Teatr Amatorski w Suwałkach „Grupa Kłusowników – Straż Przednia” im. Karola Wojtyły, funkcjonujący w strukturach Suwalskiego Towarzystwa Muzycznego im. Emila Młynarskiego, istnieje już od 35 lat! Jak na amatorski zespół teatralny, to naprawdę bardzo długo, zwłaszcza, że skład wciąż się zmienia - jedni aktorzy dorastają, idą na studia i nie wracają do Suwałk, inni zmieniają typ zainteresowań i odchodzą ...
Przez owe 35 lat przewinęła się przez teatr bardzo liczna grupa osób w różnym wieku, z różnym poziomem wykształcenia i przygotowania do takiej działalności – i każda z nich wycisnęła swe niepowtarzalne piętno na kształcie i charakterze zespołu. Wielu też było patronów „Kłusowników”, począwszy od Wojewódzkiego Zakładu Weterynarii poprzez instytucje kultury – aż do Suwalskiego Towarzystwa Muzycznego, gdzie teatr „zakotwiczył się” na trwale.
Obecny zespół zrzesza około 20 osób. Część z nich to stali członkowie, część angażuje się jedynie w jedno wybrane przedsięwzięcie. Wśród „Kłusowników” panuje bardzo specyficzna, wspólnotowa, niemal rodzinna atmosfera. Członkowie teatru razem pracują i bawią się, pomagają sobie nawzajem. Profil działalności jest chrześcijański, co oznacza zarówno przygotowywanie spektakli o wymiarze religijnym, jak i wystawianie sztuk czy montaży świeckich, pozostających jednak zawsze w zgodzie z etyką chrześcijańską.
Przez owe 35 lat w repertuarze teatru były zarówno sztuki uznanych autorów jak i teksty własne czy też montaże literacko – muzyczne. Od kilku lat zespół, wraz z Zarządem Regionalnym STM oraz Muzeum Marii Konopnickiej i Muzeum Okręgowym, organizuje przedsięwzięcie pt „Konopnicjańskie Ogrody Sztuki”. W ramach owych „Ogrodów” pojawiają się działania plastyczne, muzyczne i teatralne. „Kłusownicy” angażują do współpracy środowisko suwalskich plastyków – profesjonalistów i amatorów, a także muzyków. Wielką przyjaźnią darzą teatr Nauczyciele Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Suwałkach, przygotowujący wokalistów, instrumentalistów i tancerzy, występują również uczniowie Suwalskiego Ogniska Muzycznego, działającego w ramach STM. Zespół szczyci się też współpracą z Suwalskim Ośrodkiem Kultury i działającymi w tym Ośrodku artystami. „Konopnicjańskie Ogrody Sztuki” są hołdem pamięci naszej wielkiej Rodaczki, Marii Konopnickiej. Szczególny charakter miała edycja ubiegłoroczna, podczas której wraz z amatorami z Suwałk wystąpił zaproszony przez nich Teatr „Wędrówka”, działający przy Gimnazjum im. Św. Rafała Kalinowskiego w Niemieżu na Litwie. Reżyserem teatru jest Pani Profesor Bożena Bieleninik, polonistka, nauczycielka tejże szkoły. Nasi Rodacy z Litwy zaprezentowali spektakl „Brat naszego Boga” Karola Wojtyły oraz wspólnie z „Kłusownikami” ofiarowali Marii Konopnickiej bukiet wierszy działającego na Litwie polskojęzycznego poety – Zbigniewa Maciejewskiego, prywatnie – Dyrektora wspomnianego Gimnazjum. Na zdjęciu – oba zespoły wraz z reżyserami.
W tym roku, w dniach 22 i 23 maja, odbędą się obchody urodzin zarówno Poetki, jak i teatru!
Ewa M. Stąpór
Pierwszym akcentem owych jubileuszowych działań będzie Msza Święta dziękczynna za 35 lat istnienia, w dniu 22 maja (niedziela)
o godz. 18.00 w Konkatedrze Św. Aleksandra, a po Nabożeństwie – prezentacja Misterium Oratoryjnego pt „Jak one szły...” (muzyka – Grzegorz Bogdan, tekst – Ewa M. Stąpór), poświęconego innej naszej wielkiej Rodaczce – Błogosławionej Siostrze Marii Kanizji (Eugenii Mackiewicz), jednej z 11 Męczenniczek z Nowogródka. Zaś w dniu 23 maja wieczorem, w Muzeum Marii Konopnickiej – wspólne z Poetką urodziny, już na wesoło i radośnie. Będą akcenty plastyczne, muzyczne i literackie. Szczegóły – wkrótce, a tymczasem, jako że przeżywamy Wielki Post, zapraszamy w imieniu „Kłusowników” na Misterium Drogi Krzyżowej w dniu 11 marca do Kościoła p.w. Św. Brata Alberta, a 18 marca – Św. Apostołów Piotra i Pawła. Szczegóły na afiszach w Kościołach.
A już dziś proponujemy Państwu plebiscyt na logo Konopnicjańskich Ogrodów Sztuki. Wszystkie trzy projekty przygotowali profesjonalni artyści – plastycy, których nazwisk dzisiaj nie ujawnimy. Projekty oznaczamy literami A. B i C. Ten z nich, który do dnia 15 kwietnia b.r. uzyska największą liczbę głosów, będzie odtąd znakiem firmowym „Ogrodów”, ukazującym się na afiszach czy programach.
W sobotę w kościele Św. Apostołów Piotra i Pawła można było zobaczyć misterium w wykonaniu teatru. Kolejne - 18 marca u Św. Brata Alberta.