Minister Edukacji, Nauki i Sportu Republiki Litewskiej Jurgita Šiugždinienė podpisała w piątek, 26 listopada decyzję o powrocie obowiązkowego publicznego egzaminu językowego dla absolwentów polskich szkół na Litwie.
- Dziękuję stronie litewskiej oraz wiceministrowi edukacji i nauki RP Tomaszowi Rzymowskiemu, posłowi na Sejm RP, delegacjom RP URM i ambasady RP w Wilnie za skuteczne rozmowy i wszystkim tym, którzy się spotkali dążę do tego od lat... – napisał od razu na swoim Twitterze wiceminister spraw zagranicznych Polski Szymon Szynkowski vel Sęk.
Zgodnie z umową dwustronną z Polską poprawią się warunki dla uczniów mniejszości narodowych
- Przedstawiliśmy nasze postulaty i nie ukrywam, że jesteśmy zadowoleni z końcowych rezultatów. Ze stroną litewską umówiliśmy się, że tę wynegocjowaną kwestię ministerstwo oświaty i nauki przedyskutuje jeszcze ze środowiskami oświatowymi Polaków na Litwie - powiedział wiceminister Tomasz Rzymkowski.
Język polski z listy przedmiotów obowiązkowych na litewskiej maturze w szkołach polskiej mniejszości na Litwie został skreślony w 1998 roku.
- W najbliższym czasie matura z języków mniejszości narodowych - białoruskiego, polskiego, rosyjskiego, niemieckiego – nie będzie już szkolna, ale państwowa. Porozumienie to osiągnięto w piątek na spotkaniu w Wilnie delegacji litewskiej i polskiej: Ministerstwa Edukacji RP oraz Ministerstwa Edukacji, Nauki i Sportu Republiki Litewskiej. Delegacji polskiego Ministerstwa Edukacji i Nauki przewodniczył wiceminister Tomasz Rzymkowski.
Zapis o egzaminie zawarty jest w zmianach wytycznych do aktualizacji Programów Ogólnych. Uzgodniono, że rok 2022 będzie rokiem przygotowań do państwowej matury. Od tego roku państwowy egzamin z języka ojczystego przystąpią absolwenci szkół mniejszości narodowych, odbędą się konsultacje ze społecznościami mniejszości narodowych - głosi komunikat litewskiego ministerstwa oświaty.
- Przedstawiciele mniejszości narodowych wielokrotnie podnosili kwestię egzaminu państwowego w swoim języku ojczystym, a takie zobowiązanie zostało zawarte w dwustronnym planie działań litewskich i polskich ministrów oświaty. Obecnie, gdy Litwa aktualizuje programy nauczania, przygotowywano i publikowano projekty ogólnego programu nauczania języka polskiego do dyskusji publicznej. Zaktualizowane programy nauczania języka mniejszości dla szkół średnich będą punktem wyjścia dla uczniów przygotowujących się do państwowego egzaminu z języka ojczystego - powiedziała Jurgita Šiugždinienė, Minister Edukacji, Nauki i Sportu Republiki Litewskiej.
Absolwenci szkół w językach mniejszości narodowych mogą obecnie zdawać tylko szkolny egzamin dojrzałości z języka ojczystego. Wartość wyniku egzaminów państwowych jest dwukrotnie wyższa przy obliczaniu punktacji konkurencyjnej przy przyjęciu na uczelnie wyższe - wyjaśnia litewski resort oświaty.
Korzystne warunki dla szkół mniejszościowych
Mówiąc o priorytetach litewskiej edukacji, minister J. Šiugždinienė podkreśliła chęć zapewnienia dobrej jakości nauczania we wszystkich szkołach dla każdego dziecka, a także w szkołach dla mniejszości narodowych. Te ostatnie otrzymują o 25 proc. środków finansowych środków na nauczanie w szkołach polskojęzycznych niż w szkołach z litewskim językiem nauczania. Szkoły mniejszościowe mają również dogodne warunki do otrzymania „Koszyka Jakości” – wsparcia finansowego na podnoszenie jakości ich zajęć, a nie stosuje się do nich kryterium liczby uczniów w szkole. Wyjątki przewidziano dla szkół mniejszościowych poprzez wzmocnienie sieci placówek oświatowych w gminach.
Litwa przypomina Polsce o litewskiej szkole w Suwałkach
Wiceminister Edukacji, Nauki i Sportu Ramūnas Skaudžius, spotykając się z delegacją polskiego Ministerstwa Edukacji i Nauki, przypomniał prośbę o litewską szkołę w Suwakach.
-Dziękujemy państwu polskiemu za pomoc i życzliwość w utworzeniu litewskiego ośrodka oświatowo-kulturalnego w Suwałkach, w którym jest już przedszkole. Jednak już teraz trzeba pomyśleć o perspektywie - otwarciu litewskiej szkoły podstawowej. Dlatego proszę o przyznanie lokali i środków finansowych - powiedział wiceminister.
Obecnie do litewskiego przedszkola w Suwałkach uczęszcza 22 dzieci. Prowadzi je Fundacja im. Biskupa Ananasa Baranauskasa w Sejnach. Większość kosztów jego funkcjonowania ponosi państwo litewskie.
Planuje się, że szkoła podstawowa klas I-III zacznie funkcjonować w 2023 roku i prognozowany jest jej stały rozwój.
Doskonalenie nauczycieli
Wiceminister litewskiego resortu oświaty przedstawił również plany ogólnokrajowego programu doskonalenia zawodowego dla nauczycieli języka polskiego. Litewskie ośrodki doskonalenia nauczycieli zostaną zaproszone do przygotowania programu kwalifikacji. W celu opracowania i realizacji tego programu planowana jest współpraca z polskimi uczelniami. Polskie Ministerstwo Edukacji jest proszone o pośrednictwo w proponowaniu polskim uczelniom współpracy z litewskimi uczelniami w zakresie wzmacniania kompetencji przedmiotowych i dydaktycznych nauczycieli pracujących w polskich szkołach.
Na Litwie istnieje 106 szkół i przedszkoli mniejszości narodowych, które uczą języka polskiego. W Polsce są 4 litewskie szkoły i 2 litewskie przedszkola ( w Sejnach i Suwałkach).
Spotkanie z Polakami
Podczas wizyty w Wilnie wiceminister spraw zagranicznych Polski Szymon Szynkowski vel Sęk odbył liczne spotkania z Polakami z Litwy, reprezentującymi środowisk oświatowe, naukowe, gospodarcze i społeczne. Otworzył również wernisaż poświęcony 20-leciu Domu Kultury Polskiej w Wilnie, odbywający się w ramach VIII Dni Kultury Polskiej na Litwie.
WYG
Źródło: Ministerstwa Edukacji, Nauki i Sportu Republiki Litewskiej: Ministerstwo Edukacji i Nauki RP; Ambasada RP w Wilnie
Na fot: Rozmowy w litewskim resorcie oświaty. Fot: Ministerstwo Edukacji i Nauki RP
Spotkanie z Polakami w Domu Kultury Polskiej w Wilnie. Fot. Ambasada RP w Wilnie