Zakup specjalistycznego sprzętu, rozbudowa i modernizacja budynków, rozszerzenie działalności placówki oraz stworzenie nowych, aktywnych form terapii dla osób cierpiących na przewlekłe schorzenia psychiczne i pacjentów psychogeriatrycznych.
To wszystko w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy zrealizuje suwalski specjalistyczny szpital psychiatryczny.
Placówka otrzymała na ten cel niebagatelną dotację z funduszy norweskich oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. W piątek, 12 września odbędzie się międzynarodowa konferencja inaugurująca ten projekt.
W konferencji inaugurującej projekt pt. „Transgraniczna Akademia Psychiatrii Aktywnej” wezmą udział przedstawiciele samorządów, Ministerstwa Zdrowia, placówek dyplomatycznych m.in. z Norwegii, Islandii i Szwajcarii oraz środowiska medycznego i pacjentów. Spotkanie odbędzie się w sali konferencyjnej Specjalistycznego Psychiatrycznego Samodzielnego Publicznego ZOZ w Suwałkach, ul. Szpitalna 62. Początek o godzinie 10.00.
Jak informuje Bożena Łapińska, Dyrektor placówki, celem realizowanego projektu jest poprawa jakości opieki i leczenia nad osobami z zaburzeniami psychicznymi i psychogeriatrycznymi poprzez stworzenie nowych form aktywnej terapii oraz rozszerzenie działalności Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego Psychiatrycznego w Suwałkach.
- Dzięki 12 mln złotych z funduszy norweskich i podlaskiego urzędu marszałkowskiego przejdą modernizację obiekty szpitalne oraz zostanie zakupiony nowy, specjalistyczny sprzęt medyczny, co korzystnie wpłynie na poprawę warunków udzielania świadczeń. W ten sposób szpital powiększy swój potencjał do wysokiej jakości leczenia w komfortowych warunkach większej ilości osób - zaznacza.
Dodatkowo, w ramach projektu zostaną zrealizowane specjalistyczne szkolenia personelu, uruchomiony specjalny punkt informacyjny dla rodzin osób dotkniętych chorobami psychicznymi i seniorów – potencjalnych pacjentów psychogeriatrycznych. W planach projektu jest również organizacja transgranicznej spartakiady dla pacjentów z krajów ościennych.
Rozpoczynający się projekt Transgraniczna Akademia Psychiatrii Aktywnej bezpośrednio wpisuje się w realizację założeń Programu PL07 Poprawa i lepsze dostosowanie ochrony zdrowia do trendów demograficzno-epidemiologicznych w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014 i dotyczy obszaru interwencji: Lepsze dostosowanie opieki zdrowotnej w celu sprostania potrzebom szybko rosnącej populacji osób przewlekle chorych i niesamodzielnych oraz osób starszych.