Wszystko wskazuje na to, że państwo straciło zainteresowanie szczegółami z życia swoich obywateli, bo w nowym dokumencie tożsamości nie będzie już informacji o wzroście, adresie zameldowania i kolorze oczu. Nie będzie też zeskanowanego podpisu posiadacza dokumentu.
WydziaÅ‚y Spraw Obywatelskich majÄ… peÅ‚ne rÄ™ce roboty. 1 marca weszÅ‚a w życie ustawa o zmianach w dowodach osobistych. Każdy, kto zÅ‚oży wniosek o wydanie dowodu, otrzyma już nowy dokument. Z nowego dokumentu zniknÄ… zapisy o kolorze oczu i wzroÅ›cie, podpis a także, przez niektórych uważany za relikt PRL-u – adres zameldowania. Pozostanie zapis o obywatelstwie polskim.
Wniosek o wyrobienie dowodu będzie można złożyć w każdej gminie na terenie kraju, niezależnie od meldunku, a nawet wysłać przez Internet.
- To bardzo korzystna zmiana. CzÄ™sto ludzie skÅ‚adali wniosek o wydanie dowodu, a potem nie mieli kiedy go odebrać. Dokumenty leżaÅ‚y po kilka miesiÄ™cy. Dla wÅ‚aÅ›cicieli też byÅ‚ to kÅ‚opot – przyjeżdżać na przykÅ‚ad z Warszawy po odbiór – mówi Daniel Jaroszewicz, naczelnik WydziaÅ‚u Spraw Obywatelskich suwalskiego ratusza.
Tak jak do tej pory, dowód bÄ™dzie wydawany bezpÅ‚atnie. BÄ™dzie ważny przez 10 lat, z wyjÄ…tkiem dowodu osobistego wydawanego dzieciom poniżej piÄ…tego roku życia, który bÄ™dzie ważny przez 5 lat.
Nowy dowód bÄ™dzie miaÅ‚ trochÄ™ inny wyglÄ…d, chociaż format i rozmiar pozostanÄ… takie same oraz dodatkowe zabezpieczenia, tzw. mikrodruki. DziÄ™ki temu znacznie trudniej bÄ™dzie go sfaÅ‚szować. Zmieni siÄ™ fotografia do nowego dokumentu - bÄ™dzie taka sama jak ta, która obowiÄ…zuje w paszportach.
To, że z dokumentu zniknie zapis o adresie zameldowania, zaoszczędzi petentom fatygi przy kolejnych przeprowadzkach.
- ObowiÄ…zek meldunkowy dalej oczywiÅ›cie jest. W nowych dokumentach po prostu nie bÄ™dzie wpisywany adres. Ci, którzy majÄ… dokumenty z adresem, niczego nie muszÄ… zmieniać – tÅ‚umaczy.
UrzÄ™dnicy zapewniajÄ…, że brak w dowodzie informacji o adresie zameldowania nie spowoduje żadnych utrudnieÅ„ na poczcie, w banku czy u notariusza. By odebrać przesyÅ‚kÄ™, wystarczy potwierdzenie dokumentem tożsamoÅ›ci. W 2014 roku wydano ponad 4,6 mln dowodów osobistych.
(just)