Korzystanie z zasobów energii odnawialnej zarówno do podgrzewania wody, jak i ogrzewania całego domu cieszy się coraz większą popularnością. Wiele osób staje przy tym przed dylematem, co wybrać – panele fotowoltaiczne, kolektory słoneczne czy pompę ciepła? W rzeczywistości rozwiązania te nie wykluczają się nawzajem, a największą efektywność uzyskać można umiejętnie łącząc je w kompletny system.
Zarówno wysokie ceny tradycyjnych źródeÅ‚ energii, jak i stale rosnÄ…ca Å›wiadomość ekologiczna sprawiajÄ…, że wielu wÅ‚aÅ›cicieli domów jednorodzinnych skÅ‚ania siÄ™ do korzystania z zasobów naturalnych – promieni sÅ‚onecznych czy wiatru.
Do tej pory najczęściej wybieranym rozwiÄ…zaniem byÅ‚y kolektory sÅ‚oneczne, które pozwalajÄ… na podgrzewanie wody użytkowej. W ostatnim czasie, m.in. za sprawÄ… zmian w prawie czy wiÄ™kszych dotacji, coraz wiÄ™kszÄ… popularnoÅ›ciÄ… cieszÄ… siÄ™ panele fotowoltaiczne, pozwalajÄ…ce na generowanie prÄ…du. Do tego dochodzÄ… jeszcze pompy ciepÅ‚a zapewniajÄ…ce centralne ogrzewanie.
– Wbrew pozorom nie mamy tu jednak do czynienia z wyborem albo-albo. W optymalnym systemie wszystkie wymienione rozwiÄ…zania mogÄ… ze sobÄ… wspóÅ‚grać, zapewniajÄ…c najwiÄ™kszÄ… efektywność energetycznÄ… – wyjaÅ›nia PaweÅ‚ SokóÅ‚ z firmy Soleo.
W praktyce w takim przypadku kolektory sÅ‚oneczne zapewniajÄ… podgrzewanie wody, pompa ciepÅ‚a ogrzewa dom, a prÄ…d niezbÄ™dny do jej pracy dostarczajÄ… panele fotowoltaiczne. Warto wiedzieć, jak dziaÅ‚ajÄ… poszczególne elementy takiej instalacji.
Panele fotowoltaiczne
Podstawowym zadaniem paneli fotowoltaicznych jest przekształcanie pozyskanej energii słonecznej w prąd. Dzięki temu dane gospodarstwo domowe może się niemal całkowicie uniezależnić od sieci energetycznej.
- Co oczywiste, kluczowy wpÅ‚yw na efektywność systemu fotowoltaicznego ma nasÅ‚onecznienie miejsca, w którym zostanÄ… zamontowane panele. Mocne promieniowanie przy dużej liczbie sÅ‚onecznych dni podnosi ilość energii elektrycznej uzyskiwanej z danej instalacji – dodaje przedstawiciel Soleo.
RozwiÄ…zanie to jest szczególnie polecane do miejsc o bardzo dużym zapotrzebowaniu energetycznym – takich, jak gospodarstwa rolne, pieczarkarnie czy chÅ‚odnie, gdzie tworzony prÄ…d jest zużywany „na bieżąco”. Wyzwaniem jest dziÅ› bowiem magazynowanie energii. Do tego niezbÄ™dne sÄ… odpowiednie akumulatory, które charakteryzujÄ… siÄ™ jednak niezbyt wysokÄ… trwaÅ‚oÅ›ciÄ… i znaczÄ…co podnoszÄ… koszt caÅ‚ej inwestycji.
Pamiętajmy jednak o mających nastąpić zmianach. Zgodnie z nowym prawem od 1 stycznia 2016 roku tworzony przez nas prąd będzie można odsprzedawać do sieci energetycznej.
Kolektory słoneczne
W teorii paneli fotowoltaicznych używać można także do grzania wody w domu. Jednak przy takim zastosowaniu ich sprawność wynosi tylko ok. 15 proc. Dużo lepszym rozwiÄ…zaniem do grzania wody użytkowej sÄ… kolektory sÅ‚oneczne, które wykorzystujÄ… energiÄ™ sÅ‚onecznÄ… nawet w 84 proc.
- Ich rola polega na przetwarzaniu promieniowania sÅ‚onecznego w energiÄ™ cieplnÄ… potrzebnÄ… do podgrzewania wody użytkowej lub okresowego wspomagania ogrzewania domu – opisuje PaweÅ‚ SokóÅ‚.
Powierzchnia kolektora wychwytuje ciepÅ‚o sÅ‚oneczne i za poÅ›rednictwem pÅ‚ynu solarnego przekazuje je do instalacji, na koÅ„cu której znajduje siÄ™ zbiornik z wodÄ…. NastÄ™pnie pÅ‚yn ten oddaje ciepÅ‚o wodzie podgrzewajÄ…c jÄ….
Zarówno kolektory sÅ‚oneczne, jak i panele fotowoltaiczne montuje siÄ™ na ogóÅ‚ na dachach. Rzadziej umieszczane sÄ… na Å›cianach, tarasach czy nawet na ziemi. Najważniejszy jest jednak kierunek – zawsze należy wybierać stronÄ™ poÅ‚udniowÄ…. Na zwrot z inwestycji w obu przypadkach należy na ogóÅ‚ poczekać od 3 do 6 lat.
Pompy ciepła
Ostatnim elementem optymalnego systemu jest pompa ciepÅ‚a. Jednym z rodzajów sÄ… pompy powietrzne, które wykorzystujÄ… niskotemperaturowÄ… energiÄ™ cieplnÄ… z powietrza i zamieniajÄ… jÄ… na energiÄ™ umożliwiajÄ…cÄ… ogrzanie pomieszczeÅ„.
- Proces ten jest zarówno tani, jak i efektywny. Mamy tu możliwość istotnego zredukowania kosztów ogrzewania, gdyż tylko ok. 25-35 proc. potrzebnej energii pochodzi z sieci elektrycznej. PozostaÅ‚e 65-75 proc. energii to darmowe ciepÅ‚o ze Å›rodowiska naturalnego – mówi ekspert Soleo.
A dodatkowo, jeÅ›li dodamy do tego wÅ‚asne źródÅ‚o prÄ…du, czyli wspomniane panele fotowoltaiczne oraz kolektory sÅ‚oneczne, możemy stworzyć w peÅ‚ni samowystarczalny system ogrzewajÄ…cy wodÄ™ i budynek oraz generujÄ…cy energiÄ™ elektrycznÄ… niezbÄ™dnÄ… do jego funkcjonowania.