Msza święta w ramach nowenny przygotowującej do obchodów 300-lecia Suwałki, odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej w miejscu, gdzie w latach 1710-1835 był główny ołtarz pierwszego w Suwałkach kościoła pw. Świętego Krzyża oraz imprezy w ramach VI Suwalskiego Dnia Rodziny to najważniejsze niedzielne wydarzenia religijne i społeczne w Suwałkach.
- W tej kolejnej mszy świętej wielkiej nowenny, którą chcemy przygotować się do uroczystości trzechset lecia Suwałk, chcemy prosić Boga Wszechmogącego o potrzebne łaski, Boże błogosławieństwo dla każdego z nas. – przed rozpoczęciem mszy św. celebrowanej przez ks. bp Romualda Kamińskiego i kapłanów z suwalskich parafii mówił ks. Jarema Sykulski, moderator Miasta Suwałki. – Chcemy dzisiaj w szczególnym akcie, który będzie miał miejsce po mszy świętej, odsłonięcia pamiątkowej tablicy w miejscu gdzie był pierwszy ołtarz w tym mieście, gdzie była sprawowana msza święta, gdzie były udzielane sakramenty chrztu w imię Trójcy Przenajświętszej, to miejsce upamiętnić i podziękować Bogu, że właśnie wokół ołtarza miały miejsce początki naszego miasta. Od sześciu lat tę uroczystość wiążemy również z innym wydarzeniem. W całej Polsce odbywają się marsze dla życia, marsze dla rodzin. Chcemy w ramach naszego festynu również prosić o to, aby każde życie poczęte, nie narodzone i każde życie od poczęcia do narodzenia było szanowane w naszej Ojczyźnie. Przez radość festynu rodzinnego chcemy dzielić się tą radością z innymi, dziękować Bogu za każde życie, a także prosić, aby to dobro, które rozpoczęło się w naszej Ojczyźnie przez program „500 +” przynosiło jak największe i obfite błogosławieństwo. Chcemy także dziękować za to, że Ojciec Święty Jan Paweł II, przed 18 laty na tej ziemi nie tylko sprawował mszę świętą, ale chciał pobyć na niej dłużej, wypocząć, a jednocześnie chcemy prosić, aby to słowo jakie wypowiedział do nas przed laty w nas zawsze trwało i przynosiło błogosławione owoce.
Przypomnijmy, że prawa miejskie król August II Sas nadał Suwałkom 2. maja 1720 roku, a zatem 2. maja 2020 roku świętować będziemy 300-setną rocznicę tego wydarzenia, ale jak w homilii mówił ks. bp Romuald Kamiński „jesteśmy jeszcze w czasie pielgrzymki, przygotowania. Tak jest w liturgii Kościoła, że wszystkie wielkie wydarzenia poprzedzone są szczególną modlitwą zawartą właśnie w dziewięciu dniach, a w tym wypadku w dziewięciu latach po to aby się dobrze przygotować i dobrze je przeżyć. Ten czas jubileuszu, te przygotowania są po to, że kiedy nastąpi ta rocznica siłą rzeczy wejdziemy w nowy okres, ale będziemy mogli powiedzieć, że wchodzimy z prawdziwą mocą, bo się dobrze przygotowaliśmy i uprosiliśmy kogo trzeba o błogosławieństwo.”
W czasie wystąpienia w parku Konstytucji 3 Maja Prezydent Miasta Suwałk Czesław Renkiewicz przypomniał, że nowennę przygotowującą do jubileuszowych obchodów 300-lecia Suwałk zainicjował w roku 2010 biskup ełcki Jerzy Mazur, która odprawiana jest w każdy drugi weekend czerwca aż do roku 2020. Przybliżył też historię budowy kościoła, którego fragmenty fundamentów w obecnym parku miejskim pokazano mieszkańcom przed rokiem, a teraz w miejscu, w którym znajdował się ołtarz główny, odsłonięto pamiątkową tablicę. Budowę kościoła rozpoczęto w roku 1710 a zakończono w 1714. Rok później prawa miejskie nadali Suwałkom kameduli wigierscy, a potwierdził je w roku 1720 król August II Sas. Odsłonięcie pamiątkowej tablicy wpisuje się w program jubileuszowych uroczystości, na które złożą się m.in.: sporządzenie biografii ludzi, którzy przez trzy wieki pracowali na rzecz rozwoju miasta, na rok 2020 planowany jest Zjazd Suwalczan rozsianych nie tylko po Polsce i Europie, ale także po świecie, a także zorganizowanie inscenizacji historycznej, plenerowego widowiska, które wzięłoby początek w klasztorze wigierskim, a kończyło w Suwałkach „nadaniem praw miejskich przez króla Augusta II Sasa”. Będą też pamiątkowe wydawnictwa, medale, gadżety nawiązujące do tej rocznicy.
Tablicę pamiątkową w miejscu, w którym znajdował się ołtarz główny kościoła pw. Świętego Krzyża odsłonili ks. bp Romuald Kamiński, poseł na Sejm RP Bożena Kamińska, Prezydent Miasta Suwałk Czesław Renkiewicz i przewodniczący Rady Miejskiej Suwałk Zdzisław Przełomiec, co brawami nagrodziło ok. 100 mieszkańców miasta.
W ramach VI Suwalskiego Festynu Rodziny na scenie muszli koncertowej z koncertem ewangelizacyjno-uwielbieniowym „ Życie jest w nas” wystąpił zespół Angels Song Power z Łomży. Oprawę muzyczną mszy świętej zapewnił zespół młodzieżowy z Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Suwałkach.
Tadeusz Moćkun
PS. Niestety, po raz kolejny uroczystą mszę świętą odprawianą na powietrzu zakłócała prowadzona w muszli koncertowej próba zespołu muzycznego. Tak było 3 Maja, kiedy interweniowały służby Prezydenta Suwałk, tak było i w czasie niedzielnej mszy, kiedy interweniowali dwaj księża. Kolejna taka uroczystość 11 Listopada. Miejmy nadzieję, że tym razem próby zespołów muzycznych nie zakłócą przebiegu uroczystości religijnych.