Kapitan Sławomir Rafalski z Aresztu Śledczego w Suwałkach otrzymał I Nagrodę - Złotego BohaterONa Kapituły w kategorii Nauczyciel.
BOHATERONY 2020
Nagroda BohaterONy im. PowstaÅ„ców Warszawskich ma na celu wyróżnienie osób i instytucji, których dziaÅ‚ania w szczególny sposób promowaÅ‚y wiedzÄ™ o historii Polski XX wieku (lata 1918-1989) oraz edukacjÄ™ historyczno – patriotycznÄ… – w roku obchodów setnej rocznicy odzyskania przez PolskÄ™ niepodlegÅ‚oÅ›ci. Ustanowiona zostaÅ‚a również dla uczczenia pamiÄ™ci o uczestnikach walk o stolicÄ™ – z okazji 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
Co roku firmy, organizacje pozarzÄ…dowe, instytucje i osoby prywatne podejmujÄ… wiele dziaÅ‚aÅ„ pielÄ™gnujÄ…cych pamięć o historii Polski i jej bohaterach. By pokazać ich pracÄ™ oraz jej wyjÄ…tkowe efekty, a także zachÄ™cić innych do promocji piÄ™knej i nierzadko trudnej historii Polski ustanowiono NagrodÄ™ BohaterONy, chcÄ…c zwrócić uwagÄ™ spoÅ‚eczeÅ„stwa na istotÄ™ opowiadania naszej historii przez nas samych.
Wczoraj, 14 grudnia, o godzinie 19:00, rozpoczęła siÄ™ uroczysta Gala Nagrody BohaterONy 2020, podczas której wyÅ‚onieni zostali laureaci tej prestiżowej nagrody w siedmiu kategoriach: firma, instytucja, nauczyciel, osoba publiczna, dziennikarz, organizacja non profit i pasjonat; w każdej z nich trzy wyróżnienia – brÄ…zowy, srebrny i zÅ‚oty BohaterON – przyznajÄ… czÅ‚onkowie KapituÅ‚y Nagrody; a jedno – ZÅ‚oty BohaterON PublicznoÅ›ci – przyznajÄ… internauci w gÅ‚osowaniu.
I Nagroda – ZÅ‚oty BohaterON KapituÅ‚y w kategorii Nauczyciel trafiÅ‚ w rÄ™ce kpt. SÅ‚awomira Rafalskiego z SuwaÅ‚k.
kpt. SÅ‚awomir Rafalski jest funkcjonariuszem SÅ‚użby WiÄ™ziennej. Od 13 lat pracuje w Areszcie Åšledczym w SuwaÅ‚kach jako wychowawca DziaÅ‚u Penitencjarnego, gdzie od 8 lat realizuje dziaÅ‚ania z zakresu kulturalno-oÅ›wiatowego i jest odpowiedzialny za prowadzenie biblioteki. Od wielu lat podejmuje liczne inicjatywy i dziaÅ‚ania o charakterze edukacji historycznej i patriotycznej. Jego dziaÅ‚alność – w gÅ‚ównej mierze skupiona jest na resocjalizacji osadzonych – wykracza również poza mury aresztu. Kapitan Rafalski i jego projekty edukacyjne znane sÄ… w Å›rodowisku lokalnym i ogólnopolskim.
Jest wspóÅ‚autorem odpowiedzialnym za pomysÅ‚, scenariusz oraz pieczÄ™ artystycznÄ… nad dwoma komiksami historycznymi „Zabrane Å»ycia 1945. ObÅ‚awa Augustowska”, do którego wstÄ™p napisaÅ‚ Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski oraz „Åšladami Rysia. Historia Mariana Piekarskiego” – obydwa zdobyÅ‚y branżowe wyróżnienia.
Za swojÄ… dziaÅ‚alność kpt. SÅ‚awomir Rafalski otrzymaÅ‚ wiele podziÄ™kowaÅ„ i dyplomów. W 2018 roku otrzymaÅ‚ od Ministra SprawiedliwoÅ›ci brÄ…zowÄ… odznakÄ™ „Za zasÅ‚ugi w dziaÅ‚alnoÅ›ci penitencjarnej”. Na co dzieÅ„ wspóÅ‚pracuje z Instytutem PamiÄ™ci Narodowej, Klubem Historycznym im. Armii Krajowej w Augustowie, NadleÅ›nictwem Augustów, BibliotekÄ… PublicznÄ… w SuwaÅ‚kach, PaÅ„stwowÄ… SzkoÅ‚Ä… MuzycznÄ… w SuwaÅ‚kach. Realizuje m.in. wystawy komiksów, okolicznoÅ›ciowe audycje sÅ‚owno-muzyczne o charakterze historyczno-patriotycznym, które udostÄ™pniane sÄ… osadzonym za poÅ›rednictwem radiowÄ™zÅ‚a, koordynuje i wspóÅ‚prowadzi zajÄ™cia w Dyskusyjnym Klubie Książki, wystÄ…piÅ‚ w filmie dokumentalnym „To byÅ‚ lipiec 1945” (scenariusz i reżyseria Waldemar Czechowski) w którym zostaÅ‚y wykorzystane plansze komiksu jego autorstwa.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Tekst: BohaterON, Służba Więzienna, kpt. Joanna Boratyńska,
Zdjęcia: kpt. Karolina Kozłowska