szkolnego Białostockiego poleciło Marianowi Waraksie zorganizowanie Państwowego Gimnazjum Mechanicznego w Suwałkach. Na początku roku szkolnego 1948/1949 szkoła otrzymała nazwę - Liceum Mechaniczne. Uczęszczało do niej 135 uczniów, uczących się w dwóch klasach drugich i trzech pierwszych. W roku szkolnym 1951/1952 Technikum Mechaniczne otrzymało zdewastowane budynki przy ulicy Kościuszki. Zakładem opiekuńczym placówki był Związek Zawodowy Kolejarzy, który udostępnił uczniom łaźnię kolejową. Szkołę podporządkowano Ministerstwu Przemysłu Drobnego i Rzemiosła.
W roku szkolnym 1955/1956 do Technikum Mechanicznego uczęszczało 243 uczniów w 8 klasach, podzielonych na specjalności: remont obrabiarek i obróbka metali skrawaniem. Warsztaty szkolne obejmowały następujące działy: mechaniczny, skrawanie ręczne – ślusarnia, obróbka cieplna, spawalnictwo elektryczne i acetylenowe, montaż i remont obrabiarek. W  1983 roku rozpoczęły się przygotowania do budowy nowego budynku szkoły. W 1986 roku szkoła przeniosła się do nowego budynku przy ulicy Sikorskiego 21. 13 października 1987 r. nastąpiło uroczyste nadanie szkole imienia Karola Brzostowskiego - reformatora społecznego, właściciela ziemskiego, twórcy Rzeczpospolitej Sztabińskiej.
W 1991 roku dyrektorem został Zdzisław Siemaszko, a w latach 1992-1997 tę funkcję pełnił Ryszard Mróz, w latach 1997-2007 -  Zenon Gościewski. Od roku 2007 do 2012 dyrektorem była Elżbieta Boniszewska - Janczuk. Obecnie funkcję dyrektora pełni Joanna Woronko .
Szkoła oferuje absolwentom gimnazjum następujące kierunki kształcenia: technik pojazdów samochodowych, technik technologii drewna, technik informatyk, technik spedytor, technik logistyk, technik obsługi turystycznej i technik organizacji reklamy. W zasadniczej szkole zawodowej: mechanik pojazdów samochodowych, elektromechanik pojazdów samochodowych, stolarz.
Źródło. e.zs6.pl
udostępnij na fabebook
16.05.2019, 10:45:37

Agata

Tez sie uczylam w tej szkole.Cudowne wspomnienia ❤

28.10.2016, 12:06:38

Bogusław Usowicz

Do oficjalnych informacji przekazanych przez ZS nr 6 w Suwałkach chciałby dodać, że w Jubileuszu Szkoły uczestniczyli nie tylko absolwenci „Mechanika”, ale i „Odzieżówki”, bowiem w roku szkolnym 1975/1976 "Mechaniak" CZSP1T i "Odzieżówka CZSP 13 w Suwałkach połączyły się, powstał Zespół Szkół nr 6 i tak staliśmy się jedną szkoła. Tą drogą chciałbym do wszystkich uczestników w Jubileuszu i sympatyków Szkoły przekazać list gratulacyjny z okazji 90-lecia Zespołu Szkół nr 6 im. Karola Brzostowskiego w Suwałkach Szanowni Państwo, Mądrość poznaje się z mowy, a naukę - ze słów języka. Kto ostrożny w języku - jest mądry, wiedzę pomnoży i wszego dobra przysporzy. Początkiem każdego dzieła jest słowo, a działania myśl, tak szkoła jest początkiem drogi do wiedzy i poznania mądrości życia. Młody człowiek, który pełen ufności wkracza w mury Szkoły, szuka słów, wsłuc[...]e się w mowę tych, którzy chcą sprawić, by serce rozumne zdobywało wiedzę, a rozważne szukało mądrości, by nie bał się marzyć sięgać do gwiazd i uwierzył w swoje siły. W Jubileusz Szkoły, słowo i myśl, tak mocno i donośnie splatają się z sobą, że przywołują przepiękne wspomnienia minionych lat, przenosząc nas w czas młodości. Ze szczególnym wzruszeniem myślimy dziś, o tych nauczycielach, pracownikach szkoły, absolwentach, którzy dzielili się z nami darami mądrości, nauczali słów, którzy pozostawili po sobie, w sercach naszych, umysłach, niezatarty ślad, ślad swojego istnienia, a swym życiem pokazali nam jak być dobrym i prawym człowiekiem. To właśnie Ci ludzie, społeczność szkoły, stanowi jej największą wartość. Gdzie zbierają się mądrzy ludzie, tam dobre rzeczy się rodzą, kształcone są prawdziwe wartości życiowe, jest przestrzeń do marzeń i miejsce do najpiękniejszych i nieprawdopodobnych myśli, tam też dorastają twórczy i utalentowani młodzi ludzie. Jubileusz Szkoły to okazja do spotkania po latach, to magiczny czas, gdzie historia i teraźniejszość splatają się ze sobą, gdzie dźwięk dzwonka szkolnego odmierza czas i ponownie przywołuje wspomnienia. Niełatwo jest przejść wobec takiego miejsca, w którym zostawiło się część życia. Tak jak wędrowne ptaki, tak i my, wracamy do tych miejsc, by dać świadectwo prawdzie, wyrazić uznanie tym co pomnażają dorobek Szkoły, co chcą przysporzyć Jej sławy i chwały, i zostawić po sobie ślad. Pod adresem wszystkich, którzy swoją obecnością uświetnili Jubileuszu 90-lecia Szkoły, kieruję słowa uznania za dotychczasowy trud tworzenia pozytywnego wizerunku Szkoły, życząc dalszych sukcesów, satysfakcji z pracy, zdrowia, pomyślności w życiu osobistym i dalszego rozwoju Szkoły ze znaczącymi osiągnięciami naukowymi, sportowymi i wychowawczymi oraz uznaniem absolwentów dobrze przygotowanych do pracy i dalszej edukacji. Z wyrazami szacunku, Bogusław Usowicz Absolwent Zasadniczej Szkoły Zawodowej CZSP 13 w Suwałkach, Lublin, 21 października 2016 roku.

25.10.2016, 12:08:29

VIK

Miałem zaszczyt być uczniem tej szkoły w latach 1962-67 Wychowawczynią była Pani Sadowska,a Dyrektorem Pan Józef Rylski,matematyki uczył Pan Józef Klimko,a WF Marian Kopko Przez 5lat siedziałem w jednej ławce z byłym Prezydentem S P Józefem Gajewskim Pozdrawiam W D

22.10.2016, 13:41:58

Uczennica

Również miałam zaszyczyt tam się uczyć.Pani profesor Aponiuk cudowna polonistka

22.10.2016, 07:53:33

wigraszek

Miałem zaszczyt być studentem tej Szkoły w latach 1958-1963.

Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
01.17.2025 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie