Piątek (8 grudnia) będzie historycznym dniem dla mniejszości litewskiej zamieszkującej nasze miasto. Dziś oficjalnie zainaugurowała działalność prywatna szkoła podstawowa z litewskim językiem nauczania. W wydarzenia wzięła udział Pierwsza Dama Litwy Diana Nausėdienė.
- Dzięki aktywnej społeczności polsko-litewskiej Suwalszczyzna stała się silnym ogniwem, wzmacniającym dwustronne stosunki między Litwą a Polską. Patrząc na dzisiejsze wyzwania, nasza jedność jest ważniejsza niż kiedykolwiek, jest podstawą wzmocnienia wieloletniej przyjaźni między obydwoma krajami – stwierdziła Diana Nausėdienė.
Pierwsza dama podkreśliła, że szkoła to nie tylko obiekt architektoniczny, jej treść jest szczególnie ważna i znacząca, tworzy przestrzeń kulturową i intelektualną. D. Nausėdienė wyraziła nadzieję, że litewska szkoła podstawowa w Suwałkach stanie się początkiem rodzącego się suwalskiego litewskiego centrum kulturalno-oświatowego. Ośrodek, w którym będą kształcić się ludzie oddani Litwie, którzy będą uczestniczyć w rozwiązywaniu problemów ważnych dla państwa litewskiego i kreowaniu jego przyszłości.
Suwalski samorząd reprezentowali Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk oraz Zdzisław Przełomiec, przewodniczący Rady Miejskiej w Suwałkach.
Za litewskie pieniądze
Litewska szkoła i przedszkole w Suwałkach to jednak placówki prywatne, a nie samorządu miejskiego.
Szkoła mieści się w zabytkowej kamienicy przy ulicy Mickiewicza 5. Kupiła ją od prywatnego właściciela Fundacja im. biskupa Antanasa Baranauskasa w Sejnach za pieniądze litewskiego rządu.
Pieniądze na kupno, remont, funkcjonowanie placówek wykłada litewski rząd. Miasto przekazuje zaś - identycznie jak i pozostałym niepublicznym placówkom oświatowym w mieście - ustawową subwencję na ucznia.
Pod potrzeby litewskiej szkoły w mieście litewskie Ministerstwo Oświaty, Nauki i Sportu najpierw pprzeznaczyło pieniądze na zakup budynku wraz z działką. Z kolei w tym roku ministerstwo przeznaczyło milion euro na remont i adaptację budynku na potrzeby szkolne. W sumie ministerstwo przeznaczyło na tę szkołę około 1,5 miliona euro, czyli ponad 6 mln złotych.
Ustawowa dotacja (każda taka placówka ją otrzymuje, bez względu na to, czy jest samorządowa, czy prywatna) dla litewskiego przedszkola w mieście to około 2000 euro miesięcznie, czyli 24 000 euro rocznie. Ministerstwo Edukacji, Nauki i Sportu Republiki Litewskiej przyznało w br. przedszkolu finansowanie w wysokości 140,6 tys. euro rocznie, rodzice wnoszą także własną opłatę - informuje Litewskie Ministerstwo Oświaty, Nauki i Sportu.
Na razie w szkole powstała tylko pierwsza klasa, ale oczekuje się jej konsekwentnego rozwoju. Planuje się, że w przyszłym roku w tym samym budynku nowej szkoły będą mogły uczyć się także przedszkolaki.
W tym roku do działającego od trzech lat litewskiego przedszkola w Suwałkach, które założyła Fundacja Biskupa Baaranauskasa, uczęszcza prawie 40 dzieci. To one będą zasilać litewską szkołę w mieście.
- Otwarcie szkoły litewskiej w Suwałkach to dla Litwinów w całym regionie wydarzenie historyczne, wyczekiwane i będzie długo wspominane. Cieszyliśmy się, gdy w 2020 roku powstało przedszkole litewskie, ale rodzice pytali: co dalej? Wtedy zaczęliśmy się rozglądać i zastanawiać, co możemy im zaoferować – mówiła podczas uroczystości Jolanta Malinauskaitė-Vektorienė, dyrektor szkoły suwalskiej i przewodnicząca Wspólnoty Litwinów w Polsce, która włożyła olbrzymi osobisty wkład w powstaniu przedszkola i szkoły.
Prace nad nową litewską szkołą w Suwałkach trwały już kilka lat jednak w ubiegłym roku weszły w decydującą fazę. Przedstawiciele Konsulatu Litwy w Sejnach znaleźli odpowiednie pomieszczenia, a Ministerstwo Spraw Zagranicznych Litwy przekazało pieniądze na zakup budynku i działki, a także na remont i dostosowanie go do potrzeb szkoły.
- Jako kraje jesteśmy sąsiadami. Jesteśmy też sąsiadami bo szkoła znajduje się zaraz obok suwalskiego ratusza przy tej samej ulicy. To duże wydarzenie w historii Suwałk i ukłon w stronę społeczności, która zamieszkuje nasze miasto na co dzień pracując tu – mówił podczas wydarzenia Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałki – To też niecodzienne wydarzenie gdy nasze miasto odwiedza pierwsza dama Republiki Litewskiej. To dla nas ogromy zaszczyt i wyróżnienie – dodał prezydent Suwałk.
W Polsce działają obecnie cztery inne litewskie szkoły: prywatna litewska szkoła Žiburys w Sejnach ze 104 uczniami, liceum 11 Marca w Puńsku ze 103 uczniami, polsko-litewska szkoła podstawowa im. Dariusa i Girėnasa w Puńsku ze 163 uczniami oraz szkoła podstawowa w Widugierach z 22 uczniami.
Istnieją również trzy litewskie instytucje edukacji nieformalnej: litewska szkoła w Warszawie, do której uczęszcza 55 uczniów, przedszkole gminy Puńsk z polskim i litewskim językiem nauczania, gdzie 82 dzieci uczęszcza do grup litewskich oraz litewskie przedszkole w Suwałkach, do którego uczęszcza 38 dzieci.
Ministerstwo Sportu i Edukacji na Litwie częściowo finansuje utrzymanie litewskich szkół, zapewnia środki na edukację, podręczniki, cyfrowe i inne pomoce dydaktyczne oraz wspiera nauczycieli.
WYG
Źródło i fot.:
Kancelaria Prezydenta Republiki Litewskiej, UM Suwałki i własne