Muzeum Okręgowe w Suwałkach, Muzeum im. Marii Konopnickiej, Centrum Sztuki Współczesnej Andrzeja Strumiłły oraz Archiwum Państwowe zaprosiły na Noc Muzeów. Z bogatej oferty skorzystać mogli miłośnicy malarstwa, fotografii, osoby zainteresowane historią, motoryzacją, a także najmłodsi, na których czekały gry i zabawy na podwórku
W Muzeum Okręgowym można było zwiedzać wystawy: „Alfred Wierusz-Kowalski 1849-1915”, „Najstarsze dzieje. Suwalszczyzna i Wschodnie Mazury od schyłku epoki lodowej do upadku Jaćwieży”, „Na dziejowym trakcie”, „Archeomoda...”.
W Muzeum im. Marii Konopnickiej odbyły się Wielkie Mistrzostwa w Grach Ogrodowych i Podwórkowych oraz „Bajkowy świat Marii Konopnickiej – projekcja ze starego rzutnika”. Okazało się, że nawet w dobie królowania tabletów i smartfonów, gra w klasy czy w gumę to nadal fajna sprawa.
Centrum Sztuki Współczesnej galeria Andrzeja Strumiłły zaprosiło na prezentację działań fotograficznych Małej Szkoły Fotografii „Wokół krzywińskich sucharów WPN” oraz do zwiedzania wystaw: Andrzej Strumiłło „Dziennik A4”, „Chleba naszego powszedniego... .” Wystawa malarstwa i rzeźby Walentyny Szoby i Władimira Pantielejewa.
Natomiast w Archiwum Państwowym można było obejrzeć wystawę Archiwum Narodowego w Krakowie „Dziś albo nigdy. Wielka Wojna i polskie dążenia niepodległościowe” oraz prezentację multimedialną „Zanim przyszła wolność. Suwalszczyzna listopad 1918 – sierpień 1919″i opowieść o Generale.
Miłośnicy starych aut i motocykli mogli z bliska przyjrzeć się unikatowym modelom pod Browarem Północnym przy ul. Noniewicza.
Jak zwykle Noc Muzeów w Suwałkach cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Była to już 15. edycja tego przedsięwzięcia w Polsce. Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w 1997 roku w Berlinie. Szacuje się, że rok temu muzea i instytucje kultury odwiedziło ponad 200 tys. osób.
Zdjęcia: Miłosz Kozakiewicz i Marcel Kwiatkowski