04.02.2016

Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem. Jak zminimalizować ryzyko?

Choroby nowotworowe stanowią obecnie jedno z największych zagrożeń współczesnej cywilizacji. Liczba zachorowań na nowotwory złośliwe w Polsce w ciągu ostatnich trzech dekad wzrosła ponad dwukrotnie, osiągając w 2010 roku ponad 140,5 tys. zachorowań, natomiast liczba zgonów w ciągu ostatnich pięciu dekad wzrosła aż 2 lub nawet 4-krotnie.

4 lutego obchodzimy MiÄ™dzynarodowy DzieÅ„ Walki z Rakiem, warto wiÄ™c zwrócić uwagÄ™ na to, że pomimo rosnÄ…cej Å›wiadomoÅ›ci na temat profilaktyki nowotworów zwiÄ…zanych ze stylem życia, naÅ‚ogami i codziennymi wyborami żywieniowymi, wciąż zapominamy o innych, bardzo ważnych czynnikach ryzyka. ZwiÄ…zek miÄ™dzy żywieniem a ryzykiem wystÄ…pienia nowotworów podkreÅ›lany jest w wielu badaniach. Ocenia siÄ™, że niezdrowa dieta i nieprawidÅ‚owe nawyki żywieniowe odpowiadajÄ… prawdopodobnie za okoÅ‚o 30% wszystkich nowotworów.

Choroby nowotworowe stanowiÄ… obecnie jedno z najwiÄ™kszych zagrożeÅ„ wspóÅ‚czesnej cywilizacji. Liczba zachorowaÅ„ na nowotwory zÅ‚oÅ›liwe w Polsce w ciÄ…gu ostatnich trzech dekad wzrosÅ‚a ponad dwukrotnie, osiÄ…gajÄ…c w 2010 roku ponad 140,5 tys. zachorowaÅ„, natomiast liczba zgonów w ciÄ…gu ostatnich piÄ™ciu dekad wzrosÅ‚a aż 2 lub nawet 4-krotnie[1]. Produkty spożywcze na naszych talerzach, poza dostarczaniem skÅ‚adników odżywczych i witamin niezbÄ™dnych do prawidÅ‚owego rozwoju, mogÄ… być również źródÅ‚em zwiÄ…zków charakteryzujÄ…cych siÄ™ wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ciami rakotwórczymi. Jest to niezwykle niebezpieczne w kontekÅ›cie żywienia szczególnie wrażliwych grup konsumentów, jakimi m.in. sÄ… niemowlÄ™ta oraz maÅ‚e dzieci. 

Nie tylko zbilansowana dieta

ZwiÄ…zek miÄ™dzy żywieniem a ryzykiem wystÄ…pienia nowotworów podkreÅ›lany jest w wielu badaniach. Ocenia siÄ™, że niezdrowa dieta i nieprawidÅ‚owe nawyki żywieniowe odpowiadajÄ… prawdopodobnie za okoÅ‚o 30% wszystkich nowotworów[2]. Pomimo rosnÄ…cej Å›wiadomoÅ›ci na temat profilaktyki nowotworów zwiÄ…zanych ze stylem życia, naÅ‚ogami i codziennymi wyborami żywieniowymi, wciąż zapominamy o innych, bardzo ważnych czynnikach ryzyka. SkupiajÄ…c siÄ™ na zdrowej i zbilansowanej diecie, nie powinniÅ›my zapominać o jakoÅ›ci i pochodzeniu żywnoÅ›ci. Może ona bowiem kumulować w sobie wiele niebezpiecznych dla zdrowia substancji, również takich powodujÄ…cych zmiany nowotworowe. Jest to niezwykle ważne dla szczególnie wrażliwych organizmów niemowlÄ…t, kobiet w ciąży i karmiÄ…cych piersiÄ….

Szczególne potrzeby żywieniowe niemowlÄ…t a bezpieczeÅ„stwo żywnoÅ›ci

NiemowlÄ™ta i maÅ‚e dzieci sÄ… szczególnie wrażliwÄ… grupÄ… konsumentów i dlatego konieczne jest dostosowanie żywnoÅ›ci do ich szczególnych i unikalnych potrzeb. Organizm niemowlÄ™cia ma nie w peÅ‚ni wyksztaÅ‚cony ukÅ‚ad pokarmowy i odpornoÅ›ciowy a jego ukÅ‚ad detoksykacyjny nie pozwala na peÅ‚nÄ… ochronÄ™ przed szkodliwymi substancjami, które mogÄ… znajdować siÄ™ w ogólnodostÄ™pnej żywnoÅ›ci. Nie wszyscy wiedzÄ…, że na przykÅ‚ad normy zawartoÅ›ci pestycydów w produktach z oznaczeniem wiekowym dla niemowlÄ…t i maÅ‚ych dzieci, regulowane i kontrolowane przez surowe normy prawne, sÄ… nawet kilka tysiÄ™cy razy ostrzejsze niż w żywnoÅ›ci przeznaczonej dla ogóÅ‚u spoÅ‚eczeÅ„stwa. Warto wiÄ™c wybierać żywność sprawdzonÄ… i bezpiecznÄ… dla najmÅ‚odszych, oznaczonÄ… wskazaniem wieku. ProfilaktykÄ™ chorób cywilizacyjnych, której ważnym elementem jest sposób żywienia, warto bowiem zacząć jak najwczeÅ›niej.

Kancerogenne zanieczyszczenia oraz bezpieczne normy dla różnych grup konsumentów:

  • Pestycydy – sÄ… wykorzystywane w celu ochrony roÅ›lin i produktów roÅ›linnych, sÄ… stosowane również w celu poprawy jakoÅ›ci pÅ‚odów rolnych, dlatego obecne sÄ… przede wszystkim w warzywach, owocach i zbożach.

Maksymalne dopuszczalne poziomy zanieczyszczeÅ„ takich jak pozostaÅ‚oÅ›ci pestycydów, Å›rodków ochrony roÅ›lin dla żywnoÅ›ci dla niemowlÄ…t i maÅ‚ych dzieci oznaczonej wskazaniem wieku sÄ… nawet do kilku tysiÄ™cy razy niższe niż normy dla osób dorosÅ‚ych.

  • Metale ciężkie – wÅ›ród metali o najwiÄ™kszym szkodliwym dziaÅ‚aniu dla zdrowia sÄ… kadm, oÅ‚ów, rtęć i cyna. Ich obecność w żywnoÅ›ci wynika z zanieczyszczenia Å›rodowiska. KumulujÄ… siÄ™ przede wszystkim w warzywach: saÅ‚acie, kapuÅ›cie, burakach, marchwi, szpinaku, pietruszce i ziemniakach. Zanieczyszczone mogÄ… być tez zboża i przetwory zbożowe.

Maksymalna dopuszczalna zawartość oÅ‚owiu w żywnoÅ›ci dla niemowlÄ…t i maÅ‚ych dzieci oznaczonej wskazaniem wieku jest 10 razy mniejsza, a kadmu i cyny 5 razy mniejsza niż w Å¼ywnoÅ›ci dla dorosÅ‚ych,

  • Azotany i azotyny – ich zawartość w żywnoÅ›ci jest skutkiem stosowania w produkcji zwiÄ…zków chemicznych i sztucznych nawozów, dlatego ich gÅ‚ównym źródÅ‚em sÄ… warzywa. Najwyższe iloÅ›ci azotynów kumulujÄ… buraki ćwikÅ‚owe, kapusta biaÅ‚a, pomidory i marchew.

Maksymalna dopuszczalna zawartość azotanów w żywnoÅ›ci dla niemowlÄ…t i maÅ‚ych dzieci oznaczonej wskazaniem wieku jest 35 razy mniejsza niż w żywnoÅ›ci dla dorosÅ‚ych.

  • Mitotoksyny – znajdujÄ… siÄ™ w okoÅ‚o 20% produktów żywnoÅ›ciowych, szczególnie pochodzenia roÅ›linnego. NiemowlÄ™ta sÄ… szczególnie narażone na patulinÄ™, ponieważ może ona być obecna w jabÅ‚kach, które sÄ… popularne w diecie niemowlÄ…t.

Maksymalna dopuszczalna zawartość patuliny w żywności dla niemowląt i małych dzieci oznaczonej wskazaniem wieku jest 2,5 razy mniejsza niż w żywności dla dorosłych.

  • WielopierÅ›cieniowe wÄ™glowodory aromatyczne (WWA) – gÅ‚ównym źródÅ‚em tych zanieczyszczeÅ„ sÄ… paliwa kopalniane, gazy spalinowe, dymy z zakÅ‚adów przemysÅ‚owych oraz energia wytwarzana w elektrowniach i elektrociepÅ‚owniach, dlatego roÅ›liny uprawiane w ich pobliżu mogÄ… kumulować te niebezpieczne zwiÄ…zki. WWA mogÄ… być również dostÄ™pne w żywnoÅ›ci w wyniku obróbki cieplnej, m.in. wÄ™dzenia, grillowania, pieczenia, smażenia i suszenia.

Maksymalna dopuszczalna zawartość WWA w żywności dla niemowląt i małych dzieci oznaczonej wskazaniem wieku jest 5 razy mniejsza niż w żywności dla dorosłych.

  • Dioksyny – sÄ… wysoce toksyczne, do żywnoÅ›ci przedostajÄ… siÄ™ jako efekt skażenia Å›rodowiska. ZnajdujÄ… siÄ™ gÅ‚ównie w tÅ‚uszczach i produktach, które go zawierajÄ…. Najczęściej wystÄ™pujÄ… w mleku i produktach mlecznych, miÄ™sie i rybach. SÄ… szczególnie niebezpieczne dla kobiet w ciąży, ponieważ majÄ… zdolność przenikania przez Å‚ożysko i mogÄ… prowadzić do obumarcia zarodka lub wyksztaÅ‚cenia siÄ™ wad rozwojowych. MogÄ… też przenikać do mleka matki, stanowiÄ… zagrożenie dla kobiet karmiÄ…cych piersiÄ….[3]

Maksymalna dopuszczalna zawartość dioksyn w żywności dla niemowląt i małych dzieci oznaczonej wskazaniem wieku jest 40 razy mniejsza niż w żywności dla dorosłych.

Jakie są skutki spożywania zanieczyszczonej żywności?

Spożycie zanieczyszczonej żywnoÅ›ci, w której obecne sÄ… przekraczajÄ…ce normy iloÅ›ci pestycydów, azotanów i metali ciężkich, ma niebezpieczne konsekwencje dla organizmu. Niektóre z nich mogÄ… ujawnić siÄ™ dopiero po wielu latach. Narażenie organizmu niemowlÄ™cia czy maÅ‚ego dziecka na zwiÄ…zki toksyczne niesie ze sobÄ… także ryzyko rozwoju szeregu chorób nowotworowych w przyszÅ‚oÅ›ci. PamiÄ™tajmy, że skutki spożywania skażonej żywnoÅ›ci nie sÄ… natychmiastowe i jednorazowe. Zazwyczaj ujawniajÄ… siÄ™ w dorosÅ‚ym życiu.

Jak zapobiegać?

WystÄ™powanie niebezpiecznych dla zdrowia kancerogennych zwiÄ…zków zależne jest od wielu czynników, na które my, konsumenci, nie zawsze mamy wpÅ‚yw. Zagrożenia mogÄ… pojawić siÄ™ już na etapie uprawy i plonów poprzez transport, sposób przechowywania oraz przygotowanie posiÅ‚ku. Niemożliwe jest caÅ‚kowite wyeliminowanie niebezpiecznych zwiÄ…zków z diety, jednak wybór sprawdzonych dostawców oraz produktów dostosowanych do wyjÄ…tkowych potrzeb wrażliwych konsumentów daje pewność spożywania żywnoÅ›ci bezpiecznej pod kÄ…tem zanieczyszczeÅ„ i substancji dodatkowych. Tak jak podczas ciąży i wyÅ‚Ä…cznego karmienia piersiÄ… zapewniamy dziecku ochronÄ™, bezpieczeÅ„stwo i wszystkie potrzebne mu skÅ‚adniki odżywcze, kontynuujmy te starania również w okresie, w którym wprowadzamy do jego diety kolejne produkty, inne niż mleko mamy.

Co Ty możesz zrobić?

  • Kupuj bezpiecznÄ… żywność, która speÅ‚nia restrykcyjne normy dotyczÄ…ce skÅ‚adu, pochodzenia i jakoÅ›ci produktów przeznaczonych dla niemowlÄ…t i maÅ‚ych dzieci.
  • Wybieraj produkty najwyższej jakoÅ›ci, pochodzÄ…ce ze sprawdzonych i zaufanych źródeÅ‚.
  • Wybieraj produkty z oznaczeniem wiekowym, dostosowane do potrzeb niemowlÄ…t i maÅ‚ych dzieci.
  • Å»ywność przechowuj zgodnie z zaleceniami producenta.

WiÄ™cej o bezpieczeÅ„stwie żywnoÅ›ci oraz szczególnych potrzebach żywieniowych najmÅ‚odszych dzieci znaleźć można na edukacyjnej platformie www.1000dni.pl

 

 



[1] Didkowska Joanna, Wojciechowska Urszula. Zachorowania i zgony na nowotwory zÅ‚oÅ›liwe w Polsce. Krajowy Rejestr Nowotworów, Centrum Onkologii - Instytut im. Marii SkÅ‚odowskiej - Curie. DostÄ™pne na stronie http://onkologia.org.pl/k/epidemiologia/

[2] J.w.

[3] ŹródÅ‚o: Raport „BezpieczeÅ„stwo żywnoÅ›ci a potrzeby żywieniowe niemowlÄ…t i maÅ‚ych dzieci”, pod red. Stowarzyszenia Promocji Zdrowego Å»ywienia Dzieci „Zdrowe Pokolenia” we wspóÅ‚pracy z FundacjÄ… NUTRICIA 2015. Do pobrania tutaj: http://www.1000dni.pl/up/images/76umk4uqgi8/tbt-raport-www-final.pdf

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.22.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
21.07.2024

Szukam pracy

Dodaj nowe og³oszenie