Choć ten proceder jest doskonale znany już od kilku lat, a pracownicy policji czy Miejskich Ośrodków Pomocy Rodzinie często o nim informują i przestrzegają, wciąż niestety nie brakuje osób, które dają się nabrać oszustom.
Do domu, zwÅ‚aszcza osoby starszej dzwoni rzekomy „wnuczek”, czy też osoba podajÄ…ca siÄ™ za pracownika sÅ‚użb mundurowych i prosi o przekazanie pieniÄ™dzy. WymyÅ›lane sÄ… różne legendy – a to, ze doszÅ‚o do wypadku i trzeba szybko pokryć szkodÄ™, a to że konieczna jest natychmiastowa wpÅ‚ata kaucji, że trzeba zabrać pieniÄ…dze z konta, bo już namierzyli je hakerzy itd. Rezultat jest niestety taki sam – utrata oszczÄ™dnoÅ›ci, nieraz gromadzonych przez wiele, wiele lat.
Tylko w minionÄ… Å›rodÄ™ na terenie województwa podlaskiego policjanci ujawnili czternaÅ›cie usiÅ‚owaÅ„ wyÅ‚udzeÅ„ pieniÄ™dzy metodÄ… „na policjanta” - trzy na terenie powiatu suwalskiego, siedem w powiecie augustowskim i cztery w biaÅ‚ostockim.
- Nasi mieszkaÅ„cy byli ostrożni i od razu powiadomili o dziwnym telefonie dyżurnego suwalskiej Policji. W przypadku otrzymania niepokojÄ…cych telefonów - należy jak najszybciej zadzwonić pod nr tel. 997. Nie dajmy siÄ™ oszukać! - apeluje podkom. Eliza Sawko, oficer prasowy policji w SuwaÅ‚kach.
W poniedziałek mieszkanka Czarnej Białostockiej przekazała oszustom 4 tys. złotych i złoty łańcuszek.
- Sprawca zadzwoniÅ‚ do starszej kobiety na telefony stacjonarny. ZapÅ‚akany gÅ‚os podawaÅ‚ siÄ™ za córkÄ™, która miaÅ‚a wypadek drogowy, a później mężczyzna podajÄ…cy siÄ™ za policjanta mówiÅ‚ o koniecznoÅ›ci przygotowania pieniÄ™dzy w celu unikniÄ™cia odpowiedzialnoÅ›ci prawnej czÅ‚onka rodziny – opisuje sytuacjÄ™ policja.
Na terenie powiatu monieckiego oszust podawaÅ‚ siÄ™ za prokuratora, ale pomimo manipulacji i wywieranej presji, rozmówcy nie dali siÄ™ nabrać.
Oprac. (just)