Mało znany nawet dla znawców malarstwa, namalowany 141 lat temu obraz Alfreda Wierusza-Kowalskiego można od dziś podziwiać w suwalskim Muzeum Okręgowym.
Obraz nosi tytuÅ‚ „Powrót kwestarza” i nawiÄ…zuje do powiastki o podobnym tytule ze schyÅ‚ku XIX wieku.
- Jest to dzieÅ‚o niezmiernie ważne. Tym obrazem Alfred Wierusz-Kowalski zadebiutowaÅ‚ w 1873 roku na Å›wiatowej wystawie w Wiedniu. ByÅ‚a to już piÄ…ta taka wystawa. WczeÅ›niejsze odbywaÅ‚y siÄ™ w Londynie, Paryżu. Ich ideÄ… byÅ‚o prezentowanie ówczesnego dorobku ludzkoÅ›ci . Ludzie przybywali na ekspozycje z caÅ‚ego Å›wiata– opowiada Eliza PtaszyÅ„ska prowadzÄ…ca dziaÅ‚ sztuki w Muzeum OkrÄ™gowym w SuwaÅ‚kach.
„Powrót kwestarza” Wierusza-Kowalskiego obejrzaÅ‚o wtedy w Wiedniu okoÅ‚o 7 milionów zwiedzajÄ…cych. Potem sÅ‚uch po tym obrazie zaginÄ…Å‚. Nigdzie nie byÅ‚ już pokazywany.
Artysta namalowaÅ‚ „Powrót kwestarza” w wieku 24-lat, na póÅ‚metku swojej drogi artystycznej. ByÅ‚ już po warszawskiej klasie rysunkowej i , chociaż nie byÅ‚a to szkoÅ‚a wyższa – miaÅ‚ dobre podstawy do dalszej nauki warsztatu.
- Obraz powstaÅ‚ najprawdopodobniej zimÄ… 1872 roku w Pradze, ale artysta wykoÅ„czyÅ‚ go i postawiÅ‚ sygnaturÄ™ w 1873 bÄ™dÄ…c już w Monachium – tÅ‚umaczy PtaszyÅ„ska.
Można powiedzieć, że pÅ‚ótno koÅ„czy pewien etap twórczoÅ›ci Wierusza. Nie wracaÅ‚ on już później do rodzajowych scen z przeszÅ‚oÅ›ci. W Monachium artysta „wpadÅ‚” w nurt impresjonizmu, rozwinÄ…Å‚ siÄ™.
- Chociaż na tym pÅ‚ótnie można już dostrzec cechy tak charakterystyczne dla późniejszej, dojrzaÅ‚ej twórczoÅ›ci Wierusza-Kowalskiego, jak: niezwykÅ‚y dynamizm, narracyjność opowieÅ›ci, wierne odzwierciedlenie anatomii zwierzÄ…t i ludzi, duże skróty perspektywiczne. A także umiejÄ™tne oddanie nastroju, emocjonalność i doskonale uchwycony moment przeÅ‚amania pór dnia – opisuje PtaszyÅ„ska.
„Powrót kwestarza” doÅ‚Ä…czyÅ‚ do pozostaÅ‚ych obrazów Wierusza-Kowalskiego w suwalskim Muzeum OkrÄ™gowym, przy ul. KoÅ›ciuszki 81.
Godziny otwarcia Muzeum:
1 maja (czwartek) – nieczynne
2 maja (piÄ…tek) – 8.00 -16.00
3 maja (sobota) – 11.00-17.00
4 maja (niedziela) – 9.00 -17.00
5 maja (poniedziaÅ‚ek) – nieczynne
6 maja (wtorek) – 8.00 – 16.00
(just)