08.03.2025

Nowe drzewa i krzewy upiększą Suwałki. Wiosenne nasadzenia w mieście

Luty i początek marca w Suwałkach upłynęły pod znakiem intensywnych prac związanych z pielęgnacją zieleni oraz przygotowaniami do wiosennych nasadzeń.

Dział Zieleni Miejskiej Zarządu Dróg i Zieleni w Suwałkach skupił się na przycinaniu drzew i krzewów, dbając o bezpieczeństwo oraz estetykę przestrzeni miejskiej. Natomiast na okres meteorologicznej wiosny zaplanowane jest m.in. zagospodarowanie ronda Bitwy Niemeńskiej oraz nowe nasadzenia drzew i kwiatów w kilku lokalizacjach.

Prace pielęgnacyjne w lutym i marcu

W lutym oraz na początku marca Dział Zieleni Miejskiej  intensywnie pracował nad cięciami sanitarnymi i technicznymi drzew i krzewów. Szczególną uwagę poświęcono pielęgnacji żywopłotów w pasach drogowych i na skwerach, co miało na celu poprawę estetyki oraz zdrowotności miejskiej roślinności.

Działania te nie tylko przygotowały miasto na nadchodzącą wiosnę, ale również zwiększyły bezpieczeństwo mieszkańców, eliminując chore i osłabione gałęzie, które mogły stanowić zagrożenie.

Wiosenne nasadzenia – drzewa i kwiaty ozdobią miasto

Gdy tylko warunki atmosferyczne będą sprzyjały nasadzeniom Suwałki wzbogacą się o nowe drzewa i rośliny. Jednym z kluczowych projektów jest zagospodarowanie ronda Bitwy Niemeńskiej, zlokalizowanego u zbiegu ulic Franciszkańskiej, Szpitalnej i Rodziny Rylskich. Planowane nasadzenia obejmują:

- brzozę pożyteczną – 3 sztuki,

- śmiałka darniowego – 36 sztuk,

- ostnicę mocną – 32 sztuki,

- sosnę górską– 20 sztuk

oraz inne rośliny, które poprawią wygląd i bioróżnorodność tej przestrzeni.

Oprócz ronda, drzewa i krzewy pojawią się także w innych częściach miasta. W planach nasadzeń są:

- Bulwary im. W. Kunca – wierzba biała (1 sztuka),

- Bulwary nad Czarną Hańczą – wierzba biała (8 sztuk),

- Plac zabaw u zbiegu ul. I. Krasickiego i ul. gen. W. Sikorskiego – liczba i gatunki drzew zostaną dobrane w miarę dostępności materiału szkółkarskiego,

- Ul. ks. K. A. Hamerszmita – lipa drobnolistna (1 sztuka),

- Ul. T. Noniewicza – robinia akacjowa (1 sztuka),

- Rondo u zbiegu ulic Świtalskiego, Wylotowej i Kuklińskiego – krzewy tawuły japońskiej (300 szt.).

Oprócz drzew, miasto rozkwitnie także kolorowymi kwiatami. Wiosenne nasadzenia obejmą głównie bratki i stokrotki, które pojawią się w gazonach oraz na miejskich kwietnikach i rabatach. Dzięki temu nasza przestrzeń zyska barwny, wiosenny charakter, a mieszkańcy będą mogli cieszyć się estetycznym otoczeniem. Natomiast w parkach, na skwerach u bulwarach już niedługo zakwitną krokusy, które zostały posadzone w poprzednich latach.

Zieleń dla lepszego miasta

Podjęte w lutym i marcu prace pielęgnacyjne oraz zaplanowane nasadzenia to kolejny krok w kierunku uczynienia Suwałk bardziej przyjaznymi dla mieszkańców i środowiska. Suwalczanie będą mogli podziwiać efekty tych działań już w najbliższych miesiącach, gdy wiosna rozkwitnie pełnią barw – informuje ZDiZ w Suwałkach.

 

 

Fot. Archiwum ZDiZ w Suwałkach

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
12.17.2025 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.2226 4.3080
USD 0.00% 3.6134 3.6864
GBP 0.00% 4.8314 4.9290
CHF 0.00% 4.5222 4.6136
Dodaj nowe ogoszenie