Suwalska sekcja "Krav Maga" działa od września ubiegłego roku, a w minioną sobotę trenujący w niej studenci zaliczyli pierwszy w historii sekcji egzamin na stopnie Krav Maga. B-1 (beginner 1) to pierwszy stopień wtajemniczenia polegający na wykorzystaniu nie tylko technik walki, ale także partnerów i tarcz. Krav Maga to sztuka obrony w trakcie napadu, szantażu czy innego zagrożenia, bazujący na naturalnych odruchach człowieka.
W swoim codziennym treningu adepci uczą się bronić przed zagrożeniami które mogą wystąpić w drodze do pracy, w restauracji, windzie, klatce schodowej, pociągu, autobusie – tę sztukę samoobrony przybliża Andrzej Gajewski, który z bratem Tomaszem, prowadzi suwalską sekcję. – Tam gdzie są ludzie, są też zagrożenia. Dlatego w treningu wykorzystujemy nowoczesne metody, pracujemy pod dużym obciążeniem fizycznym, stresem. Uczymy jak unikać zagrożeń, a w sytuacjach bez wyjścia jak im przeciwdziałać, jak radzić sobie w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia.
Egzamin, który przeprowadził Dyrektor The International Association of Krav Maga Warriors (IAKMW) Tomasz Dembiński zdali wszyscy.
„Wszystkim tym, którzy dziś swą wielomiesięczną pracę przekuli w zdany egzamin "B1" Pokazaliście charakter, serce, wolę do walki, poświęcenie i można by tak w nieskończoność!!! Jedno jest pewne IAKMW rośnie w siłę, a suwalski oddział od dziś posiada w swoich szeregach studentów legitymujących się dyplomem "B1" – na facebooku napisał Andrzej Gajewski.
Na potwierdzenie skuteczności Krav Maga A. Gajewski przywołuje zdarzenie z sylwestrowej nocy, kiedy na ulicy dwaj mężczyźni napadli na jednego z trenujących. Okazało się że w tym przypadku przysłowiowa „kosa trafiła na kamień”. Chłopak który miał być ofiarą uszedł bez żadnych obrażeń. Incydent zgłosił na policję i, jak przyznał, kiedy oddalał się z miejsca, widział za sobą tylko „kałużę krwi i dwie osoby na dole”.
Do czerwca suwalska Krav Maga planuje jeszcze pokazowe ćwiczenia z zakresu obrony przed atakiem z bronią palną i posługiwania się taką bronią oraz reakcję na agresję czy próbę kradzieży w autobusie komunikacji miejskiej (jeśli znajdą taki autobus) i na przystanku autobusowym.