Ma 34 lata, męża, dwoje dzieci i od trzech lat nowe serce. Suwalczanka Joanna Prorok ( na fot. z lewej) pracuje nad książką, w której opisuje życie przed i po przeszczepie.
Wcześniej swoje przeżycia opisywała na blogu - www.kardio-zakrecony-swiat.blogspot.com . Chorzy kardiologiczni i ich bliscy mogli się czerpać z jej przykładu wiedzę i nadzieję, bo tej drugiej pani Joasi raczej nigdy nie brakowało.
- Książka wÅ‚aÅ›ciwie zostaÅ‚a już spisana, mam rÄ™kopis. Czekam teraz na ruch wydawnictwa. DziÄ™ki temu, co przeżyÅ‚am, wiem, jak ważnÄ… rzeczÄ… jest docenianie i odkrywanie życia każdego dnia, w każdej chwili. W książce zawarÅ‚am swoje przemyÅ›lenia, opisaÅ‚am emocje, które towarzyszyÅ‚y mi podczas choroby i przeszczepu. StaraÅ‚am siÄ™, aby pÅ‚ynÄ…Å‚ z niej jak najbardziej pozytywny przekaz, dobre emocje – mówi Joanna Prorok.
- ChcÄ™ też zachÄ™cić do zgadzania siÄ™ na pobranie narzÄ…dów i tkanek. To naprawdÄ™ kiedyÅ› zaowocuje. KtoÅ› dziÄ™ki takiej decyzji otrzymuje szansÄ™ na życie – dodaje.
O chorobie pani Joanna dowiedziaÅ‚a siÄ™ w wieku trzynastu lat. TrafiÅ‚a do szpitala z zapaleniem pÅ‚uc. Podczas badania lekarz wykryÅ‚ szmery w sercu. TrafiÅ‚a do szpitala w BiaÅ‚ymstoku, potem do Warszawy, w koÅ„cu na najlepszy w Polsce oddziaÅ‚ kardiologiczny w Zabrzu. Diagnoza - kardiomiopatia przerostowa, czyli przerost lewej komory serca. I ostrzeżenie – jakikolwiek wiÄ™kszy wysiÅ‚ek może doprowadzić do Å›mierci.
- Profesor w Zabrzu powiedziaÅ‚, że moje serce jest już bardzo niewydolne. CzuÅ‚am to. Nie mogÅ‚am spać, miaÅ‚am trudnoÅ›ci z oddychaniem, dÅ‚uższÄ… rozmowÄ…. Nie zdawaÅ‚am sobie do koÅ„ca sprawy z powagi sytuacji. ByÅ‚am nastolatkÄ…. CieszyÅ‚am siÄ™, że byÅ‚am zwolniona z wuefu, że miaÅ‚am „luzy” u nauczycieli, że ciÄ…gle wyjeżdżaÅ‚am na wizyty kontrolne - takie myÅ›lenie „maÅ‚olaty” - opowiada pani Joanna.
Stopniowo zaczęło jednak do niej docierać, jak bardzo choroba ją ogranicza.
- ChciaÅ‚am robić to, co moi rówieÅ›nicy. Mimo wszystko chodziÅ‚am na basen, jeździÅ‚am na rowerze, ale na wiele aktywnoÅ›ci miaÅ‚am szlaban. Zaczęłam też myÅ›leć o zaÅ‚ożeniu rodziny. ByÅ‚am dorosÅ‚a. Nie jeździÅ‚am już „po lekarzach” z mamÄ… i tatÄ…, ale sama. Podczas jednej z wizyt lekarzy wspomniaÅ‚, że moje serce jest już na tyle niewydolne, że potrzebny jest przeszczep, ZostaÅ‚am wpisana na listÄ™ osób kwalifikujÄ…cych siÄ™ do przeszczepu serca – opowiada J. Prorok.
W Zabrzu na oddziale transplantologii spotkaÅ‚a ludzi, którzy przeszczep przeżyli. Opowiadali, jak to byÅ‚o w ich przypadku. PoczuÅ‚a siÄ™ nieco pewniej, bo w internecie wciąż nie byÅ‚o zbyt wielu informacji na ten temat.
- Pierwszy telefon ze szpitala miaÅ‚am już po miesiÄ…cu. ByÅ‚am w szoku. Nie spodziewaÅ‚am, siÄ™, że to tak szybko może nastÄ…pić. Ludzie czekajÄ… na serce Å›rednio rok, dwa. ByÅ‚am jednak przeziÄ™biona i serce otrzymaÅ‚ inny pacjent. P potem miaÅ‚am kolejny telefon. Też pojawiÅ‚y siÄ™ przeszkody. W koÅ„cu ten ważny moment nadszedÅ‚. ByÅ‚am już wÅ‚aÅ›ciwie psychicznie przygotowana, nie tak bardzo roztrzÄ™siona jak po pierwszym telefonie. PoczuÅ‚am, że to ten czas. Nie broniÅ‚am siÄ™ przed tÄ… myÅ›lÄ…, przygotowywaÅ‚am siÄ™ do operacji. ByÅ‚am już naprawdÄ™ bardzo zmÄ™czona. NosiÅ‚am kardiowerter, który mi bardzo przeszkadzaÅ‚- defibrylator pobudzaÅ‚ moje serce w groźnych arytmiach. Kilka razy w tygodniu wzywaÅ‚am karetkÄ™. Moje dzieci miaÅ‚y wówczas 12 i 6 lat. Bardzo siÄ™ baÅ‚y. Mąż to także przeżywaÅ‚ – wspomina.
Operacja trwała osiem godzin.
- WybudziÅ‚am siÄ™ i czuÅ‚am niewyobrażalnÄ… ulgÄ™. To byÅ‚a prawdziwa lawina emocji! CieszyÅ‚am siÄ™, że już po wszystkim, że nie byÅ‚o komplikacji, że żyjÄ™! To przecież bardzo inwazyjny zabieg wszystko siÄ™ mogÅ‚o zdarzyć. O trzeciej nad ranem zadzwoniÅ‚am do męża. Nieźle go wystraszyÅ‚am. MyÅ›laÅ‚, że staÅ‚o siÄ™ coÅ› zÅ‚ego, bo wyÅ›wietliÅ‚ mu siÄ™ szpitalny numer, a ja dzwoniÅ‚am szczęśliwa powiedzieć mu, że żyjÄ™! ChciaÅ‚am jak najszybciej dojść do siebie i wrócić do dzieci, do domu – opowiada pani Joanna.
Przeszczep miaÅ‚ miejsce 19 marca 2016 roku. Z tygodnia na tydzieÅ„ pani Joanna czuÅ‚a siÄ™ coraz lepiej. BraÅ‚a dużo leków, czÄ™sto musiaÅ‚a jeździć na wizyty kontrolne i na niejednokrotnie bolesne badania z biopsjÄ… serca wÅ‚Ä…cznie, ale nie miewaÅ‚a już arytmii, zadyszek.
- Normalnie funkcjonujÄ™ i to jest najważniejsze! Raz wybieraliÅ›my siÄ™ caÅ‚Ä… rodzinÄ… na spacer. Nie zauważyÅ‚am, kiedy wszyscy zostali w tyle. Pytam, dlaczego wy tak wolno idziecie, a mąż i dzieci zdziwieni, że to ja tak szybko wyskoczyÅ‚am. Przyzwyczaili siÄ™, że trudno mi byÅ‚o chodzić, że zawsze szÅ‚am wolno, a tymczasem nie mogli mnie dogonić, byÅ‚am bardzo szczęśliwa i dÅ‚ugo siÄ™ z tego Å›miaÅ‚am – mówi.
Przygotowywanie się do przeszczepu to bardzo duży stres. Strach. Przeżywalność po operacjach jest jednak bardzo duża.
- Na blogu staram siÄ™ uspokajać, pocieszać. Jestem z natury optymistkÄ…. Mąż mówi, że zawsze widzÄ™ Å›wiat w kolorowych barwach. MyÅ›lÄ™, że tak po prostu Å‚atwiej żyć. Zamartwianie siÄ™ nic nie daje, tylko pogarsza kondycjÄ™. Nasz syn też choruje na serce – ma kardiomiopatiÄ™, być może kiedyÅ› również bÄ™dzie potrzebowaÅ‚ przeszczepu, ale jestem dobrej myÅ›li. WierzÄ™, że tak jak w moim przypadku - wszystko siÄ™ dobrze skoÅ„czy. Pozytywne myÅ›lenie uwalnia dobre fluidy, endorfiny, po prostu dobrÄ… energiÄ™, ona trafia też do innych ludzi – przekonuje J. Prorok.
ZachÄ™ca do dawstwa – do przekazywania organów.
„To, że nadal mogÄ™ cieszyć siÄ™ życiem zawdziÄ™czam dojrzaÅ‚ej decyzji mojego mÅ‚odego dawcy, który Å›wiadomie, jeszcze za życia postanowiÅ‚ oddać swoje organy po Å›mierci. Nowe serce daje mi teraz siÅ‚Ä™, której wczeÅ›niej nie miaÅ‚am. Daje też szczęście i miÅ‚ość. Każdy kolejny dzieÅ„ jest najpiÄ™kniejszym spoÅ›ród tych wszystkich, które sÄ… jeszcze przede mnÄ…. Mam nadziejÄ™, że patrzÄ…c z góry – jest dumny z tego, że po swojej Å›mierci pozostawiÅ‚ czÄ…stkÄ™ siebie, która żyje we mnie.” - napisaÅ‚a na blogu.
W książce osobne podziÄ™kowania kieruje również do pielÄ™gniarek.
- WykonujÄ… niezwykle ciężkÄ… pracÄ™, a sÄ… niejednokrotnie niedoceniane i bywa, że źle traktowane przez pacjentów. Ja na swojej drodze spotkaÅ‚am naprawdÄ™ wyjÄ…tkowe panie pielÄ™gniarki, bez wahania mogÄ™ je nazwać anioÅ‚ami – podkreÅ›la.
W marcu od przeszczepu miną trzy lata. Właśnie wtedy pani Joanna chciałaby wydać książkę.
Link do bloga Joanny Prorok: http://kardio-zakrecony-swiat.blogspot.com/
Justyna Brozio